Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nečasově vládě se nepodaří zpomalit nárůst dluhu, myslí si Češi

Více než tři čtvrtiny Čechů považují tempo růstu státního dluhu za jeden z největších problémů své země. Vnímá to tak 76 procent občanů, vyplývá z průzkumu agentury STEM. Podle 60 procent populace se nepodaří toto tempo výrazně snížit ani vládě Petra Nečase.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Švec

27. 12. 2010 16:51
Nečasově vládě se nepodaří..

Ono nejde tak o to,jestli se jí to podaří,ale o to,jestli je to vůbec v jejich silách.V příštím roce zaplatíme jen na splátku úroků z půjček přes 70 miliard korun.Každý by si měl představit o jak obrovskou částku jde a to se při tom z dluhu nesplatí ani koruna.Vlády ČSSD nás svými deficity zadlužily celkem asi 460 miliardami.Přitom za Zemana to bylo 46 milionú ročně,za Špidly už 94 miliard za rok když končil a za Paroubka s ministrem Sobotkou to bylo už 98 miliard a to v době plné konjunktury při růstu národního důchodu 6%.Přitom to považovaly za úplně normální a vesele utrácely dál:Teprve Topolánek s Kalouskem to po Paroubkovi snížili na 66 miliard,ale pak přišla krize.Tyto údaje ač veřejně přístupné většinou lidé neznají a tak mnozí sympatizují s ČSSD a Sobotkou,který ty deficity podepisoval.Co s tím dnešní vláda může moc nadělat

0 0
možnosti
JH

J. Huml

27. 12. 2010 17:48
Re: Nečasově vládě se nepodaří..

Krize? Jaka krize? Krize je prece jen normalni ekonomicky jev, jen takova chripka, za tyden je pryc... nema cenu, aby se vlada vubec pletla do ekonomie, verime prece v silnou ruku trhu. Zasahy administrativy do ekonomickeho vyvoje jsou nezdrave, omezuji svobodu, jak pravi p. Klaus.

0 0
možnosti

J. Švec

27. 12. 2010 18:24
Re: Nečasově vládě se nepodaří..

Krize není normální ekonomický je.Po skutečné krizi v roce 1928 do dneška bylo jen několik recesí,což nejsou krize.To proto,že byla provedena opatření která za normálních okolností velké krizi zamezují.To k čemu došlo teď v USA bylo způsobeno naopak státním zásahem do trhu,kdy vláda demokratů přišla s tím,že každý má nárok na svůj dům a podporovala široké půjčky.Banky toho využily a proč také ne.Půjčovaly i lidem kteří neměly na splácení hypoték a to nešlo dělat dlouho.Bylo pak třeba prodat mnoho domů na jejichž splátky lidé neměli a to strhlo lavinu a rozvrátilo finanční trh.Busch udělal to,co udělat musel.Aby upevnil důvěru v banky,sanoval je asi 700 miliardami a i když řada bank zbankrotovala,finanční trh vydržel.A co víc,banky musejí tyto peníze vracet a většina těchto prostředků je už zpět.Byl to zásah jednorázový a zdůvodněný.Pak přišel Obama.Vrazil do oživení ekonomiky /a to byl teprve zásah státu který byl nezdravý/ skoro 800 miliard.Odborníci odhadli,že se z těchto penězvrátí tak dvacet procent.a výsledky nejsou větší než by byly,pokud by to neudělal.Máte tedy pravdu,když,třeba ironicky říkáte,že zásahy do ekonomiky jsou nezdravé a omezují svobodu.To není třeba dokazovat.Po 40 letech vlády komunistů s plně řízeným hospodářstvím jsme byli za Evropou 25 až 30 roků.

0 0
možnosti
JH

J. Huml

27. 12. 2010 19:15
Re: Nečasově vládě se nepodaří..

Hmm, kdo to vlastne zpusobil, tu ne-krizi? Podle vaseho vysvetleni banky- soukrome banky, poskytovaly pujcky nezodpovedne (ruka trhu) a tatik Bush se pokusil je vytahnout sanovanim z vlastni nedbalosti (dobry zasah). Jenze se to sesypalo jeste drive, nez ten naivni nedouk Obama byl zvolen poblouznenou vetsinou americkych volicu, rapidne ztracejicich sve domovy a zpusoby obzivy. Krach prisel tesne pred Obamou, ze. Srovnavat totalitni system ekonomie(?) s ekonomii kapitalistickou je neeticke. Pomerne rychly rust hospodarske sily Ciny a Indie je zalozen na lacine pracovni sile, atraktivnosti investic a take na hospodarskych pomerech umoznenych statnim aparatem - Indie demokraticka, Cina urcite ne. Podle meho nazoru, volna ruka trhu bude vzdy omezena narizenymi zasahy vladnouci administrativy a musi byt napojena na globalni ekonomicky vyvoj. Centralni rizeni z ery socialismu je davno uschla vetev, ekonomicka sebevrazda Severni Koreje jako posledni svedek.  Nemyslim, ze placani babovicek svobodne na svem vlastnim pisecku povede k hospodarske prosperite v nasem piskovisti. Lide jsou nedokonali. tak jako nezbedne dite potrebuji meze slusneho chovani, a to same plati pro volnou ruku trhu. Svobodu si lide musi zaslouzit, o prosperitu se rozdelit se svym bliznim.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

28. 12. 2010 11:29
Re: Nečasově vládě se nepodaří..

Já četl z pramenů GOV USA, že krize finanční vznikla hlavně z důvodu obrovských přírodních katastrof spojených s hurikánem Katrina. Na obnovu zničených území nebyly finance ani ve federaci USA. Takže si vláda vypůjčila spousty miliard dollarů za státní dluhopisy ze zahraničí. Nejdříve z BG, pak z EU, a i jinde po světě. Ten, kdo půjčil ovšem ochudil domácí finanční trh, takže se spousta výrob a obchodů musela omezit, žádná krize, pouze omezení. Důkaz: podívejte se na GDP státu ČR od r.2001, či států jiných.

0 0
možnosti