Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chalupáři si za elektřinu připlatí o polovinu více, i když mají menší spotřebu

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Na nový způsob účtování cen elektřiny, který od příštího roku zavádí Energetický regulační úřad (ERÚ), doplatí hlavně chataři, chalupáři a majitelé menších rodinných domků. Platba za regulovanou část ceny (asi 40 procent z celkové částky) by se totiž nově měla odvíjet od velikosti jističe.

Chalupa. Ilustrační foto. foto: ll

Pokud skutečně změna začne platit, její důsledky dopadnou především na ty, kdo mají nízkou spotřebu elektřiny, ale poměrně velký jistič. Celkové platby by jim mohly vzrůst až o polovinu proti dnešku.

Důvody zavádění nové tarifní soustavy jsou následující. Především je to skutečnost, že zatímco fixní náklady na distribuci elektřiny jsou podstatně vyšší než ty va riabilní, závislé na spotřebě (zhruba 3 ku 1), platby jsou naopak ze tří čtvrtin podle spotřeby. Jen čtvrtinu tvoří fixní platby.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě odběratelů z řad domácností (úroveň nízkého napětí) je to dokonce 86 procent ku 14 procentům ve prospěch plateb za spotřebu.

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce nyní pod tlakem distribučních společností tento poměr otočit. ERÚ argumentuje také tím, že takzvaná rezervovaná kapacita výkonu je zhruba dvojnásobná než skutečný odběr elektřiny.

„Málokdo velikost jističe vůbec řeší, často jsou předimenzované, zbytečně se blokuje kapacita. Platbou za rezervovaný výkon by se mohly ušetřit investice do nových výrobních kapacit,“ podotýká Jiří Gavor, majitel poradenské firmy ENA.

Elektřina

Zdůrazňuje, že nová tarifní soustava se týká pouze plateb za distribuci. Ta činí zhruba 40 procent z celkového poplatku za elektřinu. Zbytek tvoří platba za silovou elektřinu, daň, poplatek na obnovitelné zdroje (ten se letos nově platí též podle velikosti jističe, ale je limitován cenovým stropem), za služby operátora trhu a takzvané systémové služby.

Třetím důvodem pro změnu systému je pak podle ERÚ rychle rostoucí decentrální výroba, kdy třeba solární panely na střeše citelně sníží spotřebu ze sítě. Požadavky na rezervovanou kapacitu (velikost jističe) ale zůstanou stejné.

Pokud by se decentrální výroba zvýšila o několik tisíc megawattů (podle ASEK až o 6000 MW do roku 2040), budou distributorům chybět peníze. Ty by bylo nutné vybrat od těch, kdo na střešní panely pro výrobu energie nemají. Proto se i malí samovýrobci zatíží platbou podle velikosti jističe.

Vítězové a poražení

O tom, jak nastavit poměry plateb – kolik bude činit fixní část a kolik platba za spotřebu –, není ještě definitivně rozhodnuto. ERÚ chce na toto téma vyvolat veřejnou diskusi. Ta začne tento čtvrtek na odborné konferenci.

„Podle mého názoru jsou základní trendy nové tarifní soustavy (tj. posílit platby za fixní část) správné. Kopírujeme jen trendy ostatních evropských zemí. Otázkou je, do jaké míry se stálé platby mají posílit. Zatím je v plánu v hladině nízkého napětí (domácnosti) úplně překlopit poměr plateb.

Smogem zahalená Čína překvapila. Do ‚čisté‘ energie investovala nejvíc ze všech

Mají platit tři čtvrtiny platby za jistič a jen čtvrtinu za spotřebu. Dosud je tomu přesně naopak. Dají se očekávat výhrady mj. ze strany ekologů. Tento systém vůbec nemotivuje k úsporám, což je námitka oprávněná,“ míní Gavor.

Koho se změna nejvíce dotkne? V případě velkoodběratelů více zaplatí například České dráhy, dále ti, kdo mají jen sezonní odběr, třeba sušičky či vlekaři. Ti budou mít ale speciální tarif. Více zaplatí také ti, kdo si vyrábějí elektřinu sami a přitom ji zároveň odebírají ze sítě – ti jsou současným systémem zvýhodněni.

„Ze současného systému profitují ti, kdo mají velmi malý odběr a větší jistič – často domácnosti mladých, domácnosti seniorů, chaty a chalupy. Zrovna tito lidé budou v novém systému nejvíce biti, takže to bude i sociálně citlivé. Vítězové budou ti, kdo dokážou snížit své požadavky na jistič. Možná že by na to měl nějak reagovat sociální systém, zvýšit třeba sociálně potřebným příspěvky na bydlení,“ míní Jiří Gavor.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!