Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Chcete obejít zákon o anonymních akciích? Stačí 25 tisíc

Seychelské ostrovy. foto: Shutterstock

Původní zpráva
PRAHA - Zákon o anonymních akciích, který 7. května schválila sněmovna, ještě ani nepodepsal prezident Miloš Zeman. Přesto už teď několik společností nabízí způsob, jakým se lze zveřejnění majetkové struktury společnosti vyhnout. Že pomáhají zákon obejít? "Tomu se říká soutěž právních řádů," řekl serveru Lidovky.cz Martin Chamr ze společnosti Chamr & Partners.
  7:00

"Zřídí se další společnost v Panamě nebo na Seychelách. Ta se stane společníkem té stávající," popisuje Martin Chamr ochotně způsob, jak se zákonu o anonymních akciích vyhnout.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

"Obvyklá cena za tuto službu je tisíc euro, tedy asi 25 tisíc korun," doplňuje Chamr.

 A zájem o zachování anonymity akcií podle všeho roste. "Teď jsme s tím začali, ale počet zájemců stoupá, protože zákonný termín se blíží. Přesná čísla ale nemáme," řekl Chamr serveru Lidovky.cz.

Pomáháme obcházet zákon. No a?

Že jeho společnost pomáhá obcházet zákon, moc dobře ví. "No a? Je to naprosto legální. Tomu se říká soutěž právních řádů," diví se Chamr otázce. 

Že by hlavní motivací jeho klientů bylo utajení nelegální činnosti, zásadně odmítá. "V žádném případě. Jde hlavně o závist, to je ten hlavní důvod většiny našich klientů," míní. "Pár let nazpět se ten samý zákon přijal na Slovensku a dělo se tam to samé. Je to naprosto legální. Nic špatného na tom nevidím," obhajuje své podnikání Chamr. 

"Ten nový zákon v tomto ohledu nevyřešil naprosto nic," dodává.

CHCETE ZŮSTAT ANONYMNÍ? SPĚCHEJTE

Společnost Akont už svým klientům připravila přehled klíčových termínů, které se k zákonu vztahují. "Pro zachování soukromí vlastníka a bezproblémové právní zajištění struktury doporučujeme provést začlenění do mezinárodní struktury s dostatečným předstihem, tedy nejlépe v roce 2013," píše se na webu společnosti.

1. 1. 2014 – Akcie na majitele musejí být imobilizovány nebo jsou automaticky převedeny na akcie na jméno.

31. 3. 2014 – do tohoto data musí představenstvo svolat v souladu se stanovami valnou hromadu a vyzvat akcionáře, aby přinesli akcie.

30. 6. 2014 – musejí být změněny stanovy společnosti a podán návrh na obchodní rejstřík na zápis změny formy společnosti.

Zdroj: Web Akont.cz

Všichni si jen natřásali křidýlka, zlobí se Šťastný

Poslanec Boris Šťastný (ODS), který byl odpůrcem vládního návrhu, navíc upozorňuje, že zřízení společnosti v zahraničí není jediným způsobem, jak zákon obejít. "To samé platí v případě, že společnost na sebe zaregistruje právník a na základě ovládací nebo opční smlouvy drží ty akcie pro někoho," popisuje Šťastný. 

"Tvrdil jsem to od samého začátku. Jediné, co jsme tímto zákonem udělali, je permanentní buzerace slušných podnikatelů, kterým vznikají zbytečné náklady jen proto, aby si politici před médii a veřejností natřásali křidýlka, jak bojují s korupcí," zlobí se poslanec. "Tohle neřeší zákon o obchodních společnostech, ale zákon o veřejných zakázkách," shrnul Šťastný.

Peake zákon hájí

I přes svou nedokonalost má zákon řadu zastánců. "Doteď stačilo mít anonymní akcie doma v šuplíku a jejich převod probíhal prostým předáním. Tak se mohly stát snadným úplatkem. Teď bude jasný a policií dohledatelný vlastník v první linii," hájí zákon vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Že norma není zcela bez chyb, si však uvědomuje. "Důležité je zavedení povinnosti rozkrýt celou vlastnickou strukturu tam, kde se firma uchází o veřejnou zakázku nebo dotaci. To připravujeme na ministerstvu pro místní rozvoj jako součást novely zákona o veřejných zakázkách," potvrdila Peake Šťastného slova.

Autor: