31. května 2010 8:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Debakl zelených přinese obchod století – Temelín se rozšíří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Obec Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Debakl Strany zelených ve volbách i rezervovaný přístup vítězné pravice k uhlí a obnovitelným zdrojům energie jsou důvodem, proč má jaderná energetika v Česku „zelenou“.

"Podporujeme dostavbu Temelína. Tyto dvě akce (dostavba Temelína a dobudování dopravní infrastruktury, pozn. red.) se musí dokončit i za cenu toho, že se nespustí menší stavby," zdůraznil prioritu rozšíření jihočeské elektrárny lídr Věcí Veřejných Radek John.

Představitelé politických stran, které získaly parlamentní mandát, Lidovým novinám potvrdili, že proces dostavby Temelína urychlí i parlamentní smrt hlavního odpůrce jádra v podobě Strany zelených.

"Jsme pro dostavbu, budeme usilovat o rozumný energetický mix," řekl k tomu Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09. Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenské elektrárně v Jaslovských Bohunicích se odhaduje na 500 miliard korun korun. "Těžko si umím představit větší zakázku," konstatoval Kalousek.

Trojice stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které mají největší naději na sestavení vlády, se netají ani odmítáním prolomení těžebních limitů uhlí a zdrženlivým postojem k alternativním zdrojům.

Ve hře o půlbilionovou zakázku je nyní ruský dodavatel Atomstrojexport v konsorciu s další ruskou firmou Gidropress a společností Škoda JS, americký Westinghouse a francouzská společnost Areva. Se spuštěním nových bloků Temelína se počítá do roku 2020, v případě pátého bloku Dukovan v rozmezí let 2023 až 2025.

Najdete na Lidovky.cz