Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Deset lidí, kteří způsobili krizi

USA

  11:39
LONDON - Globální ekonomická krize se přelila do celosvětové recese. Jediné, co může současnému propadu konkurovat, je Velká ekonomická krize ze třicátých let. Kdo je ale za tyto problémy zodpovědný? Splasknutí hypoteční bubliny v USA a následný kolaps důvěry na finančních trzích sice nebyl způsoben jedním rozhodnutím, magazín Times přesto sestavil žebříček 10 lidí, kteří za současnou krizi nesou největší zodpovědnost.

George Bush foto: MANDEL NGAN AFP

1. Dick Fuld

Americký multimilionář, který byl výkonným ředitelem investiční banky Lehman Brothers, když loni v září zkolabovala. S přezdívkou "nejstrašlivější muž na Wall Street" je Dick Fuld obviňován z řady přehmatů. V posledních měsících života banky odmítl potenciální zájemce o její koupi, protože se mu nezdála nabízená cena. Ekonomové mu ale nemohou odpustit především útěk z banky, která byla pod jeho vedením těžce zatížena toxickými aktivy amerických hypoték.

Dick Fuld

2. Henry "Hank" Paulson

Jestliže je Dick Fuld zodpovědný za kolaps Lehman Brothers, bývalý americký ministr financí Henry Paulson je ten, kdo ho připustil. Vzhledem k tomu, že chtěl na případu Lehman Brothers ukázat nemilosrdnost bývalé americké administrativy, rozcupoval přesvědčení investorů po celém světě, že podobné banky jsou příliš velké na to, aby padly. Svým chováním tak odjistil hráze nedůvěry, jejíž vlna pak zaplavila celý svět.

Hanl Paulson

3. Alan Greenspan

Alan Greenspan oslavoval své vedení americké ekonomiky jen do té doby, dokud se jeho kroky v čele předseda rady guvernérů FEDu nestřetly s ekonomickou realitou. Jeho rozhodnutím byla po jedenáctém září úroková míra stlačována směrem k nule. Ve strachu, aby americká ekonomika po teroristických útocích nespadla do recese, do ní Greenspan vypustil levné a snadlo dostupné peníze, které se ale paradoxně staly důvodem krize po celém světě.

Alan Greenspan

4. John Tiner/Hector Sants

John Tiner vedl Financial Services Authority, hlavní dozorující orgán nad finančním trhem v Anglii do roku 2007, kdy ho vystřídal Hector Sants. Jak později konstatovala britská parlamentní komise, oba pánové selhali při dohledu nejen nad bankou Northern Rock, jejich pochybení byla systematická.

5. Fred “the shred” Goodwin

"Nejhorší světový bankéř" dokázal srazit do kolen druhou největší britskou banku Royal Bank of Scotland (RBS). V jejím vedení nahromadil největší ztrátu jedné firmy v historii Velké Británie, a to 28 biliónů liber. 

Fred Goodwin

6. Gordon Brown

Přestože Gordon Brown předpovídal globální ekonomickou krizi už před deseti lety, bohužel udělal jen málo proto, aby se jí svět vyhnul. Měl dohled nad státní pokladnou v období nejdelšího období ekonomického růstu v Britské historii, přesto byly oba deficity - zahraniční i fiskální - nejhorší v celé evropské ekonomice. Navíc připustil destrukci finanční reputace země, když nezabránil bankovní panice a hromadnému vybírání peněz z banky Northern Rock.

Gordon Brown

7. George Bush

Bývalý americký prezident byl u kormidla světové ekonomiky během let, kdy raketově narůstaly nezajištěné hypotéky, přesto za ekonomickou krizi odmítá vzít jakoukoli zodpovědnost.

George Bush uklidňuje: Můžeme vyřešit tuto krizi a vyřešíme ji.

8. Kathleen Corbet

Ratingové agentury byly obviňovány z toho, že neodhalily finanční produkty, které obsahovaly toxická aktiva amerických hypoték a investoři s nimi tak v dobách celosvětového stavebního boomu nevědomky obchodovali jako s aktivy s nízkou mírou rizika. Kathleen Corbet v tomto období vedla největší světovou ratingovou agenturu Standard & Poors.

9. "Hank" Greenberg

Tento "Hank" byl hlavou pojišťovacího giganta AIG, kterého zachránila americká vláda monstrózní finanční injekcí. Společnost vedl mezi lety 1967 a 2005, kdy uzavřela tisíce nevýhodných kontraktů a dostala se do temného světa finančních spekulací.

10. Angelo Mozilo

Až do července 2008 Mozilo vedl největšího poskytovatele hypoték ve spojených státech, společnost Countrywide. Poskytovatelé hypoték přitom stály v naprostém počátku dnešních problémů. Vzhledem k tomu, že americký trh půjček byl již vyčerpán, začaly hypoteční společnosti půjčovat čím dál tím rizikovějším klientům. Svá dosud bezpečná aktiva pak postupně prodávaly finančním institucím po celém světě. V době stavebního boomu si tak Mozilo přišel na 470 miliónů dolarů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!