Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Deník NYT psal o majetku čínského premiéra, Čína zablokovala jeho web

Média

  7:00
NEW YORK - Americký deník The New York Times oznámil, že v Číně byl zablokován přístup na jeho internetové stránky poté, co list otiskl článek o jmění, které shromáždila rodina čínského premiéra Wen Ťia-paa. Informoval o tom v pátek zpravodajský server BBC.

Budova The New York Times

Článek na webu nese čtvrteční datum a NYT v něm tvrdí, že mnoho příbuzných předsedy čínské vlády, včetně jeho syna, dcery, mladšího bratra a švagra, během Wenova působení ve vrcholných funkcích "neuvěřitelně zbohatlo".

Podnikové a regulační zprávy podle něj naznačují, že Wenovi příbuzní a jeho žena "spravují majetek za nejméně 2,7 miliardy dolarů" (asi 52,1 miliardy korun).

"Je to pomluva"

Čínská vláda v pátek článek NYT odsoudila jako "pomluvu". "Některé zprávy očerňují Čínu a mají vedlejší motivy," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej na dnešní tiskové konferenci. K blokování stránek deníku jen konstatoval, že internet je spravován "v souladu se zákony".

"V mnoha případech byla jména příbuzných ukryta za společnostmi a investičními nástroji zahrnujícími přátele, kolegy z práce a obchodní partnery," uvádí se také na webu. Deník prý své závěry učinil na základě korporátních zpráv z let 1992-2012.

Deník NYT si mezi jinými vybírá příklad Wenovy matky, která v minulosti pracovala jako učitelka v severní Číně, zatímco Wenův otec měl v rámci jedné z kampaní komunistického vůdce Mao Ce-tunga nařízeno starat se o vepře. Premiér ve svém projevu loni zdůraznil, že během jeho dětství byla jeho "rodina nesmírně chudá".

Matka ministerského předsedy, nyní 90letá Jang Č'-jün, se však nejen z bídy dostala, ale dokonce vyloženě zbohatla, přinejmenším papírově. Jedna z investic uskutečněná pod jejím jménem před pěti lety měla hodnotu 120 milionů dolarů.

Vládní kontrakty

Podrobnosti o tom, jak tato vdova shromáždila takové jmění, nejsou známy, jako není známo ani to, zda vůbec ví o cenných papírech, které jsou vedeny pod jejím jménem. Každopádně se vše odehrálo poté, co se její syn propracoval do čínské vládnoucí elity, poprvé v roce 1998 jako vicepremiér a pět let poté jako premiér, píše deník NYT.

Podle listu mají Wenovi příbuzní podíl mimo jiné v pojišťovně Ping An Insurance, která patří k největším firmám na světě poskytujícím finanční služby, ve společnosti, jež pomáhala stavět pekingské olympijské stadiony včetně proslulého "Ptačího hnízda", v továrně na pneumatiky v severní Číně či v projektu na stavbu vilových domů v Pekingu.

Deník NYT uvedl, že Wenovi příbuzní v některých případech využili příležitosti, které plynuly z premiérova rozhodnutí. Jeho mladší bratr má kupříkladu firmu, která získala vládní kontrakty a podporu ve výši přes 30 milionů dolarů. Kontrakty se týkaly čištění odpadních vod a likvidace zdravotnického odpadu ve velkých čínských městech a byly oznámeny poté, co premiér nařídil přísnější pravidla pro likvidaci zdravotnického odpadu v roce 2003 po propuknutí epidemie SARS.

Propast mezi chudými a bohatými

Čína citlivě reaguje na jakékoli informace o svém politickém vedení, a to především tehdy, pokud jde o zprávy o jejich majetku. Prohlubující se propast mezi bohatými a chudými v Číně vyvolává sociální napětí.

NYT uvedl, že nejdříve byla zablokována jeho internetová stránka v čínštině a poté i v angličtině. List doufá, že přístup na ně bude brzy obnoven.

Server BBC nedávno napsal, že Wen, který je premiérem skoro deset let, se stal jedním z nejoblíbenějších čínských vůdců "díky své schopnosti navázat kontakt s obyčejnými lidmi". Na premiérském postu má v rámci plánované výměny čínského vedení skončit příští rok.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...