Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vláda nepodpořila změny EET. Mládek: Babiš měl problém pochopit pravidla

Ekonomika

  15:25
PRAHA - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předloží Sněmovně změny v systému elektronické evidence tržeb (EET) jako poslanec ve formě pozměňovacího návrhu. Vláda v pondělí k jeho záměru nepřijala žádné usnesení, řekl novinářům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Sociální demokracie podle něj změnu posoudí jako každý jiný poslanecký návrh.

Ministr financí Andrej Babiš po jednání vlády 28. listopadu v Praze. foto: ČTK

Babišova iniciativa by mohla způsobit vlnu dalších pozměňovacích návrhů a přinést nepřehlednou situaci, obává se podle Mládka ČSSD.

Češi marně vymýšlejí triky na EET. Většinou ale porušují zákon

Babiš chce vyjmutí plateb ve webových obchodech provedených kartou přes internet a malých živnostníků z EET přiložit k daňovému balíčku, který mimo jiné obsahuje další zvýšení slev na děti. Balíček bude projednávat Sněmovna tento týden. Ministr Babiš měl podle Mládka „problém pochopit nepsaná pravidla“, že člen vlády by s podobnými změnami neměl přicházet formou pozměňovacích poslaneckých návrhů.

Ministr financí s návrhy změn přišel minulý týden na koaliční radě. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kritizoval způsob, jakým byl záměr předložen, a Babiše vyzval, ať v pondělí ministrům představí konkrétní dopady předpisu. Měl je také ujistit, že nepřijde s dalšími návrhy na poslední chvíli. Předseda hnutí ANO na jeho dopis o víkendu odpověděl s tím, že vládě informace nepředloží, ale z pozice poslance dá návrh rovnou zákonodárcům.

ČSSD Babišovy změny v EET při hlasování ve Sněmovně nepodpoří

Sociální demokraté nepředpokládají, že by v Poslanecké sněmovně podpořili při hlasování návrhy na změny v elektronické evidenci tržeb (EET) navržené Andrejem Babišem. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sobotka uvedl, že ČSSD nadále podporuje evidenci tržeb. „Na druhou stranu odmítáme oslabování EET. Jsme pro to, aby se udělal pořádek ohledně výběru daní a narovnalo se prostředí. Z našeho pohledu bylo kompromisem již rozložení spuštění evidence tržeb do čtyř etap. Nechceme jako ČSSD výjimky a nerovnosti. Návrh nemá naši důvěru,“ uvedl premiér.

„ČSSD nechce připustit, aby se z EET stal trhací kalendář. Pokládáme za chybu otevírat další a další možnosti, jak se EET vyhnout, neboť to popírá původní smysl zákona - narovnat podnikatelské prostředí,“ uvedl dále Sobotka. Navíc podle sociálních demokratů výjimky zvyšují korupční rizika.

Premiér naznačil, že celý systém, který ministerstvo připravovalo tři roky, by se mohl rozpadnout. Novinářům řekl, že se obává možné spolupráce ANO s pravicovou opozicí na oslabení EET. „Ptám se, co se bude dít po příštích volbách, po kterých mají nabíhat další dvě etapy EET. Obáváme se toho, že ANO, které dlouhodobě tvrdilo, že chce bojovat proti šedé ekonomice, teď začíná obracet a koketovat s ODS a TOP 09,“ uvedl Sobotka. Babiš vyloučil, že by kvůli aktuálním návrhům změn EET s TOP 09 o čemkoliv jednal.

V případě vyloučení placení kartou v e-shopu z EET nelze podle ČSSD bez provedení řádného vyhodnocení dopadů možné ověřit, zda to není v rozporu s cílem zákona a nepovede to k pokračování daňových úniků. „Je téměř nepochopitelné, že po poměrně dlouhých konzultacích, které předkladatel MF vedl s představiteli dotčených subjektů, zejména s Asociací malých a středních podniků a živnostníků a dalšími asociacemi, nevěděl o uváděných ́technických problémech a větších nákladech ́ u tak významného segmentu jako internetový obchod již v průběhu procesu hodnocení dopadů regulace a dokonce uvádí, že ́pro daňovou správu nejsou tato data stěžejní ́,“ napsala ČSSD v tiskové zprávě.

Kabinet se nakonec bodem přes hodinu zabýval, Mládek popsal atmosféru na twitteru jako živou, později před novináři jako zvláštní či hořkou. „Pan ministr měl problém pochopit nepsaná pravidla, že člen vlády by neměl nosit poslanecké návrhy,“ uvedl Mládek. EET je koaličním projektem, ale za technické provedení je odpovědné ministerstvo financí, vyplynulo podle Mládka z debaty.

Babiš chce navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 tisíc korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se evidence netýkala plateb kartou po internetu. Dříve řekl, že ho ke změně inspiroval i osud důchodkyně z Kladna, která má podnikání jako vedlejší činnost, má minimální obrat, a přesto by musela evidovat tržby. „Pan ministr těsně před spuštěním objevil babičku z Kladna. Na jedné straně jsem rád, že ji objevil, na druhou to nesvědčí o moc systematické práci,“ řekl Mládek.

Autor: