Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Přestaňme už konečně dotovat východ, rozčilují se západní Němci

Bezmála dvacet let po sjednocení Německa se politici přou o to, jestli má západ země dál pomáhat východu. Impulsem pro novou vlnu kritiky jsou paradoxně aktuální výsledky hospodářského růstu Spolkové republiky. Ty jsou překvapivě dobré, německý hrubý domácí produkt totiž rostl ve druhém čtvrtletí o 4,1 procenta.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RK

R. Kohoutek

21. 8. 2010 1:02
:-\

Němci díky byrokracii a vysokým daním prohráli válku. Nyní ze stejného důvodu prohrají i mírovou ekonomickou soutěž. Stalin, když potřeboval zbraně, tak nahnal tisíce dělníků za Ural, začal je chrlit a až pak se staral o nepodstatné detaily. Podobně postupuje i Čína při výrobě spotřebního zboží. Němci zatím razítkují a normují.

0 0
možnosti
SS

S. Sedlák

22. 8. 2010 20:27
Re: :-\

Další odborník. A co data ohledně toho, že Německo je první nebo druhou eportní ekonomikou světa?

0 0
možnosti
PK

P. Klos

2. 9. 2010 23:41
Re: :-\

Němci neprohráli válku kvůli daním, ale kvůli nesmyslnému útoku na Sovětský svaz. Opravdu. Útočit v zimě, bez zimní výbavy na tak velkou a většinou i nehostinnou zemi může jen blázen nebo feťák. Hitler byl obojí, takže je to pochopitelné. Ten methamfetamin udělal dost s jeho už tak hodně pokřiveným vnímaním světa. Když stalin potřeboval zbraně. Stalin těch zbraní tolik neměl popravdě a za ural vyhnal hromadu lidí, ale opravdu z jiných důvodů... Gulag... Gulag....:)

Čína? Ta profitovala z toho, že neměla žádnou střední třídu jen chudobné dělníky. Pak je to jednoduché, není jim třeba platit tolik. Nyní si ale tvoří vlastní střední třídu, vlastní konzumaci, takže tak. Váš příspěvěk nedává smysl.

0 0
možnosti
RK

R. Kohoutek

3. 9. 2010 0:24
Re: :-\

Němci nedokázali hlavně na začátku války efektivně zorganizovat výrobu a nevyužili možnosti, jaké měli. Uvědomili si to příliš pozdě. Albert Speer v roce 1944 dosáhl maximální produkce, protože se přestal zabývat nepodstatnými věcmi. Stačí srovnat jak dlouho trvalo zavedení různých typů zbraní do výroby na začátku a na konci války a zjistit si, jakou byrokratickou procedurou muselo projít třeba schválení nového typu letadla v roce 1941 a jak se to později zjednodušilo. Z literatury je známá typická historka, že obklíčení vojáci ve Stalingradu dostali místo chleba letecky v obrovských bednách několik stovek tisíc formulářů.  Není pravda, že Čína dosáhla pokroku díky vykořisťování chudých lidí, kteří žijí pořád ve stejné chudobě. Oni dříve žili v době kamenné, chodili v hadrech a neměli co jíst, pak si vydělali pár dolarů, dostali ubytování a jídlo a teď jich stále víc má auta, byty a žije jako my nebo ještě lépe. Takže jen neznalý cizinec nechápe, že člověk, co si vydělá pár dolarů, je uprostřed cesty z doby kamenné k blahobytu a nevidí rozdíl mezi jeho včerejškem, dneškem a zítřkem.

0 0
možnosti