Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nejsou peníze na studijní pobyty. Erasmus ruší podzimní výběrová kola

Desítky vysokoškolských studentů musí přehodnotit své plány. Ti, kteří zvažovali, že vyjedou na studijní pobyt do zahraničí v rámci programu Erasmus a počítali s tradičními podzimními dovýběrovými koly, si musí počkat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jan Bieber

19. 10. 2009 18:17
K článku "Chybí peníze na studijní pobyty" z LN 19.10.2009

Článek paní Francové je věcně správný a informativní, těší mě, že se díky němu o potížích programu Erasmus dozví širší veřejnost. Nedostatečné financování programu se jen na UK dotýká řádově tisíce studentů. Trochu mě překvapuje, že se autorka téměř nevěnuje příčinám vzniku problému, konkrétně postupu MŠMT ČR. Vzhledem k průběhu akademického roku a pro včasné vyřízení administrativy s programem spojené, probíhají výběrová řízení pro výjezdy v zimním semestru již v dubnu předcházejícího akademického roku, grantovou smlouvu však NAEP dává UK k podpisu až na přelomu července a srpna. Tento postup nepovažuji za systémově zcela v pořádku, ale věřím, že pro něj existují závažné důvody, jako například termín sestavení rozpočtu Evropské komise. V důsledku tohoto faktu však ministerstvo škrty v rozpočtu zkrátilo studentům již defakto přislíbené prostředky, v některých případech pouhý měsíc před výjezdem. Zajímalo by mě, zda o škrtech v rozpočtu rozhodovala osoba nebo instituce znalá způsobu fungování programu. Pokud úředníci MŠMT o záměru omezit finanční podporu programu v dubnu věděli, měli o něm zpravit příjemce grantu. Neexistoval-li tenkrát ještě tento záměr, ministerstvo zjevně nevědělo v dubnu, co přesně bude v srpnu dělat s ušetřenými dvaceti procenty finančních prostředků. Pro hrubou představu objemu těchto financí si stačí uvědomit, že v programu jsou zapojeny všechny české univerzity, a rozpočet na akademický rok 2009/10 je jen pro UK cca 80 milionů korun. Otázku, zda se šetří na správném místě, ponechávám k zamyšlení. Příspěvek vyjadřuje můj osobní názor, ne oficiální postoj jakékoliv instituce.

 

Ing. Jan Bieber 

koordinátor LLP/Erasmus pro vyjíždějící studenty

Zahraniční oddělení Filozofické fakulty UK

0 0
možnosti

Rudolf

19. 10. 2009 10:39
Studium v cizine

Studium na vysokych skolach v cizine je jednim ze zakladu uspechu nove generace. Nejen ve vyspelych statech je to samozrejmost. Ale i diktator Kim Yong-il ze severni Koree poslal sve syny na vychovani a studium do Svycarska. Nemecko pri te bide zvysuje naklady na podporu vysokych skol a vyskumu a povazuje to za jeden ze zakladnich ukolu. . S tou nasi politikou zustaneme vyvojovou zemi se vsemi dusledky. A bude jak je v nasi povaze u piva na co nadavat.

0 0
možnosti

Pepik

19. 10. 2009 9:46
Fotka

Co je to za hnus? Reklama na antidepresiva?

0 0
možnosti

I-Worm

19. 10. 2009 8:29
To je v Plzni takový nával?

že někdo musí i studovat? Nebo to jsou jen socky, které si ten titul nemohou řádně koupit?

0 0
možnosti

občan

19. 10. 2009 9:08
Re: To je v Plzni takový nával?

pro I.Worm: ,,Sám jsi socka své třídy, nebo snad máš WC osázené brilianty?! Že si dovoluješ o druhých pohrdavě říkat,,socky,,?! Připravuje se novela školského zákona a proto se nejspíše vyrobila na zakázku ,,causa Plzen,,, protože o té škole se jasně vědělo již od jejiího zrodu, že to bude škola pro ,,týpky,, jako jsi ty sám! - Už dnes na zákl. a stř. školách řada žáků nemůže na povinné výlety do zahraničí! A nIkoho nezajímá z čeho je rodiče mají hradit, když jsou nezaměstnaní! Řada nadaných dětí z gymnázií dnes vážně přemýšlí, že bude muset přestoupit na odbornou střední školu nebo dokonce na učnák, jenom proto, že je nebude mít kdo sponzorovat na VŠ! školství v ČR pokud nebude bezplatné , tak ,,končí,,! Nadaní žáci nebudou moci jít na studia, ale zbohatličtí ,,andílci -debílci,, ano!!...A ty povídačky o tom, jak jsou tzv. ,,socky,, dotovány ze soc. dávek nejsou pravda řadě dětí dluží MPSV i přes rok rodinné přídavky a jwjich rodiče nemají ani dávku hmotné nouze a drží je příbuzní! V ČR je totiž ,,pozitivní diskriminace,,! Ale to pan Kocáb nevidí, ten vidí jenom své oblíbence, těm je moc ubližováno! Ostatním dětem a jejich rodičům nikoliv'' Tak trochu mysli, co je pravda a co ne!....,,....

0 0
možnosti

georg

19. 10. 2009 8:18
Studovat netřeba, nyní jsou priority ...

... dané vládou a vyhlášené slouhou Janotou především obrněné automobily a nové zbraně a střelivo pro české žoldáky, chystající se do Afganistánu a na české obyvatelstvo nespokojené se svou životní úrovní.

0 0
možnosti

ll

19. 10. 2009 8:13
Studium je i nadále zdarma

Odpadlo by "jen" stipendium, což se flákajícím se věčným studentům nelíbí.

0 0
možnosti

JJ

19. 10. 2009 9:00
Re: Studium je i nadále zdarma

S Erasmem se malokdo flaka. Podminkou uhrazeni stipendia jsou studijni vysledky behem pobytu, coz je treba pri trimesicnim pobytu casto dost sibenicni. Za tu dobu se clovek nestihne ani poradne rozkoukat. Krome toho to studentovi naboura studium na materske skole, protoze rada predmetu navazuje.

Student ma moznost pozadat o stipendium od EU, ale ta ma zase podminku, ze cast z toho zaplati clenska instituce. Kdyz ta nema penize, tak EU nic neda a student jet nemuze. (To je taky duvod, proc se skoly tak hodne snazi nejake penize sehnat - pokud samy nedaji, tak o jeste vic prijdou.) Prijimajici instituce pozaduje od vysilajici zaruceni prijmu vysilanych studentu na urovni zivotniho minima. Pro studenty z vychodnich zemich je obvykle zcela nerealne studovat na Zapade bez stipendia. Ceny jsou proste nekde jinde, a to presto, ze za studium samotne se v Erasmu neplati.

0 0
možnosti

Petr

19. 10. 2009 8:05
Vzdělání není třeba

Vzdělání je pro nás zbytečné - do montovny ani do tržnice se moc vzdělání nepotřebuje. A jazykové znalosti? Podívejte, jak si třeba Vietnamci dovedou poradit - málokterý Vietnamec ovládá český jazyk jako Karel Čapek a přesto prodávají.

0 0
možnosti