Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čínský kapitál z Česka spíše mizí. Zavádějící analýza, říkají ‚Tvrdíkovci‘

Ekonomika

  12:27
PRAHA - Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem od loňské březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku klesl o 198 milionů korun na 5,5 miliardy korun.

Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. foto:  Dan Materna, MAFRA

Celkový počet tuzemských firem s čínským vlastníkem se snížil o třicet pět na 2101. V žebříčku největších zahraničních majitelů Čína zůstává na dvacáté druhé příčce. Vyplývá to z analýzy, kterou v úterý zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Čínská společnost CEFC míní, že metodika Bisnode je zavádějící a nezachycuje věrně reálnou výši čínských investic. V Česku ji vede Jaroslav Tvrdík, mimo jiné šéf fotbalové Slavie.

„Dříve oznámené velké čínské investice se prozatím nezrealizovaly. Kdyby čínská skupina EurasiaDevelopment Group Limited nekoupila 71,1 procenta českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield, meziročně by poklesl objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem o výrazných 630 milionů korun,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Čínský prezident Si Ťin-pching.
Jaroslav Tvrdík

Dosavadního maxima čínský kapitál podle ní dosáhl v roce 2015.

Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností dominuje kapitál z Německa (239 miliard korun), Nizozemsko (165 miliard korun), Lucemburska (97 miliard korun) a Rakouska (77 miliard korun).

Železniční kolos v Plzni? Prodej Škody Číňanům se zadrhl, jasno bude do půl roku

Hlavním čínským investorem v Česku je společnost CEFC Group (Europe) Company. Ta loni v listopadu oznámila, že v ČR investovala 22,8 miliardy korun, dokončované investice podle ní činí dalších 30,7 miliardy a nově plánované pak přesahují deset miliard korun. V ČR koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v Pivovarech Lobkowicz Group, strojírnách ŽĎAS nebo ve fotbalové Slávii. Loni koupila také kancelářskou budovu Florentinum. Investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit. Firma v úterý nesdělila žádné nové informace.

„Podle metodiky Bisnode by CEFC koupila kancelářskou budovu Florentinum za 18,286 milionu korun, což je základní jmění společnosti. Skutečná hodnota investice však přesahuje sedm miliard korun,“ řekl Pavel Bednář, ředitel komunikace společnosti CEFC Group (Europe) Company.

CEFC za poslední dva roky podle Bednáře v Česku investovala více než 30,5 miliardy korun. Šlo o kapitálové vstupy do finanční skupiny J&T Finance Group, Pivovarů Lobkowicz Group a letecké společnosti Travel Service.

Dále šlo o nabytí stoprocentního podílu ve strojírenské společnosti ŽĎAS, získání majoritního podílu ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, investici do společnosti Invia.cz, dále o realitní projekty v čele s investicí do Florentina či koupě hotelů Le Palais Art Hotel Prague a Mandarin Oriental Prague. CEFC nyní v ČR dokončuje investice za dalších více než 25,5 miliard korun, dodal Bednář.

CEFC bude spolu s podnikateli Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem ovládat i finanční skupinu J&T Finance Group. Změnu podílů nyní začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. CEFC v ní původně držela desetiprocentní podíl, loni v březnu se obě strany dohodly, že získá polovinu. Celkem by měla zaplatit za poloviční podíl v JTFG 26,5 miliardy korun.

CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!