Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ČSA po 8 letech vydělaly. Levná ropa nám může i ubližovat, varuje šéf aerolinek

Ekonomika

  0:05
PRAHA - České aerolinie dosáhly na provozní zisk ve výši 250 milionů korun, říká v rozhovoru pro LN předseda představenstva aerolinek Jozef Sinčák. Pomohla jim nižší cena ropy, ale hlavně restrukturalizační plán. Pro letošek mají naplánováno, že také vydělají. Zatím odhadují plus ve výši 180 milionů.

Airbus A319 ČSA. foto: Wikimedia

LN: Už dříve jste avizovali, že loňský rok skončil pro ČSA po osmi letech ziskem, a to i provozním. Máte již konkrétní čísla?
Hospodaření ČSA skončilo nad očekávání dobře. Dosáhli jsme provozního zisku ve výši 250 milionů korun a celkový zisk je o něco nižší na úrovni 223 milionů. Oproti roku 2014, kdy byla provozní ztráta 600 milionů, jde o zlepšení o 850 milionů, což výrazně předčilo naše původní plány.

LN: Projevil se už v loňském roce prudký pokles ropy, nebo ten se promítne až do hospodaření letos?
Levnější ropa se projevila už v loňském druhém pololetí. Dopad do hospodaření ale výrazně oslabuje s ohledem na kurz dolaru vůči koruně. Paliva ale také třeba leasing letadel platíme v dolarech, takže zhoršení kurzu koruny vůči dolaru úsporu z levnějších paliv redukuje.

Konkrétně máme vyčísleno, že úspora v celkových nákladech díky levnější ropě ovšem oslabená kurzem dolaru je pouze tři procenta. Do celkového hospodaření to mělo dopad 272 milionů korun plus. Když k tomu přidám ještě asi sto milionů, za něž jsme prodali v prvním čtvrtletí tři staré boeingy 737, tak to jsou dvě plusové položky, které můžeme označit jako zásah vyšší moci – tedy že přišly bez našeho většího přičinění. Ve stejné kategorii také je ale neočekávaný náklad 180 milionů, na něž přijde oprava poškozeného motoru na jednom našem airbusu. To ve svém důsledku znamená, že díky restrukturalizaci, snížení nákladů či úpravě provozovaných linek tak, aby byly smysluplnější, přineslo zlepšení hospodářského výsledku o 630 milionů.

LN: Očekáváte, že díky ceně ropy v letošním roce, která je na extrémně nízké úrovni, budou úspory podstatnější?
Nelze si představovat, že pokles ceny ropy ze sta dolarů na 35 se ve stejné výši projeví u aerolinek. My navíc počítáme s tím, že v průběhu roku se cena ropy zase vyhoupne výše, a roční průměr se bude pohybovat kolem 50 dolarů za barel. Kromě toho pokles ceny ropy může být pro leteckou společnost i negativní, například v případě ČSA při provozu ruských destinací, které představují stále pětinu našich výkonů. Extrémně nízké ceny ropy totiž devastují ruské hospodářství, a tím pádem tam klesá poptávka po létání. Velmi pozorně sledujeme, jak se v Rusku situace vyvíjí nadále, a případně budeme muset reagovat dalšími omezeními letů na východ.

LN: Jaký máte stanovený výhled hospodaření na tento rok, když jste za ten loňský konečně dosáhli provozního zisku?
Předpoklad je stanoven na základě cen ropy a vývoje kurzu dolaru plus mírného navyšování kapacity. Pokud ropa nepřekročí v průměru výrazně nad 50 dolarů a zároveň kurz dolaru bude přibližně stejný jako dnes, tak plánujeme provozní zisk na úrovni 180 milionů korun. Souvisí to s tím, že cena ropy je velmi volatilní. Samozřejmě doufáme, že bychom se mohli dostat na čísla tak dobrá jako za loňský rok, ale raději pracujeme s konzervativním odhadem.

Celý rozhovor s Jozefem Sinčákem čtěte v pátečních LN

Dále v pátečních LN najdete:

  • Spoření nevynáší, úroky mizí všude

Kdo si ještě do nedávna myslel, že se mu vyplatí přejít k některé menší bance kvůli vyšším úrokům na spořicím účtu, má smůlu. Banky, včetně nových a menších hráčů na trhu jako Sberbank, Air Bank či Equa bank, které do nedávna nabízely jedna z nejvyšších zhodnocení na trhu, od něj teď upouštějí.

V době, kdy jsou i sazby České národní banky téměř na nule, jim prakticky nic jiného ani nezbývá. Zvyšování se přitom neočekává dříve než v polovině příštího roku. Svou roli jistě sehrává i fakt, že banky reagují na chování konkurence, která ke snižování sazeb přistoupila už dříve.

  • Odměnu za svatební obřad si starosta nezaslouží

Příliš vysoké nebo očividně nezasloužené odměny politiků jsou evergreenem kampaní a hojným námětem kritiky nastupující garnitury vůči té odcházející. Kvůli klidu poctivých starostů a coby klacek pod nohy těm, kteří si vyplácejí neoprávněné odměny schválně, připravují ministerstva vnitra a financí společně manuál, který na konkrétních příkladech popisuje, za co si krajští i obecní zastupitelé smějí účtovat peníze navíc a za co už odměněni jsou – v rámci regulérního platu.

Na černé listině jsou třeba svatební obřady, za něž si politici ze samospráv účtují příplatky zvlášť často.

  • Bulvární pořady si ČT1 hýčká

Požadavek novopečeného člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky, aby pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou zmizel z obrazovky, je pouze dokladem frapantní neznalosti programové skladby prvního kanálu České televize. Máte slovo naopak přesně zapadá do současné dramaturgie ČT1, která velmi neobratně kopíruje komerční stanice a bulvárních způsobů se místy neštítí.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.