Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda už daně nezvýší, slíbil Nečas. Nic o tom nevím, reagoval Kalousek

Evropa

  17:30aktualizováno  18:05
PRAHA - Premiér Petr Nečas slíbil podnikatelům a živnostníkům, že jeho vláda už nezvýší daně. Chce tak udržet stabilní podnikatelské prostředí. Jenže ministr financí Miroslav Kalousek slova svého nadřízeného zpochybnil.

česká měna foto: ČTK

"Vláda si je plně vědoma toho, jaké problémy byly způsobeny podnikatelskému sektoru na konci loňského roku, kdy až do Vánoc nebylo jasné, jaké budou sazby daně z přidané hodnoty v letošním roce," uvedl předseda vlády.

Jenže krátce na to šéf resortu financí Kalousek tvrzení premiéra relativizoval. "Na vládě žádné takové rozhodnutí nepadlo," řekl v České televizi Kalousek.

Od nového roku se obě sazby DPH zvýšily na 15 a 21 procent, což těsně před Vánoci ve Sněmovně prosadila vládní koalice jako součást daňového balíčku.

Dlouho ale nebylo jasné, jak vysoká DPH bude. Pokud by se návrh nepodařilo odsouhlasit, platila by sjednocená sazba DPH 17,5 procenta. Loni přitom byly sazby 14 a 20 procent.

Ke stabilizaci daňového prostředí se vláda rozhodla přesto, že by to mohlo znamenat například odklad zavedení jednotného inkasního místa. To se ale podle Nečase nestane a jednotné inkasní místo začne fungovat od 1. ledna 2015 tak, jak je to uvedeno v aktuálním znění zákona.

Co prosadila vláda v posledním daňovém balíčku?

1. Solidární zvýšení daně z příjmu u fyzických osob. V letech 2013 až 2015 zavede zákon sedmiprocentní zdanění nadlimitních příjmů nad 48násobkem průměrné mzdy.

2. Omezení výdajových paušálů u živnostníků. Vláda navrhla omezit absolutní výši těchto paušálů, a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů (např. lékaři, advokáti, exekutoři) a u výnosů z autorských práv na 800.000 korun a u příjmů z pronájmu majetku zařazeného do obchodního majetku na 600.000 korun. Osoby využívající výdajové paušály nebudou moci uplatňovat ani daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů, pokud budou mít příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti.

3. V letech 2013 až 2015 se zruší základní sleva na dani z příjmů fyzických osob pro důchodce.

4. Zvýšení srážkové daně z příjmů i poplatníků, kteří mají sídlo v zahraničí ze současných 15 na 35 procent od 1. ledna 2013. Tato úprava podle vlády napomáhá řešit problematiku zdaňování příjmů plynoucích do některých tzv. daňových rájů. U příjmů daňových rezidentů České republiky by se nadále odváděla daň 15 procent. Od roku 2014 budou od daně osvobozeny dividendy.

5. Zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Opatření má platit v letech 2013 až 2015. Současně s tím se kvůli námitkám EU přesunou do vyšší sazby některé zdravotnické pomůcky a dětské pleny. Sjednocení sazeb na úrovni 17,5 procenta se odkládá na rok 2016.

6. Zrušení tzv. zelené nafty. Zákon pro příští rok sníží vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce ze 60 na 40 procent. Od roku 2014 ji zruší úplně. Vláda původně chtěla zrušit zelenou naftu již od příštího roku, poslanci to pak zmírnili na snížení vratky a odklad zrušení o rok.

7. Zvýšení daně z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta.

8. Pro roky 2013 až 2015 budou zrušeny maximální vyměřovací základy, tedy tzv. stropy pojistného na veřejné zdravotní pojištění.

9. Změna rozpočtového určení daní. Kraje budou nově dostávat menší podíl z vybraných daní, aby větší výnos z vyšší DPH a daně z příjmu zaměstnanců připadl pouze státu. Kraje budou dostávat 7,86 procenta z vybrané daně z přidané hodnoty (nyní 8,29 procenta) a 8,65 procenta z daně z příjmu zaměstnanců (nyní 8,92 procenta).

Autoři: ,