Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Spory o íránský jaderný program zvyšují ceny ropy

Cena ropy opět roste, dnes se dokonce vyšplhala na letošní maximum. Barel severomořské ropy Brent se prodával za 64,35 USD, americká lehká ropa West Texas Intermediate stála 63,06 USD. Důvodem růstu je spor o íránský jaderný program, který Teherán vede se západním světem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

dd

27. 3. 2007 0:38
Myslím, že je zase všechno jinak

Ceny, podle mne, nejdou nahoru kvůli tomu, že nějaký Írán neplní nějaká přání USA. Ceny jdou nahoru proto, že testují hranici "možného". Ten termín hned vysvětlím.:

      Ropy už nikdy nebude víc. Dnešní úroveň cca 86 mil. barelů za den není v podstatě ničím jiným než množstvím maximálním. Krátkodobě lze udržet jakousi stabilitu tím (hovořím o situaci zachování dolarového systému a systému "pernamentního růstu),  že nejchudší země nedosáhnou na požadovanou cenu. Samozřejmě je slovem "nedosáhnou"  myšleno, že tato cena je schopna omezit  jejich spotřebu,. ne to, že by ropu neměli žádnou.  Toto řešení již probíhá. Je jen  přirozeně krátkodobé. To proto, že podíl oněch zemí na ropném koláči je tak zanedbatelný, že to nestačí na nic jiného, než na ukolébavku v řádu měsíců.Musí to narazit na vektor zvaný Asie - především Čína a Indie -  a tyto deficity není možmé ničím pokrýt.

Pročež budeme jistě v nejbližší budoucnosti konfrontováni s mnoha změnami, jejich základem bude, přes všecho obelhávání v masmédiích, energetická rovnice, lépe řečeno energetická nerovnice.

0 0
možnosti

TOMAS

27. 3. 2007 12:46
Re: Myslím, že je zase všechno jinak

Souhlas.

Jen doplním, ropa je zboží jako každé jiné. Vysoká poptávka = vysoká cena a obráceně. Jakékoliv byť jen možné ohrožení těžby nebo dopravy ropy z těžebních oblastí se v situaci kdy je vysoká poptávka, musí odrazit v její ceně. Dle dostupných údajů je maximální technická hranice možné těžby na úrovni cca 90 - 92 mil barelů / den. Tedy minimální reserva pro případ  "výpadku " dodávek např. od Iránu.  Ani kapacita rafinérií není neomezená a v současnosti je takřka plně využitá. Nechceme-li nakupovat ropu za 100 USD / barel musí klesnout spotřeba. Zvýšení těžby je dlouhodobá záležitost a pro investory dosti  riziková. K rychlému a zásadnímu snížení spotřeby může dojít jedině zpomalením ekonomického růstu ve světě - nebo jeho zastavením. I snížení spotřeby technickými opatřeními je dlouhodobá a ekonomicky náročná záležitost. Např. v oblasti automobilové techniky by patrně toto snížení spotřeby vyrovnalo zvyšující se množství aut. Sečteno, nedojde-li k rychlému a zásadnímu technickému opatření na straně těžby a nebo na straně poptávky (což je nepravděpodobné) 100 USD / barel nás nemine. (I investoři na burzách s ropou - v N. Y. a Londýně - mají podobné mínění - viz ceny opcí na úrovni 100 USD / barel). Teprve při ceně 100 USD / barel bude tato negativně ovlivňovat světovou ekonomiku, která může "sklouznout" do recese. Tím klesne poptávka po ropě a sníží se její cena. 

Hybridní pohony, elektropohony, vodík = příliš složité = drahé a zatím vzdálené. Biopaliva ? Kolik litrů  nafty se spálí na vypěstování plodin ( řepky, soji atd.) potřebných pro výrobu 1 litru bionafty ? V případě že poměr je 1: 1 lze o tom uvažovat s ohledem na živ. prostředí. Ale pokud se při vypěstování a výrobě pálí více než se vyprodukuje = ekonomický nesmysl.

Zvýšit daně na palivo a na auta ?  Kolik stovek milionů lidí ve světě pracuje přímo nebo nepřímo v automobilovém průmyslu ?  Ohrožení jejich pracovních míst by bylo jisté.  

U pump se brzo objeví vysoká čísla.

0 0
možnosti