Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kvůli Temelínu se převáží český uran z jednoho konce Evropy na druhý

Když se společnost ČEZ loni rozhodla, že vymění dodavatele paliva pro jadernou elektrárnu Temelín a firmu Westinghouse nahradí ruský TVEL, vypadalo to na jednoduchou obchodní transakci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Votava

17. 2. 2011 17:39
Chtěl jsem ta toho napsat více,

ale tvůrce editoru pro psaní přizpěvků je jiného názoru a za nadpis se nesmí dát enter. Jinak jse,m chtěl k tomuto nic neříkajícímu a žádný názor nevyjadřujícímu článku napsat, že tam chybí o kolik je takto převážený utran levnější, než te od Westinghouse a co tvoří základ paliva. Jestli by nebylo jednodušší a ekonimické obohatit palivo a přivést jej do elektrárny, neboli, tam kde obohatí by měli také umět vyrobit finální produkt.

0 0
možnosti

V. Novák

17. 2. 2011 17:59
Tm kde umějí udělat finální produkt,

tedy v TVELu, umějí taky obohatit. Dříve jsme palivo do Temelína vozili od Westinghouse, tedy lodí do Štětína nebo Gdaňsku a odtamtud vlakem. Teď vozíme vlakem přírodní uranový koncentrát do Francie, obohacený do Ruska a palivo do Temelína.

TVEL umí palivo do VVER nejlíp - jak ukázaly problémy s westinghousím. Hlavně TVEL dal nejlepší podmínky, což nemusí být jenom cena - ale hodně je cena.

0 0
možnosti

J. Votava

17. 2. 2011 17:34
To nejdůležitější tam opět není,

0 0
možnosti

V. Novák

17. 2. 2011 16:16
K výrobě štěpné bomby nelze 5% uran

použít vůbec - a ten, kdo dokáže obohatit z 5% U235 na 90% a více, ten zvládne i těch prvních 5%. Transporty se utajují hlavně kvůli ekoteroristickým aktivistům, kteří pořádají kolem nich své manévry. Lépe utajit než řešit "gorlebenské" vandaly a jejich řádění.

Jinak - samozřejmě, že jde o ochranářskou politiku (některých) zemí EU - těch, které mají techniku obohacování zvládnutou a vytvářejí si uměle oligopol.

0 0
možnosti

P. Fiala

17. 2. 2011 15:04
ČR a EU

Některá jednání státních firem napomáhají "rozkladu" EU a tíhnutí k bývalým komunistickým okupantům. A 20 tun ročně v několika kubických metrech prostoru. Vždyť je to strategická Achilova pata, ani náhodou po hospodářské stránce nejsou jaderné elektrárny "bezpečné", nehledě na současné metody boje teroristů. Jiný výklad obchodu je jistě možný.

0 0
možnosti