Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česko a ekonomický růst? Máme naději. Do roku 2030

Sláva západní Evropy končí, nastává její soumrak. Její ekonomický růst má být v příštích desetiletích druhý nejnižší hned po Japonsku. S touto nepříliš optimistickou vizí přišla britská banka Standard Chartered, která publikovala studii o vývoji světové ekonomiky do roku 2030.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J. Kliment

5. 12. 2010 9:56
Můžeme číst prognózy vysloveně

černé i přehnaně optimistické, všechny od ekonomů zvučných jmen a všechny zhruba stejně důvěryhodné. Nakolik je ekonomika světa či Evropy spjata s politickou situací je otázka bez odpovědi. V téhle hře je tolik proměnných že předpovědět  vývoj s alespoň minimální zárukou úspěchu je takřka nemožné. Naskýtá se ovšem k úvaze jedna kacířská myšlenka - je růst HDP skutečně až tak klíčový ukazatel? Je skutečně tak zásadní aby se pohyboval v co nejvyšších nadnulových hodnotách? Růst HDP znamená přece i růst spotřeby, nejen výroby - a je tedy nezbytné spotřebu zvyšovat? A do jaké úrovně? Dovolím si honbu za růstem HDP u rozvinutých zemí přirovnat k hypotetickému hodnocení automobilky podle zvýšování maximální rychlosti u nově produkovaných modelů - bylo by žádoucí a smysluplné produkovat stále rychlejší a rychlejší vozy? Osobně si dovolím konstatovat, že od určité úrovně nejsou parametry růstu až tak důležité.

0 0
možnosti
IS

I. Simacek

4. 12. 2010 20:04
naděje umírá poslední

Ono to spíš vypadá, že se čeká na nějaký zázrak, že se ekonomika západu nepoloží.

Bohužel jsou tady neblahé zkušenosti z historie a politici s námi mohou hrát hru, o které ani nevíme. Viz uniklé záznamy od diplomatů.

0 0
možnosti
TC

t. cerny

4. 12. 2010 15:19
nase media vidi situaci ale jinak

prave dnes reportuji nase media zapadne od Ceska , ze je napr. v Nemecku silny rust , automobilky Opel, Daimler , VW etc. nestaci kryt poptavku z vychodu a tak se pracovnikum v automobilovem prumyslu krati vanocni dovolena a  je jim nabizena prescasova prace.

Nevede se nam zapadne od Ceska nijak spatne . I kdyz ten  cesky  truhlik  si slabomyslne vymaha  vyjimku aby " nebyli Cesi (spolu s Bulhary , Polaky a Rumuny) nuceni prijimat Euro " ! Vzdyt nase Eurozona jiz nikoho prijimat jen tak nebude a urcite ne z vychodu.Ja jsem s nasim Eurem velmi spokojen  a DM bych zpet nechtel.a  preju Cesku stejne  jako Polsku ci Madarsku etc. stejnou spkojenost s jejich  leva , forinty , korunami ci zlotymi .

0 0
možnosti
JJ

J. Jorda

5. 12. 2010 16:20
Re: nase media vidi situaci ale jinak

Tomáši máte už zase v tom wirvál, nikdo nenmadává na Euro, už vůbec ne Česko, ale obávají se krachu Eura zaviněného zadlužením jak Německa tak ale hlavně nových států v EU. Uvědomte si, že celková zadluženost EU je 2000 miliard Euro a dnes prohlásil belgický zástupce, že těch 750 miliard pro Irland stačit nebude jakmile se připojí Portugalsko etc. Takže strategický postup Česka je jedině správný, nic neuhnat a strategicky uvažovat, co bude když by bylo

0 0
možnosti
ZV

Z. vintr

4. 12. 2010 15:05
Na neproduktivní akce tipu fotovoltaika a pod.

doplácí nejen obyčejní lidé tj. 99%, ale také celá ekonomika. O dalších známých kauzách netřeba se zmiňovat. To všechno nás nesmírně brzdí již od prvních krůčků kapitalismu v Čechách po r. 89. A při tom tedy  někteří jen zíráme a nevěřícně kroutíme hlavou.

0 0
možnosti
RB

R. Buršík

4. 12. 2010 17:25
Re: Na neproduktivní akce tipu fotovoltaika a pod.

jděte s rěni kydy rudými k šípku či Gottwaldovu hrobu a plačte asi máte rudou skužbu dnes, že to je daňový výdrb, nalá domů z našeho, je jasné, zrovna jak, že to je hudba budoucnosti zcela jistě. Sledujete li i technologický vývoj v tomto odvětví a nejste tupý, víte co opíši,.

0 0
možnosti
NM

N. Marek

4. 12. 2010 14:22
A kde bychom ho vzali?

Zajímalo by mě, kde bychom vzali ten růst, když nebude růst (a poptávka) v zemích západní Evropy, tj. tam, kam se zaměřuje většina exportu ČR. To zní spíš jako kdyby tu studii dělal někdo z FHS a ne ze Stratforu.

0 0
možnosti
RB

R. Buršík

4. 12. 2010 14:32
Re: A kde bychom ho vzali?

je to logické, budeme se tápádnímu světu blížit!

