Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak se vyhnout státnímu bankrotu? Úplně jinak motivovat občany

Je český politický systém zkažený? Jistě, ale ne proto, že by lidé byli zkažení. Jenom reagují na motivační schémata, ve kterých se nacházejí. Současný systém motivuje občany i politiky ke korupci a k přenášení nákladů na třetí osoby.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Blažek

30. 3. 2010 12:38
Ale, ale ....

Nadpis článku: ... Jak se vyhnout státnímu bankrotu? Úplně jinak motivovat občany ....

Odpověď: Nejlépe je motivovat občany vlastním příkladem!!!! To přece nejde: ošklubávat druhé občany a na sebe při šetření zapomenout! .... To je problém všech těch TOP 09 a podobných uskupení !!!

0 0
možnosti

P. Boublíková

30. 3. 2010 11:56
No nevím

abych myslela na daně kudy bych chodila - to by se mi asi moc nechtělo:-)

0 0
možnosti

P. Fiala

30. 3. 2010 11:54
Stát -občan

Stát je tvořen souborem pravidel (ideových, politických, ekonomických, kulturních, atd, atd), která vytvářeli jeho občané nebo byly převzaty či vnuceny jinými velmocemi - Rakousko-Uhersko, Německo, SSSR, EU.

Motivace občanů malých (možná i velkých) států jsou v nevypjatých obdobích státu velmi "živočišné" (já, rodina, příbuzní, přátelé, národ, obec, kraj, stát). Jiné pořadí motivací jsou v době válek a revolucí (to je moje zkušenost).

Občané si volí své zástupce, aby dělali zákony a hlídali jejich dodržování.

Státní rozpočet je zákonem! Tedy i jeho stav je dle zákona. Občan musí volit jiné zástupce, jinak se sám svou volbou podílí  na "bankrotu".

0 0
možnosti

P. Čech

30. 3. 2010 12:39
Re: Stát -občan

Máte pravdu, až na poslední větu. Aby občan mohl svobodně volit své zástupce a to třeba i jiné zástupce, musí mu to volební systém dovolit. Náš volební systém mu to nedovoluje, poněvadž mu diktuje, že musí volit politické strany a ne své zástupce. Politická strana nemůže nikdy být v demokracii zástupcem občanů a to proto, že je zástupcem pouze svých členů, ev. voličů. Tito však vždy tvoří směšnou menšinu občanů, prozatím vždy nejvíce 20%. Pokud tomu tak bude nadále, a všechno tomu nasvědčuje, nebude si občan moci volit své zástupce a tedy se také nijak nebude podílet na !bankrotu". Na tomto bankrotu se bude podílet pouze člen a nebo volič politických stran, které tvoří koalice. A takovýchto občanů je opět vždy menšina. A o tom to je.

0 0
možnosti

P. Pitro

30. 3. 2010 10:10
Pán bude asi trochu podnapilý,ne?

0 0
možnosti

P. Pitro

30. 3. 2010 10:09
Pán bude asi trochu podnapilý,ne?

Pořád jsem ti říkala,abys tolik nepil,protože pak říkáš a píšeš blbosti.Ale ty si nikdy nedáš říci,tak teď to tady máš!Jsi lidem pro smích a přitom za to nemůžeš!

