Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ČSA padají, za 1. pololetí vykázaly obří ztrátu téměř dvě miliardy Kč

Ekonomika

  18:39aktualizováno  21:02
České aerolinie se topí v obrovské ztrátě. Za 1. pololetí jsou ČSA v mínusu 1,83 miliardy korun. Uvedl to server iDnes.cz s odkazem na materiál, který firma zveřejní na středeční tiskové konferenci.

Letadlo ČSA foto: ČTK

Ztráta je podle serveru oproti plánu vedení firmy o více než půl miliardy vyšší. V pondělí bude dozorčí rada firmy projednávat plán na zlepšení situace, počítá od podzimu se zrušením všech dálkových spojů, prodejem tří letadel a propuštěním pětiny zaměstnanců, až 860 lidí, uvedla Česká televize (ČT).

Tržby v pololetí klesly podle serveru meziročně o 1,5 miliardy na 9,5 miliardy korun. Firma čeká za celý rok ztrátu zhruba dvě miliardy korun.

Firma nechce výsledky komentovat. "Ta čísla jsou katastrofická," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Aerolinky se do větší ztráty dostaly především kvůli desetinovému úbytku cestujících i celkovému poklesu cen letenek vyvolaným vysokou konkurencí.

Hospodaření ČSA má vylepšit hlavně plánovaný prodej dalších letadel i lepší provozní výsledky v druhé polovině roku. Podle výsledků hospodaření navíc firmu drží nad vodou půjčka od státního podniku v likvidaci Osinek, který aerolinkám slíbil úvěr až 2,5 miliardy korun. Miliardu už firma vyčerpala.

Předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník ČTK tento týden řekl, že dramatickému poklesu výnosů se musí přizpůsobit náklady. Mezi aeroliniemi se prý hovoří o nejhlubší krizi od druhé světové války. "Když vám poteče do bot a poletíte balonem, tak začnete odhazovat to, co nezbytně nepotřebujete. Když nepřizpůsobíte náklady výnosům, tak ta firma musí zbankrotovat," řekl Kočárník.

Klíčové bude pondělní jednání dozorčí rady, kde je na programu celý restrukturalizační plán ČSA. Především rozprodej majetku ale vadí pilotům ČSA, kteří si na vedení firmy ve středu stěžovali premiérovi Janu Fischerovi v otevřeném dopise. Piloti vyjádřili obavu, že jde o úmyslnou likvidaci firmy, a žádají premiéra o řešení situace. ČT navíc upozornila, že podle některých spekulací by mohl kvůli situaci firmy přijít o místo prezident společnosti Radomír Lašák.

V tíživé situaci jsou i další dopravci po celém světě. V Praze je na hranici krachu například druhý největší hráč na Ruzyni, slovenská SkyEurope, obří ztráty hlásí British Airways nebo Air France - KLM.

Francouzsko-nizozemská společnost odstoupila z privatizace ČSA, ve hře je už jen sdružení Travel Service/Unimex Group. Nabídku má podat do konce září.

Podle dřívějších odhadů analytiků prodej ČSA mohl přinést zhruba pět miliard korun. Odstoupení Air France-KLM je ale podle nich velkou komplikaci. "To už není moc soutěž," reagoval Procházka. Stát sice podle něj nemá důvod privatizaci zastavovat, měl by ale jasně a veřejně deklarovat cenu, pod kterou České aerolinie neprodá. Stát se prý nemusí zbavovat ČSA za každou cenu.

České aerolinie, v nichž vlastní téměř 92 procent akcií firmy stát, za loňský rok vykázaly podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním 500 milionů korun. V pololetí loňského roku hospodařily se ztrátou 178 milionů korun, což byl zhruba stejný výsledek jako ve stejném období o rok dříve.

Letos měly v 1. čtvrtletí ztrátu před zdaněním 1,318 miliardy Kč.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!