0 0
možnosti
RB

R. Buršík

4. 12. 2010 13:55
nesouhlasím

čím můžeme zaujmout surovinovými zdroji, úrovni školství taky ne, světová ekonomika se přesouvá, to vidíme, jsme v rom všichni v Evropě podobně snad levnější pracovní silou, ale ta je násobně dražší proti asijským zemím!!!

0 0
možnosti
SK

S. Krejcar

4. 12. 2010 16:18
Re: nesouhlasím

Světová ekonomika se může přesouvat kam chce,ale pro ČR pomalu přestává platit atraktivita levné pracovní síly,včetně pracovní způsobilosti.Máme přemáru politologů a demagogů závidějící "blahobyt"USA,ale díky svému vzdělání nevidí,co to tento Stát stálo a stojí.Je odborné vysokoškolské vzdělání v náročnosti aspoň vzdáleně podobné ?Do roku 2030 se v naší zemi obmění vzdělanostní skupina rozhodných lidí,buď toto nechají ČR padnout nebo naopak se jim podaří snažit se zapojit se mezi evropské tygry(málopravděpodobné).

0 0
možnosti
JS

J. Schwarz

4. 12. 2010 11:51
co to je

ten ekonomický růst? Vždyť je jasné,  že situace Evropy, pokud její obyvatelstvo nezmění svá nerealistická očekávání, je beznadějná. Byl by třeba enormní růst produktivity při výrobě spotřebních statků + nové technologie  v energetice, aby se větší část populace mohla věnovat servisním činnostem, pečovatelství, medicíně... jenže k tomu musí mít jeden vlohy. Nemyslím,  že by v Německu či Anglii chyběli doktoři, protože se málo platí. Chybí, protože není víc lidí s potřebnými psychickými vlastnostmi. Skok v produktivitě ve výrobě spotřebních statků a v zemědělské produkci už nastal, a, jak vidno, nevyřešil nic. Lidi chtějí pořád víc a požadavky se posunují. Auto má už každý /nebo dvě/ ale není kde zaparkovat, silnice jsou plné, do lesa s autem nesmíte. Naopak  "zelení" a "ekologisté" naopak propagují  středověké technologie /biozemědělství/ a blokují skutečný rozvoj energetiky /obnovitelné zdroje + boj s kysličníkem uhličitým/. Spolu se "záchranou každého lidského života" kdesi v tramtárii i když planeta je beznadějně přelidněná vše ukazuje na mizernou perspektivu "Lidstva". Pokud si tedy neoblíbí život sardinky v krabičce.

0 0
možnosti
FK

F. Kusák

4. 12. 2010 14:05
Re: co to je

Mluvíte mi z duše!

0 0
možnosti
JO

J. Orlík

4. 12. 2010 10:56
Chci vysvětlení

Může mi někdo vysvětlit, proč je tak nutný ekonomický růst? To jako, abychom se měli stále lépe a lépe? A proč? Nestačí nám to, co máme? Mi ano. Já chci mít, především, spoustu volného času, abych se mohl věnovat rodině a svým koníčkům. Nechci sedět v práci 12 hodin denně nebo podávat stále vyšší a vyšší výkony.  Nepotřebuji káru za osmset litrů co pět let novou, každý rok nový mobil a digitální foťák. Nepotřebuji obletět co dva roky zeměkouli. Vidíme, jak to dopadlo v Západní Evropě a v Americe. Trochu soudnosti by to chtělo. Prý ekonomický růst. Ten nemůže být nekonečný a nakonec dojde ke krachu. Jako nyní.

0 0
možnosti
FK

F. Kusák

4. 12. 2010 11:12
Re: Chci vysvětlení

Pane Orlíku, musíte se zamyslet nad tím, jak funguje západní společnost včetně ekonomického systému. Růst HDP a inflace jde ruku v ruce a růst také znamená existenci. Stagnace a pokles pak úpadek a zánik. Tak to ovšem funguje i v přírodě. To se nám může sice nelíbit, ale bohužel je to tak. A růst HDP nemusí nutně znamenat růst životní úrovně, i když se nám to politici snaží namluvit. A k Vášemu životnímu stylu. Nic proti němu, já mám na věc v podstatě stejný názor, avšak s tím  rozdílem, že už jsem si své téměř odpracoval. Uvědomuji si ale, že tento blahobytný životní styl tu nemusí být na věky a že Evropa velmi rychle ztrácí svou ekonomickou pozici. A jak vidíte, ani na dluh se dlouho žít nedá. Ba ani "tisknout" dále další a další peníze nelze.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

4. 12. 2010 10:20
Ekonomický růst

Ekonomický růst makroekonomové "měří" v různých státních měnách a pak přepočtených na Dollar či Euro (jsou to integrované státy, s nejvyšíími GDP světa). Tento způsob "meření" je velmi ošidný, zvláště při předpovědích na 20 roků, se mi jeví serióznost takových zpráv velmi zaujatá, kdo ví jaké cíle sledující.

Vnímáme jak "hodnoty" měn na své "hodnotě" ztrácí (ovšem ne u všech" druhů zboží a ne u všech dnes stále více nabízených služeb"), nehledě na možnosti finančních burz ovlivňovat "hodnoty" měn.

Myslím, že bychom měli naslouchat hlavně "materiálnímu" dění nejen "finančnímu".

0 0
možnosti