Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Stavební firmy tlačí na banky peticí

Developerské a stavební firmy ve společném prohlášení vyzvaly stát a banky, aby začaly jednat o opatřeních na zmírnění krize v realitním sektoru. Stavitelé navrhují vytvořit dočasný garanční fond pro účast na poskytování záruk bankám. Chtějí také výraznější podporu takzvaného sociálního bydlení, přechodné snížení daně z přidané hodnoty a podporu trhu nájemního bydlení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr Benes

15. 5. 2009 12:41
nejdriv by soudruzi developeri meli zacit u sebe

a slevit a pak teprve skemrat o pomoc. jejich marze jsou neskutecne.;-P

0 0
možnosti

ctenarvk

14. 5. 2009 10:08
Zase zadosti o dotace od statu

Kdyz se darilo, tak stavebni a developerske firmy profitovaly na vlne hypotek. Cokoliv postavily, okamzite prodavaly do osobniho vlastnictvi, o najemnim bydleni nechtely ani slyset (uznavam, ze i kvuli zprasene legislative spojene s bydlenim). Hypoteky vysychaji (pro mnoho zadatelu byly blbosti uz drive) a najednou je pozadavek na podporu najemniho bydleni. Rozumejme - pozadavek, at nekdo da zase nejakou dotaci. Socialismus pokracuje.

0 0
možnosti

Ach jo (bls1)

13. 5. 2009 20:23
Jednou jsem chtěl v bance úvěr

Kdybych byl schopen splnit podmínky, které mi dali, tak bych si nemusel půjčovat a tehdy to státu bylo úplně jedno. Proto nevím, proč by se měl stát zajímat o to, že nějací developeři v době konjunktury rozfrcali všechny zisky a teď jim nikdo nechce půjčit. I když uznávám, dvacet lidí doma na šedesáti procentech, to už je důvod, aby tam stát nějakou tu miliardu nalil.

0 0
možnosti

Obcan

13. 5. 2009 18:56
U nás je příčina jednoduchá. Vidí ji někdo?

Je to jednoduché. Základní problém u nás je v tom, že náklady na postavení domu atd. jsou srovnatelné se zeměmi na západ od nás, ovšem platy jsou u nás třetinové. Pouze ceny nájemného bydlení a některé další jsou drženy v relaci, která odpovídá nominální hodnotě našich současných příjmů. Za vše může fiskální politika našich ekonomů, která preferuje export. Představme si, že by v Německu měli lidé třetinové platy a tím i cenové relace jako máme my v naší zemi. Jedna věc je, jak by to jejich politici ustáli, druhá věc je, že by se jim asi trh s realitami zhroutil totálně. Mám za to, že jedno z řešení je dát lidem za jejich práci více peněz, aby mohli více nakupovat (bez znehodnocení tohoto navýšení zvýšením cen u obchodníků).  Produktivita práce našich lidí je v mnohých oborech násobně vyšší, než na západ od nás.  tom se přesvědčilo již hodně lidí. Za tento stav může stát a  jednoznačně podnikatelské prostředí - na jedné straně bezprecedetně preferovaní vývozci, na druhé straně světové ceny, malé platy a tím i malá kupní síla a domácí poptávka. Jen si vzpomeňmě, před rokem 1989 byla cena bytu 3+1 30-ti násobek průměrné mzdy. Dnes se tentýž byt prodáva za 90-ti násobek dnešní průměrné mzdy. Směšné je na tom to, že tyto Husákovy krabice mají plochu menší jak 80m2 a odpovídají tak standartům, které jsou na západ od nás chápány jako sociální byt. Lidé prostě na to nemají a hledají cesty, jak se uskrovnit. U nás je zcela evidentní, že rozhýbat trh s nemovitostmi může akurát buď násobné zvýšení mezd nebo radikální snížení cen nemovitostí. Ano, čekáme na takového Billa Gatese ve stavebnictví - v roce 1990stálo PC286 - 250tis.kč, dnes PC o několik řádů lepší třeba 30tis.kč. Je to výzva pro podnikatele. Vyřeší-li si lidé snadněji bydlení, zbude jim více peněz na utrácení za jiné zboží. Pak to bude fungovat bez zádrhelů a podle pravidel ekonomických teorií.

0 0
možnosti

johannka

13. 5. 2009 18:15
hmm

je to krize emocí a lidské blbosti a zamlženosti mašlení , vše promítnuto do ekonomického sektoruRv

0 0
možnosti