Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Konec Číňanů ve vydavatelství Empresa? Tvrdík už složil funkce

Média

  11:40
PRAHA - Spolupráce mezi čínskou investiční skupinou CEFC a mediálním impériem Jaromíra Soukupa dostává trhliny. Jaroslav Tvrdík, který čínskou skupinu v Česku zastupuje, složil svou funkci místopředsedy představenstva ve vydavatelství Empresa Media i v mediální agentuře Médea.

Jaroslav Tvrdík. foto:  Petr Topič, MAFRA

Informaci, s kterou jako první přišel server HlídacíPes, potvrdil pro Lidovky.cz Jaromír Soukup. Uvedl, že Tvrdík nebude ve své pozici nikým nahrazen. Zda konec Tvrdíka v Soukupových mediálních společnostech zvěstuje i odchod celé skupiny CEFC z obou firem, nechtěl komentovat.

“Já se k tomu vůbec nebudu vyjadřovat. Platí, že bylo ukončeno členství pana Tvrdíka v představenstvu a nic jiného se nestalo,” uvedl. Již loni se nicméně v médiích objevily zprávy, že se spory mezi Soukupem a čínskou společností vyhrotily natolik, že měl Soukup zájem na vykoupení čínských podílů ve svých firmách.

CEFC V ČESKU

  • Čínská společnost CEFC si jako sídlo svých evropských aktivit vybrala Česko, kde nyní zaměstnává přes 4000 lidí.
  • Při dokončení plánovaných investic se má jejich počet navýšit na 10 tisíc. CEFC Group (Europe) Company vykázala předloni ztrátu 120 milionů korun. Loni v listopadu oznámila, že v Česku investovala 22,8 miliardy korun, dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy a nově plánované pak přesahují deset miliard korun.
  • V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v Pivovarech Lobkowicz Group nebo ve fotbalové Slávii. Loni v září kapitálově vstoupila do J&T Finance Group.

Číňané prý zase na oplátku nabízeli odkoupení Soukupových podílů, aby v obou společnostech vlastnili stoprocentní podíl. Současný odchod Tvrdíka naznačuje, že by Číňané skutečně mohli z obou firem odejít. Existuje totiž smluvní klauzule, jež oběma stranám dává možnost do konce března 2017 stáhnout investici, respektive zažádat o získání akcií zpět.

„Můžeme potvrdit, že statutární orgány obou skupin opustili z pozice člena dozorčí rady Wang Tung a z pozice místopředsedy představenstva Jaroslav Tvrdík. Vše ostatní jsou spekulace, které nebudeme komentovat,“ uvedl mluvčí CEFC Pavel Bednář.

CEFC do českých firem Jaromíra Soukupa majetkově vstoupila v září 2015, kdy zároveň ohlásila akvizice v řadě tuzemských firem. Smlouvy byly podepsány v Šanghaji v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. CEFC získala v obou společnostech minoritní podíl. Loni v červenci se pak stal Tvrdík místopředsedou představenstva Empresa Media, aby prezentoval minoritního vlastníka.

Místopředseda dozorčí rady Jaroslav Tvrdík.

Obrat společnosti dosáhl předloni 5,489 miliardy korun. Nejziskovější částí byla Médea, která dosáhla provozního zisku (EBITDA) 127,1 milionu korun. Skupina Empresa Media skončila s provozní ztrátou EBITDA 14,4 milionu korun. Vydavatelství vlastní mimo jiné TV Barrandov a časopis Týden.

Osmačtyřicetiletý Tvrdík je původně profesionální voják. Byl ministrem obrany ve vládách Miloše Zemana a Vladimíra Špidly (oba tehdy ČSSD) a poslancem Sněmovny. Po odchodu z kabinetu se v roce 2003 stal prezidentem a předsedou představenstva Českých aerolinií. Firma v té době zahájila transformaci, uzavřela kontrakt na dodávku airbusů a skončila ve vysoké ztrátě.

Tvrdík to připisoval růstu cen ropy ve světě a zostřující se konkurenci. Podle jeho kritiků byly ale za špatnými výsledky firmy zejména manažerské chyby. V letech 2006 až 2010 byl Tvrdík volebním manažerem ČSSD.

Autor: