Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Citrony výrazně zdražily. ‚Kyselou cenu‘ způsobují mizící španělské zásoby

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Citron do čaje, limonády či vaření vyjde české zákazníky výrazně dráž, než je obvyklé. Zatímco běžná cena tohoto ovoce se pohybuje okolo třiceti korun za kilogram, v posledních týdnech se vyšplhala až k osmdesáti korunám.

Citrony (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pravda – není ještě tak zle jako v září roku 2014, kdy řetězce žádaly za citrony skoro stovku za kilogram. Tehdy cena dosáhla negativního rekordu kvůli neúrodě v jihoamerických pěstitelských zemích, jako je Argentina nebo Uruguay.

Právě na zboží z tohoto koutu světa nyní čeští obchodníci úpěnlivě čekají. Supermarkety doprodávají citrony ze španělských sadů, které jsou většinou levnější než odjinud. To už ale kvůli tenčícím se zásobám neplatí.

Piva v Česku už nebudou ‚speciální‘, ale ‚silná‘. Kritizované ležáky zůstanou

„Sezona španělských citronů pomalu končí a do Evropy ještě nedorazilo zboží ze zámoří, konkrétně z Argentiny a Uruguaye. Evropa řeší několik posledních dnů mírný nedostatek, proto také došlo k navýšení cen,“ vysvětluje mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková.

V těchto prodejnách je aktuální cena žlutých citrusů v porovnání s konkurencí ještě relativně nízká, kilogram vyjde na necelých 60 korun. To je však stále zhruba dvojnásobek toho, kolik citrony v Česku obvykle stojí.

„K poklesu cen by mohlo dojít přibližně za dva týdny,“ odhaduje mluvčí Globusu.

Citrony v Albertu.
Citrony v Tesku.

Výkyvy nejsou u ovoce a zeleniny kvůli střídajícím se sezonám neobvyklé. Intenzita problému je však různá – pokud se například v destinaci, odkud má přijít nové zboží, málo urodilo, bývá zásah do cen výraznější.

„U ovoce a zeleniny obecně platí, že po výrazných výkyvech se ceny zpravidla brzy vrací do normálu. Za týden může být situace úplně jiná,“ podotýká zemědělský analytik Petr Havel. Podle něj se ceny citronů v době hojnosti pohybují mezi dvaceti a třiceti korunami za kilogram.

AKTUÁLNÍ CENY

  • Albert - 76,90 Kč/kg
  • Lidl - 73,80 Kč/kg
  • Tesco - 69,90 Kč/kg
  • Rohlík.cz (internetový obchod) - 69 Kč/kg
  • Globus - 59,90 Kč/kg

Ceny ve vybraných řetězcích v týdnu od 23. 5.

Nyní je ale situace velmi odlišná. Například v supermarketu Albert na pražském Andělu stálo toto ovoce minulý týden 79,90 korun za kilogram. O sedm dní později bylo k dostání tamtéž o tři koruny levněji. Šlo o španělské citrony, tedy zboží z aktuálně docházejících zásob.

Kyselé ceny kvůli sezónnímu výkyvu má i Tesco, kde jsou citrony k dostání za 69,90 – a to ještě s „akčním“ označením Naše cena. I tento řetězec vysvětluje nepříjemnou změnu dírou na dodavatelském trhu a čekáním na zásilky z Jižní Ameriky.

Řetězec Lidl nabízí španělskou odrůdu Verna, kilogram vychází na 73,80. Další oslovené řetězce jako Kaufland, Ahold (provozovatel supermarketů Albert), Billa či Penny na zaslané otázky do uzávěrky textu neodpověděly. Internetový obchod Rohlík prodává nyní kilogram citronů za 69 korun.

Papriková i bramborová houpačka

Sezónní výkyvy cen se pochopitelně netýkají pouze citronů, ale třeba i zeleniny. Například loni v červnu výrazně vyskočily ceny paprik. Kilogram stál na některých místech až 130 korun. Jedna paprika tak v přepočtu vyšla až na 26 korun.

Problém tehdy – podobně jako nyní u citronů – způsobila končící pěstitelská sezona ve Španělsku, stejně tak i v Izraeli. Úroda navíc nebyla kdovíjaká a zboží bylo na trhu málo, řetězce tedy šroubovaly ceny vzhůru.

Před započetím sklizně českých paprik proto sháněly tuto zeleninu v nizozemských či polských skladech.

Cenová houpačka je typická také pro brambory. V průběhu května docházejí zásoby z loňské sklizně. „Obchody pak začínají prodávat rané brambory, které jsou dražší. To zákazníci pocítí ještě více než třeba u citronů, protože jde o daleko více konzumované zboží,“ upozorňuje analytik Petr Havel.

Autor: