Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Do roku 2012 zotavení nepřijde

Paul Samuelson získal v roce 1970 Nobelovu cenu za ekonomii. O Obamově plánu na hospodářské zotavení s ním minulý týden hovořil redaktor Global Viewpointu Nathan Gardels.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

co s takovou informací

5. 3. 2009 18:56
Chápu to tak,

že současná vláda v Bílém domě je veřejností spojována s příčinami krize. Ba co více, jde přímo o úřadujícího prezidenta, a panuje jistota, že se za čtyři roky nepoučí.

0 0
možnosti

usdoc

3. 2. 2009 18:16
dolar euro koruna

mam  dotaz na financniho maklere:

mam vetsi mnozstvi  us dolaru dotaz: mam cekat  az koruna oslabi jeste vice, snad okolo 30-35, anebo  cekat az oslabi euro proti  dolaru a pak smenit?

 diky? 

0 0
možnosti

krab

3. 2. 2009 23:19
Re: dolar euro koruna

To je jednoduchy. Dolar bud oslabi, nebo zpevni, nebo bude stejne drahej. Takze radim bud prodat dolary, nebo nakoupit dolary, nebo drzet a vyckat.

Lepsi radu vam nikdo neda. Kdo se tvari ze to vi lip, ten nejen ze lze, ale jeste vas chce poradne podojit.

Pravidlo je: nakupujte cizi meny kdyz je potrebujete, na spekulace se vykaslete. Mate stejnou sanci vyhrat jako kdyz si hodite korunou.

0 0
možnosti

Opitz

2. 2. 2009 16:28
americký socialista

Tento pán byy měl Nobelovu cenu vrátit... To snad není možné... Tomu co říká, opravdu věří? Že Reagan se mýlil, Friedman se mýlil a jedinou odpovědí na tuto krizi je silná vláda a brutální vládní deficity? A inflace jen +8% po těch všech balíčcích? A pán má Alzheimera nebo je jenom senilní?

Právě, že to je Samuelson, který se dožil toho, že keynesiánství naprosto selhalo a jako ekonomické paradigma dovedlo svět před brány třetí světové války... Jenomže to tu ten poradce Kennedyho nebude, ale NAŠTĚSTÍ, tu po něm zbyl jeho synovec a ten bude teď radit Obamovi, takže už jsem klidný... úplně klidný...

Jinak Samuelson a jeho pojeti je take tercem ostre kritiky... Tento pan rozhodne nema ciste ruce...

0 0
možnosti

Džejpí

3. 2. 2009 11:57
Re: americký socialista

Nobelovku vracet nemusí, vedle Arafata a Gora je v správné společnosti.[:-©]

0 0
možnosti

Xeen

2. 2. 2009 15:05
Systém

Může fungovat na jednom ze dvou základu.

1. 100% regulace - pak je možné defakto zrušit peníze včetně finančních institucí  a zavést přídělový systém na všechno. Buďte si jistí že pokud se to dobře naplánuje budeme přesně vědět kolik přesně mrkve se vypěstovalo a kolik jí tedy můžeme rozdělit mezi obyvatele.  A výrobci mrkví se budou snažit zvyšovat výnos aby se mohl zvýšit příděl - pokud se dostaneme do situace kdy bude mrkve dostatek  - tedy efektivita vzrostla natolik že více mrkve není třeba využije se část  rezerv na zvýšení  produkce celeru.  V globálním světě v rámci zvýšení efektivity by se na danou komoditu využívalo vždy to nejvhodnější  prostředí.  Reálně je to možné v připadě  celosvětového jednoho státu s dokonale propracovaným celosvětovýmm plánováním bez existence  finančního trhu který je v takovéto situaci naobtíž. Problémem je "stádnost" a pochopitelně velký prostor pro příživníkování - příživníci by museli být postihováni aparátem a kdokoli nesouhlasí se systémem by byl nepřítelem systému - tedy jedná se o policejní stát s minimem demokracie a ukočírovat to tak aby byla regulace JEN v "finančím sektoru" nevidím reálně.

2. 100% liberalizace - Stát nereguluje defakto nic.  Vyrábí se to o co je zájem v množství a v ceně jakou jsou spotřebitelé ochotni platit. Kdybych šel do extrému stát by nereguloval ani  obchodní  a jiné praktiky ani co se může nesmí vyrábět (např. volný obchod s drogami a zbraněmi, bílým masem - protože tohle všechno je regulace trhu nabídka/poptávka). Což opět jako extrém vede k  potlačování demokracie. I v případě základní regulace (jen dohled nad dodržováním zákonů) ale situace vede k zásadním třídním rozdílům a již ve druhé generaci máme problém že "zděděná chudoba" velmi diskriminuje.

