Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nechal jsem se unést

Jérôme Kerviel, jednatřicetiletý makléř, jehož operace připravily francouzskou banku Société Générale o 4,8 miliardy eur, poprvé veřejně promluvil. „Nechal jsem se trochu unést,“ řekl Kerviel novinářům z agentury AFP s tím, že v celém skandálu odmítá hrát roli obětního beránka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ptolemaia do toho netahejte

6. 2. 2008 13:05
Ad "Děti si hrají s miliardami"

Ptolemaiovští astronomové nějak zvlášť nedokazovali, že Slunce obíhá kolem Země. Nikoho v té době nenapadlo, že by tomu mohlo být jinak. Měli výpočetní metodu, která modelovala pohyb planet tak, jak byl vidět na obloze. Přitom zdůrazňovali, že použité pomocné kružnice nemají fyzikální význam, že jde jen o výpočetní postup.

Koperník si dal tu práci, naučil se starořečtině a získal přístup ke zbytkům jejich prací ve Vatikánu. Při studiu těchto postupů, ve snaze je pochopit, došel ke zjištění, že výpočet může fungovat i za předpokladu, že pomocné kružníce planet jsou soustředné. Ještě jednoduššího tvaru výpočet nabude za dalšího předpokladu, že i poslední kružnice je soustředná. Navíc se do výpočtu neustále nevnáší chyby ze zbytečných transformací, tj. je přesnější.

Jediným použitelným středem těchto kružnic je Slunce, fyzikální interpretace je rázem tu. A zároveň s ní zjištění, že Země je cosi podobného jako Venuše nebo Mars.

0 0
možnosti

gf

6. 2. 2008 12:09
Zrudnost bank

spociva v maximalizaci zisku za kazdou cenu. Pri tom je jedno jak a kde. Za to vyplaceji zamestnancum astronomicke castky z podilu na obratu/zisku. Ztraty nejsou v systemu odmenovani zastoupeny. K cemu vubec je klasifikace verohodnosti bank? Pokud tenhle tupec bance vydelaval, bylo vse ok. Pak udelal chybu a nechtel ztratit reputaci. Chtel chybu odcinit stale novymi a vetsimi transakcemi. Tezko neco zfalsovaval, to jsou vymluvy banky. Je otresne, ze mohl vubec takove transakce aktivovat, aniz by to nekdo zpozoroval. Podobne operoval i ten vytecnik, co zlikvidoval Barclay banku.

0 0
možnosti

je to jenom dohoda

6. 2. 2008 15:57
Re: Zrudnost bank

šejkům hnijou doláče ve špajzech jak staré fíky, a to si už sakra spočítali, že za jejich petrolej budou brzy mít jen hajzlíkův papír:-D

nebude dlouho trvat, a oni se přestanou nechat balamutit a vsadí na euro, ostatně opěrným bodem hodnot jsou pouze surovinové komodity, měny jsou jen dočasná symbolika nahraditelná kdykoliv jinou měnou = je to jen tichá dohoda, nic víc:-PRv

0 0
možnosti

opsáno

6. 2. 2008 11:07
Těžké časy přicházejí

Těžké časy přicházejí

Past na Bushův dolar.

Dave Lindorff 6.2.2008

První odezvou vlády na klesající ekonomiku bylo popírání. Ani ne před měsícem nám bylo řečeno vládními úředníky a šarlatány z Wall Street, že ekonomika je stabilní a k recesi nedojde. Dnes nám říkají, že ekonomika je v krizi, ale že vláda se snaží razantními kroky ekonomiku podpořit.Viděli jsme, jak efektivní byl první „razantní“ návrh. Bush představil plán, podle kterého v dubnu vrátí každému daňovému poplatníkovi (chudým ne, děkujeme) 800 dolarů. Trh s akciemi na to zareagoval mírným poklesem o pár procent. Ten nápad byl, jak jsem naposledy napsal, hloupý, neboť vzhledem k tomu, že Spojené státy už téměř nic neprodukují, by všechny tyto půjčené peníze stejně byly použity na koupi dováženého zboží a pro americkou ekonomiku by nepřinesly žádná pozitiva.Nyní tedy přispěchala na pomoc i federální rezervní banka a přinesla snížení úrokové míry o tři čtvrtě procenta. A ačkoli obchodní banky poslušně následovaly snížením vlastní úrokové sazby o stejné procento, burza ukázala, jak málo si z toho dělá – při zvonku oznamujícím zahájení prodeje klesla téměř o 300 bodů. Přibližně takový pokles byl očekáván i bez snížení úrokové míry.Nicméně jedna část trhu zareagovala. Byla to monetární část, kde se obchoduje s měnami. Americký dolar oslabil ještě před oznámením snížení úrokové míry oproti hlavním měnám jako britské libře, euru a japonskému jenu.A potíže jsou zde. Federální banka je v pasti. Nemůže už příliš snížit úrokové sazby aniž by to vedlo ke kolapsu dolaru, což by – vzhledem k obchodní nevyrovnanosti a ke všemu dováženému spotřebnímu zboží i surovinám, zvláště naftě - vedlo k vážné a politicky nebezpečné inflaci. A je zde další omezení – se současným snížením úrokové míry mají Spojené státy třetí nejnižší úrokovou sazbu na světě. Pokud FED provede další snížení, což jak naznačila, je ochotná učinit v průběhu příštího týdne nebo tak nějak, jedině Japonsko bude mít nižší úrokovou sazbu.

0 0
možnosti

Jakub S.

6. 2. 2008 10:22
To je bezva, echt a la francais:

nechal jsem se unést - ! Předpokládám, že to bleskově okopíruje každý, kdo z kapes daňových poplatníků, aniž se jich ptá, sebere ubohých pár miliónů/miliard. Člověk se tak snadno dá unést, mon Dieu - ! - Merde.

0 0
možnosti