Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Díky mobilní aplikaci mohou dát Libanonci najevo, že přežili útok

Média

  6:00
BEJRÚT - Libanonská studentka vyvinula novou aplikaci pro mobilní telefony, díky které mohou dát tamní obyvatelé svým blízkým najevo, že přežili bombový útok. Princip je jednoduchý: stačí mít aplikaci a v případě útoku kliknout na určité tlačítko.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Tak se na komunitní síť Twitter odešle vzkaz, který říká "I am still alive! #Lebanon #Latestbombing", tedy "Jsem stále naživu! #Libanon #Poslední bombový útok". Aplikace byla spuštěna 21. ledna a dosud si ji podle zpravodajského serveru BBC pořídilo 4000 lidí.

Zatímco většina autorů aplikace bývá ze svého díla nadšená a chce, aby bylo nejlepší, šestadvacetiletá libanonská studentka Sandra má smíšené pocity. Vytvoření aplikace podle ní vyplynulo z frustrace nad tím, jak špatná bezpečnostní situace v Libanonu panuje. "Nečekala jsem, že lidé aplikaci opravdu začnou využívat," řekla Sandra Hasanová.

Následky útoku na íránskou ambasádu v libanonském Bejrútu

Od té doby, co aplikace funguje, se v zemi staly dva bombové útoky a desítky Libanonců tehdy novinku skutečně použili. Že Sandra zvolila ve své aplikaci formu odeslání rychlého tweetu, má své praktické důvody. Po bombových útocích dochází většinou k přehlcení telefonních sítí, když se všichni snaží zjistit, jak jsou na tom jejich blízcí. Často se tedy nejde nikam dovolat. Rychlý vzkaz, že jste naživu, lze ale poslat i při slabém internetovém signálu, vysvětluje Sandra.

Někteří Libanonci ale její aplikaci zkritizovali s tím, že je příliš "smutná" a navíc vytváří realitu, že útoky jsou v Libanonu něčím naprosto běžným. Většina uživatelů internetu nicméně aplikaci uvítala. A dokonce se již ozvali i z dalších zemí, například z Egypta a Pákistánu, že by o aplikaci měli zájem. Stejně tak novinka zaujala nevládní organizace, které by ji rády využily u přírodních katastrof.

Autoři: ,