Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co stojí za odchodem manažerů z Telefóniky? Spojují je státní zakázky

Ekonomika

  11:36
PRAHA - Domácí telekomunikační gigant Telefónica opustila trojice důležitých zaměstnanců. Z firmy odešel člen představenstva František Schneider, ředitel obchodu pro státní správu Jiří Malík a manažer projektů pro státní správu Michal Wágner. Z popisu jejich pozic je zřejmé, že měli hodně co do činění s velkými státními zakázkami, o které se Telefónica ucházela.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. foto: ČTK

„Mohu potvrdit, že s těmito třemi byl po oboustranné dohodě rozvázán pracovní poměr. V případě pana Schneidera šlo o dohodu mezi ním a generálním ředitelem Luisem Malvidem,“ řekl LN mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Důvody, které k tomuto kroku vedly, upřesnit nechtěl.

Otázkou zůstává, zda již společnost PPF miliardáře Petra Kellnera, která českou Telefóniku nedávno koupila, nezačala s personálními čistkami. Prodej sice ještě musí schválit Evropská komise, jejíž rozhodnutí se čeká začátkem příštího roku. Do té doby PPF nemá k firmě vlastnická práva. Je ale možné, že se současný management Telefóniky rozhodl jednat ve shodě s budoucím majoritním akcionářem, tedy PPF.

ČTĚTE TAKÉ:

Ostatně neočekává se, že by Evropská komise mohla proti obchodu něco namítat.
Co přesně stálo za jejich odchodem, nechtějí říci ani samotní manažeři. Schneider se na dotaz neozval, Malík odchod výslovně odmítl komentovat a Wágner odkázal na tiskového mluvčího Telefóniky.

Zbývají tedy neoficiální verze, z nichž jedna je, že Schneider už delší dobu zvažoval svůj odchod z firmy a založení vlastního byznysu a pro tuto variantu se nakonec i rozhodl.

Podle verze jiné souvisel odchod všech tří s některými velkými zakázkami, které svého času vzbudily určité kontroverze. Tato trojice se zaměřovala na zakázky kolem dopravy a zemědělství. Dopravou se zabýval Jiří Malík, zemědělství či lesy obstarával Michal Wágner.

Registr, telematika i ČEZ

Angažmá Telefóniky v těchto oblastech není vůbec zanedbatelné. Firma se nyní například dočasně podílí na provozu centrálního registru vozidel. Ministerstvo dopravy již vypsalo tendr na nové provozovatele registru i související infrastruktury a je zjevné, že se Telefónica výběrového řízení účastní.

Dalším příkladem může být loňský více než miliardový a nakonec neúspěšný tendr Správy železniční dopravní cesty na zajištění klíčového provozu a správy drážních telekomunikací, v němž se Telefónica utkala s dosavadním dodavatelem ČD Telematikou a společností Sitel.

Podle informací LN sice Telefónica podala nejvýhodnější nabídku, ale soutěž byla nakonec zrušena. Tendr ve své době budil značné kontroverze a ČD Telematika mimo jiné podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření, že někdo konkurenci (v tomto případě Telefónice) vynáší informace o nabídce, kterou Telematika chystá.

Napadána byla i struktura subdodavatelů Telefóniky, z nichž jeden vznikl krátce před vypsáním tendru. Telefónica se hájila, že jde jen o firmu sdružující experty na typ zařízení, jež se používají na dráhách.

Poslední velká akce, kterou Schneider rozjel, je megatendr elektrárenského gigantu ČEZ. Státem ovládaná společnost se rozhodla na osmnáct let prodat svou pevnou telekomunikační síť za cenu kolem jedné miliardy korun.

Během této doby bude vítěz tendru spravovat síť a poskytovat ČEZ potřebné služby. Telefónica svou účast potvrdila jako jedna z prvních. Právě zakázku na SŽDC chtěla Telefónica podle informací LN použít v tendru pro ČEZ jako referenci.

Místo po Schneiderovi převzal Vít Šubert, který má za sebou řízení informačních a komunikačních technologií Telefóniky a segmentu významných zákazníků. Jak se to projeví na strategii O2 v oblasti veřejných zakázek, například u důležitého tendru na infrastrukturu centrálního registru vozidel, se ukáže zřejmě již v dohledné době.

Autoři: