Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Detroit je na tom hůře než Bagdád

  9:50
PRAHA/DETROIT - Dělníci sem chodili třikrát denně – na snídani, oběd i večeři,“ říká Anton Lulgjuraj, majitel restaurace v Detroitu. Ta se nachází přímo u jednoho z dominantních automobilových podniků ve městě – technologického centra firmy General Motors (GM). „Nyní sem ale zajde jen několik z nich na oběd. Krize automobilek způsobuje dominový efekt. Kvůli ní trpíme všichni.“

Detroit: město, které žije výrobou automobilů. foto: Foto archiv

Detroit má v Americe podobnou pozici jako Mladá Boleslav v Česku. Je centrem automobilového průmyslu. Ve městě a jeho okolí působí nejvýznamnější americké automobilky – GM, Ford a Chrysler, které zaměstnávají téměř čtvrt milionu dělníků. Dalších 730 tisíc dělníků pak pracuje ve firmách dodávajících komponenty do aut, milion lidí se zabývá prodejem aut. Byly to právě automobilky, na jejichž boomu Detroit od počátku minulého století rostl. A jsou to zase automobilky a jejich krize, které nyní táhnou město dolů. Nikde jinde v USA není současná krize tak zřetelná jako v Detroitu.

„Až donedávna zde lidi zajímalo pouze to, zda mají sami práci. Mysleli si, že situace lidí na druhé straně ulice je nemusí zajímat,“ říká Bill Fink, který dříve pracoval jako rozvážeč jídla a nyní je již několik měsíců nezaměstnaný.

Krize automobilek postihla celý Detroit. „Všichni jsme zde na automobilovém průmyslu závislí, a podle toho to zde nyní i vypadá, Detroit je na tom nyní hůře než Bagdád,“ stěžuje si Melis Lejlic – původem z Bosny – jehož celá rodina v autoprůmyslu pracuje.


Krize odvětví sice nepostihla Detroit poprvé, avšak nynější tíživá situace automobilek zanechá na městu největší stopy. Zavřené obchody, provozovny se zkrácenou otvírací dobou, opuštěné domy na předměstí. I taková je dnešní podoba Detroitu. Jen ve druhé polovině loňského roku změnilo majitele 73 tisíc domů, jelikož jejich původní vlastníci nebyli schopni splácet hypotéky. V letošním roce má podobný osud potkat 2–3 miliony lidí. Klesají i ceny nemovitostí v regionu. Například domek v Dearborne Heights, který měl ještě před dvěma roky cenu 106 tisíc dolarů, byl v říjnu k mání za pouhé 4 tisíce dolarů. Daniel Howes, komentátor deníku Detroit News, tvrdí, že současná krize město natrvalo změní. „Detroit v podobě, ve které jsme ho po léta znali, přestává existovat.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!