------------------------------------------------------------------------

Je evidentní že jistá forma regulace - tedy alespoň regulace vedoucí k kontrole dodržování zákonů je nezbytná. Problém je namíchat tu správnou kombinaci.

0 0
možnosti

Vaclav

2. 2. 2009 11:11
Manager není majitel a podle toho se chová.

Dle renomovaných ekonomů je moné, že podtata krize částečně vznikla vysokým zadlužením. Větší vliv na ní má fakt, že manager není majitel a podle toho se chová. Pokud by se měli manageři chovat jako majitele, ta si nemůžou dávat šlechtické platy a muselo by je více zajímat jak si firma vede.

0 0
možnosti

krab

2. 2. 2009 18:49
Re: Manager není majitel a podle toho se chová.

To neni podstata. Podstatou je odpoved na otazku, PROC DOSLO K ZADLUZENI? Zadluzeni neni pricina ale dusledek neceho jinyho. Necham na vas ceho :-)

0 0
možnosti

Petr

1. 2. 2009 21:47
Mně se líbí, jak si teď každej kopne

do tržní ekonomiky a blahořečí vládním regulacím. Doprčic, kdyby Clinton a jeho administrativa nenutili banky půjčovat peníze těm, kdo na to evidentně nemají, tak by prodávaný pohledávky z hypoték nebyly tak závadný a ceny nemovitostí by taky nebyly tak vysoko. Ty socialistický kydy, že za to může neregulovaná ekonomika jsou k blití.

0 0
možnosti

roubal

1. 2. 2009 22:45
Re: Mně se líbí, jak si teď každej kopne

přesně tak Clinton zavedl socialistický ,líbivý experiment a toto jsou důsledky. Socialisti ve všech zemích jsou si neuvěřitelně podobní svou hlouposti a aroganci. O bama samozřejmě americe nepomůže ,ale jako správný socialista ji zatáhne do ještě většího bahna.

0 0
možnosti

opčan

1. 2. 2009 20:55
začínám chápat

proč se někdy pálili  některé knihy. I když s tim nesouhlasím.

0 0
možnosti

Milan

1. 2. 2009 13:27
A co na to naši ultras?

Zajímalo by mně co na to říkají naši ekonomové z fundamentalistické školy pana prezidenta? Zatím se zdá, že pan Klaus používá obvyklou metodu popření reality, bohužel zavřením očí nepříjemná realita nezmizí.

0 0
možnosti

krab

2. 2. 2009 18:52
Re: A co na to naši ultras?

Ekonomove z fundamentalisticke skoly pana prezidenta na to rikaji: "Vidite? Na nase slova doslo!!"

Viz napriklad: Housing: Too Good to be True, clanek z roku 2004, http://mises.org/story/1533" target="_blank" rel="nofollow">http://mises.org/story/1533

0 0
možnosti

Matěj

1. 2. 2009 6:58
Zvyšování spotřeby je nebezpečné

Velice se divím, že ani v součesné krizi žádný politik nevystoupí s názorem, že určovat úspěšnost společnosti výší její spotřeby, zejména materiální a zejména zvyšováním výroby aut, je třeba přehodnotit a snažit se najít něco smysluplnějšího. Bude to dlouhá cesta, ale je nutné začít.

Většina této spotřeby totiž končí v záchodech a na skládkách.

0 0
možnosti

bruner

31. 1. 2009 23:55
vidím to takto

jen člověk z masa a kostí se umí nejlépe postarat o to, co si za svoje peníze koupí. Teprve tady by měl stát zdaňovat spotřebu a tedy zcela odbourat daně z příjmu právnických osob.Nejen že se ušetří stáda všmožných kontrolorů, ale hlavně se otevře prostor pro iniciativu.Odpůrci hned řeknou a co výpadek státních příjmů. Já říkám no nic, stát bude hospodařit s menším rozpočtem, který zaměří na smysluplné věci. Druhá věc bude skončení s tzv.kapitálovou přiměřeností. Banky budou moci půjčovat v oficiální měně jen tolik, kolik vyberou od svých střadatelů. Pokud chtějí /banky/ půjčovat více, ať to dělají jinými komoditami než oficiální měnou a ukážou svůj talent na podnikání.Rovněž je na tapetě zrušení povinnosti dělat operace přes banku. To nemám za následek, že se chytí nějaké špinavé peníze, ty přes bankau nejdou, ale explozi různých poplatků, které našinec musí zaplatit a nemá obranu.

0 0
možnosti