Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Demonstrující zemědělci si to chtěli vyřídit s Kalouskem. Ten se ale neukázal

Ekonomika

  10:59aktualizováno  16:17
PRAHA - Na Hradčanském náměstí v Praze se sešly asi čtyři a půl tisíce nespokojených zemědělců z celé České republiky, aby upozornili na údajně nepříznivý vývoj českého zemědělství. Protest začal v 11 hodin projevy, krátce po dvanácté se zemědělci vydali směrem k Poslanecké sněmovně předat poslancům své požadavky.

Zemědělci na pražské demonstraci. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zemědělci krátce po poledni zaplnili prostranství před Poslaneckou sněmovnou, kam pronikli poté, co ve Sněmovní ulici prorazili kordon policistů.

Požadavky předali Sobotkovi, Kalouska se nedočkali
Před Poslaneckou sněmovnou se setkali s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), kterému předali své požadavky. Zemědělce podpořil i komunistický poslanec Pavel Kováčik. Sobotka si s farmáři i zanotoval Ach synku, synku.

Rozezlení farmáři skandovali jméno Miroslava Kalouska (TOP 09), ten se ale k nelibosti prostestujících raději neukázal.

V přelidněné Sněmovní ulici za ohlušujícího pískotu zemědělci do tlampače porovnávali výkupní ceny zemědělských komodit v České republice a Evropské unii.

Zástupci farmářů v čele se šéfem Agrární komory Janem Velebou odešli do sněmovny, kde je k jednání za zavřenými dveřmi přijal ministr zemědělství Jakub Šebesta.

"Shodli jsme se v názoru, že 1,5 miliardy korun je třeba nalézt a získat z národních zdrojů na dorovnání přímých plateb," řekl po jednání Veleba. Rozhodne se o tom při hlasování sněmovny o rozpočtu v příštím týdnu.

Hodinu po poledni protest skončil, jak zemědělci slibovali. Ná výzvu Veleby se začali rozcházet.

Demonstrace začala projevy
Demonstrace začala projevy na Hradčanském náměstí. První z nich měl šéf Agrární komory Jan Veleba. "Již počtvrté zvedáme svůj hlas, to není normální," řekl Veleba. "Ukazuje to, že v resortu českého zemědělství se něco děje, respektive se neděje nic," kritizoval zvyšující se počty dovozu zemědělských produktů. "Chci požádat české zákonodárce, aby nám v zoufalé situaci pomohli."

Zemědělci třásli kravskými zvonci a pískali na píšťalky. V rukou nespokojených rolníků se objevili transparenty s nápisem "Jedna unie, jedny podmínky" nebo "Bouráte nám rozpočet, museli jsme zavrčet".

Na demonstranty dohlížely skupinky policistů. Zasahovat však nemuseli.  

Po projevech se protestující vydali z Hradčanského náměstí za doprovodu dechovky Nerudovou ulicí na Malostranském náměstí, které je poblíž Poslanecké sněmovny. Poslanci totiž dnes jednají o státním rozpočtu.

Dále čtěte:

Zemědělci chtějí 1,5 miliardy, KSČM je podporuje
Hlavním požadavkem demonstrantů je navýšení rozpočtu odvětví pro příští rok o 1,5 miliardy korun. Požadovaných 1,5 miliardy korun má podle Agrární komory zajistit, aby nebyl rozpočet zemědělství v roce 2010 nižší než letošní.

Společně s přesunem čtyř miliard korun v rámci stávajícího rozpočtu zemědělství by navíc peníze zajistily plné dorovnání přímých plateb a zabránily prohloubení rozdílů v dotacích mezi českými farmáři a jejich kolegy ve starých členských zemích EU. Ti stále berou na dotacích víc než zemědělci ze zemí, které do unie vstupovaly od roku 2004.

Za zemědělce se postavila KSČM, která chce při rozhodování o rozpočtu na příští rok podpořit dorovnání přímých plateb zemědělcům a chce pro ně požadovaných 1,5 miliardy korun.

Výběr největších protestů zemědělců v ČR v posledních deseti letech:

1. června 1999 - Protestního shromáždění na pražském Staroměstském náměstí se zúčastnilo asi 10.000 zemědělců. V rezoluci mimo jiné uvedli, že vývoj v zemědělství je v rozporu s programovým prohlášením vlády a pokračuje devastace venkova.
8. března 2000 - Protestu zemědělců na pražské magistrále, který se uskutečnil v rámci stávky vyhlášené Asociací samostatných odborů, se účastnilo asi 1000 osob.
12. prosince 2000 - Zhruba 300 až 400 soukromých zemědělců demonstrovalo na pražské Letenské pláni proti vládou stanoveným produkčním kvótám mléka na léta 2001 až 2005.
30. října 2002 - Manifestačním pochodem Prahou se 3000 zemědělců snažilo upozornit na ekonomické problémy resortu. Ministru zemědělství a zástupcům sněmovny a Senátu předali petici, kterou podepsalo přes 100.000 osob a v níž žádali pomoc.
7. listopadu 2002 - Nespokojenost s návrhy EK vyjádřilo na 350 zemědělců před pražským hotelem Diplomat, kde se konala konference ministrů zemědělství kandidátských zemí za účasti komisaře EU pro zemědělství Franze Fischlera.
4. prosince 2002 - Na 10.000 zemědělců vyjádřilo před MZe na Těšnově svůj nesouhlas s návrhy EU. Zároveň požadovali větší pomoc státu při řešení tehdejší finanční krize. V demonstraci pokračovali pochodem po magistrále na Václavské náměstí.
12. prosince 2002 - Zemědělci nespokojení s dojednanými podmínkami vstupu ČR do EU zablokovali na dvě hodiny kamionovou dopravu na některých hraničních přechodech.
4. června 2003 - Asi 200 zemědělců v Praze demonstrovalo před úřadem vlády za své finanční požadavky. Podpořili je zemědělci také v Olomouci, kam se sjelo na 150 až 200 traktorů. Požadovali dorovnání přímých plateb po vstupu země do EU a dodatečné tři miliardy korun na řešení problémů zemědělství.
22. listopadu 2006 - Odhadem 150 až 200 pěstitelů cukrovky demonstrovalo v Praze před německou a britskou ambasádou proti záměru společnosti Eastern Sugar uzavřít v ČR své cukrovary.
26. března 2007 - Zhruba 200 zemědělců protestovalo na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Upozorňovali na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do tuzemských obchodních řetězců a likvidační výkupní ceny.
20. listopadu 2007 - Před budovou MZe protestovalo kolem 1500 chovatelů vepřů proti nízkým výkupním cenám a růstu nákladů v oboru; protest pokračoval na Václavské náměstí.
12. března 2009 - V Praze demonstrovalo asi 8000 zemědělců proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka. Během demonstrace účastníci mimo jiné před hotelem Marriott rozlili asi 50 litrů mléka a vysypali zhruba 200 kilogramů obilí.
29. dubna 2009 - Zemědělci protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka. U památníků selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku se jich sešlo několik set, v šesti krajích vyjeli s traktory a zemědělskými stroji na silnice.
2. prosince 2009 - Na Hradčanském náměstí v Praze demonstrovalo zhruba 4500 zemědělců proti nižšímu rozpočtu pro zemědělství na příští rok. Požadovali jeho navýšení o 1,5 miliardy korun. Protest na rozdíl od podobných akcí v minulosti odmítly podpořit zemědělské odbory.

Autoři: ,

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...