0 0
možnosti

P. Čech

30. 3. 2010 9:52
Pěkně humorné scifi

Pokud se autor nazývá sám ekonomem, předpokládám, že má přinejmenším maturitu na škole s ekonomickým zaměřením. U takového člověka ovšem předpokládám určitý stupeň standardu všeobecného rozhledu. Některé náměty (asi dva) jsou zcela jistě reálné, ovšem naprostá většina patří do oblasti science fiction.Autorem popsaný systém nemůže reálně fungovat, poněvadž počet nutných úředníků, zajišťujících fungování tohoto, by zcela jistě převyšoval počet obyvatel ČR. To zejména v návrhu výběru nepřímých daní. Podsystém, kde na pultě není udávaná cena vč. DPH jsem měl možnost zažít v Kanadě, ovšem ne tak, jak navrhuje autor. T. zv. DPH platil zákazník na pokladně při nákupu navíc. Připadalo mi to kontraproduktivní. Nicméně souhlasím s autorem, že náš systém je zcela neprůhledný (troufám si tvrdit že záměrně), s cílem, aby běžný občan nevěděl, kolik peněz státu odvádí ze svého příjmu. Naopak bych navrhoval nepřímé daně zrušit a zahrnout je do daní přímých s povinností státu jednou za rok předložit občanům  souhrn, z kterého by bylo jednoznačně patrno, kolik peněz šlo na účty jednotlivé (důchodový, zdravotní,státní aparát a j.). Je možno souhlasit i s tím, aby jediným plátcem daně byl občan, v tom případě by ovšem bylo nutno neplacení daně prohlásit trestným činem s trestem blížícím se např. vraždě. Něco podobného funguje v USA. Autorova úvaha, týkající se voleb je zcela zcestná, pokud chceme v tomto státě někdy vůbec zavést demokracii. Demokracie totiž předpokládá občanskou společnost a vládu většinové vůle občanů. Tuto většinovou vůli nelze zjistit jinak, než referendem a nebo většinovými volbami. Většinovými volbami jedině tehdy, když jsou zástupci občanů voleni přímo, tedy jako fyzické osoby a ne jako zástupci vždy menšinových politických stran. Existuje ještě jedna alternativa, zavedená např. ve Švýcarsku, která zahrnuje jak většinové volby, tak i referendum. Jedině tak lze hovořit o demokracii, či jejím nějakém stupni.

0 0
možnosti

M. Martinovská

30. 3. 2010 16:10
Poznámka k referendu

1. Zeptejte se Švýcarů, jestli je třeba sebrat peníze bohatým. (ťuknou si na čelo.)

2. Zeptejte se na totéž v Čechách.

Výsledek bude dost jiný. Nechci říct, že jsou Švýcaři lepší nebo co. Mají jinou historickou zkušenost. Od středověku si vládnou sami. To sebou nese pocit, že za své dluhy odpovídají sami. Ale ani tam není s referendy nejlepší zkušenost. Kdo myslíte, že vyhrál v referendu, jestli se smí lovit zpěvné ptactvo? Třeba ten, kdo zaplatil větší kampaň? Referendum ovládnou tři: Ten, kdo položí otázku (na tom hodně záleží - koukněte se na anketní otázky na serveru Týdne, občas tam ani jedna z odpovědí není "moje", resp. je otázka položená tendenčně), ten, kdo vybere odpovědi, a potom ten, kdo zaplatí ke své věci lepší kampaň. Jak dopadne v Čechách populistický dotaz VV, zda vrátit majetek církvím? Všechny ty věci jsou staršně složité, a v referendu se nutně zjednoduší až k blbosti.

0 0
možnosti

J. Bakulová

30. 3. 2010 4:49
a jak by se

zjistilo, co jsem za ten rok skutečně nakupovala a z čeho tedy budu odvádět DPH ? Já to někdy nevím ani za týden

0 0
možnosti

J. Studničná

30. 3. 2010 0:17
Mně to nepřipadá praštěné.

Naopak. Je to tak rozumné, že je to, za současných praštěných poměrů, až nerealizovatelné. Bohužel. Četlo se to hezky.

0 0
možnosti

M. Martinovská

29. 3. 2010 22:46
volební právo

Volební právo jen pro plátce daní už tu bylo, a nejde to samozřejmě vrátit - ale je to podle mně od autora vyjádření legitimní obavy, že lidé zvolí rozdávání cizích peněz do svých kapes. Lidi v demokracii si už párkrát v historii svobodně zvolili totalitu, stát , který se o ně postará jako rodič o děti. Vezme trochu svobody, ale rozdá chléb a jistoty. Proti závěru článku prudce protestuju: Obecné nadávky na politiky jsou úplně na nic, je to jen takové rochnění se ve vlastní nadřazenosti nad nimi... jsou i politici nepoctiví, jako jsou řezníci nepoctiví, stejně jako třeba novináři a topenáři. Politici jsou strašně neoblíbená skupina, stejně jako "bohatí lidé". Stejně jako bohaté lidi je společnost ale nějak potřebuje.  Pokud nechcete úřednické vlády, jaké jiné, než politické? Presumpce viny? Každé obvinění je "pravdivé?" Každý novinář může kdykoli sestřelit jakéhokoli politika? Ne, zákony ať platí pro všechny stejně.

0 0
možnosti