11. dubna 2011 7:41 Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT rozjíždí dietlovský byznys. Vydělá miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
S Petrem Haničincem hrála Jiřina Švorcová v televizním seriálu Žena za pultem, díky němuž se proslavila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S Petrem Haničincem hrála Jiřina Švorcová v televizním seriálu Žena za pultem, díky němuž se proslavila. | foto: Reprofoto

PRAHA Česká televize v uplynulých týdnech rozjela jeden z největších projektů, které mají zpeněžit její rozsáhlý archiv. Během následujících tří let vydá na DVD kompletně všechny seriály, jež vznikly podle předlohy scenáristy Jaroslava Dietla.

Celkem se tedy bude jednat o 18 seriálových videodisků včetně takových, jako jsou Tři chlapi v chalupě, Eliška a její rod nebo Nemocnice na kraji města. Zprávu přinesl deník E15.

"Na DVD se objeví i tituly, za něž jsme byli kritizováni, to znamená Žena za pultem, Muž na radnici nebo Plechová kavalerie. Když si odmyslíme ideologické zabarvení, tak to jsou seriály, které mají silný příběh. Dietl byl seriálový génius," řekl E15 obchodní ředitel ČT Robert Kvapil.

Část z dietlovských titulů televize vydala již v minulosti, kupříkladu seriály Doktor z vejminku nebo Byli jednou dva písaři. Intenzita vydávání dalších záleží na tom, jak se budou uvolňovat jednotlivé licence. Právo vydávat některé dietlovské seriály totiž v minulosti zakoupili soukromí vydavatelé. Kupříkladu společnost DiViDi vydala na podzim 2009 sběratelský box Nemocnice na sedmi DVD.

V letošním roce ČT vydá podle Kvapila minimálně šest seriálů včetně titulů Nejmladší z rodu Hamrů, Synové a dcery Jakuba skláře nebo Muž na radnici.

Jako poslední přijde na řadu asi nejslavnější Dietlova série, právě Nemocnice na kraji města, u níž se licence uvolní v roce 2014, píše E15.

Čtěte také

ČT se v poslední době daří zvyšovat tržby z prodeje merchandisingu, mezi který patří i DVD tituly. V roce 2009 z prodeje těchto práv získala okolo pěti milionů korun, v loňském roce se čistý zisk z prodeje starých seriálů nebo střihových pořadů na videodiscích a knižních titulů vyšplhal na 20 milionů.

DVD se na tomto čísle podílela 18 miliony. Celkový obrat tohoto byznysu v ČT loni stoupl na 50 milionů korun, 44 milionů pochází z prodejů DVD, píše dnešní E15.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse