Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Důchodové systémy ve světě? Bez státu to nejde

Čím více máte dětí, tím lépe o vás bude postaráno ve stáří. Tato jednoduchá rovnice fungovala stovky let. S rostoucím blahobytem však přestává platit i toto odvěké pravidlo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Frgalova

21. 3. 2011 12:46
samozřejmě že nejde

bez státu pobírat důchod ( základní).

 Suché výpočty : odvody měsíčně 6,5% ( zaměstnanec) +21,5 (firma)% z hrubé.

Měsíčně z prům. platu prodavačky je odváděno do průb.systému : 15000*0,27=4050,-měs. Prodavačka při dvou dětech, kdy je doma cca.7 let s dětmi, odpracuje 65-18-7=40 let cca.. Výpočet 40*12*4050=1.944.000kč je "naspořeno" na důchodovém ( je tam samozřejmě prd, protože to už utratil jiný důchodce, který z tohoto průběž.systému peníze naší prodavačky odbíral). Počítáme-li, že se prům žena dožije dalších 20 v důchodu mohla ( nepíši schválně měla, to by byl nesmysl) by pobírat prům.8100kč měs. Tak a teď mudrujme, (  8 tis. není nic moc, i tak by bylo dobré, aby si naše výpočtová figurantka šetřila ještě v nějakém fondu, protože 8 tis. jí stačit nebude)

0 0
možnosti

J. Frgalova

21. 3. 2011 15:06
Re: samozřejmě že nejde

a ještě jednu věc je nutno připomenout zaměstnaným resp. všem zaměstnancům. Za zaměstnance platí 2/3 z toho celoživotního pojištění na důchod ( příklad viz. v úvodu výše = 1.944.000kč ) zaměstnavatel, ano je to právě ten oný nenáviděný podnikatel, OSVČ, firma, korporace, kapitalistita, vydřiduch, otrokář, dostaďte si co se hodí. Náš z běžný aměstnanec s platem 15 tis.brutto by sám našetřil max.648000kč za 40 let ,v praxi by to znamenalo, že sám zaměstnanec by si na měs. důchod "našetřil" max. na 2700 kč/ měs. za předpokladu, že dožije 20let v důchodu a při odpracování 40 let.

Už víte (někteří), proč je důležité míti svého zaměstnavatele v suchu a v pohodě? A že to platí i naopak není třeba rozepisovat

0 0
možnosti

P. Čech

20. 3. 2011 9:56
Vše je věcí pohledu na svět.

V zásadě jsou tyto pohledy dva. Jeden považuje člověka za tvora nesvéprávného a hloupého, o kterého se musí starat stát a druhý za jedince plně odpovědného sám za sebe, kdy každý je svého štěstí strůjcem. Osobně tíhnu spíše ke druhé alternativě. Budeme trochu počítat a vyjdeme z průměrného platu (23400 Kč) , prostředků jdoucích na důchodový účet od zaměstnance i zaměstnavatele (28%), dobu zaměstnání (20-62 let) a průměrnou dobu pobírání důchodu (20 let). Za dobu zaměstnání odvede člověk 23400x0,28x12x42=3 302 208 Kč. Kdyby tyto prostředky jedinec nijak nezhodnocoval (fondy, investice a pod), měl by po dobu 20 let k dispozici 13 760 Kč měsíčně. Nejjednodušší systém v tom případě je jakékoliv vyplácení důchodu státem či někým jiným zrušit ovšem se současným nevybíráním oněch 28% mzdy od lidí. Je otázkou, jak mnoho lidí by takto získané peníze na důchod spořilo či investovalo. Byla by to však jejich věc, což před panem Bismarckem bylo všude běžné. Mohlo by to platit i dnes.A jsme opět na začátku a jde jen o to, za jakého člověka se každý z nás považuje. Já osobně se považuji za jedince svéprávného, který nemusí být žádným systémem nucen se o sebe starat, či dokonce, že se o mne musí starat někdo jiný,dokonce mohu odpovědně prohlásit, že v takovém případě bych měl k dispozici mnohem větší prostředky, než kolik činí můj nynější důchod. Ponecháme-li stranou různé ismy, pravicovost a levicovost myšlení, zkuste sami posoudit, co by Vám více vyhovovalo.

0 0
možnosti

J. Bakulová

20. 3. 2011 8:33
jde asi o to,

předně najít tu vyváženost mezi odvody a důchodem a pak také důvěryhodnost takového dlouhodobého spoření. Není to jen o vytunelování fondů, ale o inflaci,  pohybu peněz, špatné české zkušenosti z minulosti a hlavně: o možnostech si střádat. Rodiny jsou zatíženy už tak dost, takže spoří jen někteří a kromě bohatých většinou stejně málo. Větší platy by to chtělo

0 0
možnosti

J. Jorda

19. 3. 2011 9:35
A co důchodový systém ve Švýcarsku, ten by

se vám nezamlouval ? Má tři sloupy, prvni je státní AHV, druhý je zákonitý - tedy povinný system na které se podílí zaměstnanec a zaměstnavatel a třetí je vlastní poření. První dva systémy zajištují příjem ve výši 60% původních příjmů, kdo chce víc, musí si na to napřed našetřit. Funguje to dobře, dokonce tak dobře, že cizinci zde žijící a platící si po odchodu do jejich země to pochvalují a nechávají si to přeposílat tam kde tedˇ žijí (např. Kosovo, Serbie etc.), sa,mozřejmě si to napřed zaplatili ! Jak zjištˇuji, Němci to okopirovali od Švajcu, ČR by to mohla taky převzít a modifikovat. 

0 0
možnosti

O. Pola

19. 3. 2011 11:27
Re: A co důchodový systém ve Švýcarsku, ten by

u nas plati zamestnanec, jeho zamestnavatel a sporit si muzeme taky, problem neni v tom kdo dava, ale jak je s tim nalozeno, tohle by melo byt dano ustavne a netknutelne.

Ja a muj zamestnavatel odvadime za mou praci socialni pojistnei, ktere je v relativni hodnote 43 % me ciste mzdy, se vzrustajicim platem je ten pomer vyssi a vyssi, ackoliv duchod relativne ke mzde nizsi a nizsi.

Spis se s penezi spatne naklada. Nicmene i tak dosahnoutv duchodu 60% prijmu znamena odvadet jeste vice penez, nevim jake maji mzdy a koupeschopnost ve švajcu, jestli s 30% ciste mzdy zijou spokojene mesic, ale ja vic odvadet uz nemuzu, umrel bych hlady.

0 0
možnosti

P. Fiala

19. 3. 2011 7:51
Produktivita práce lidí a strojů

"""Čím více máte dětí, tím lépe o vás bude postaráno ve stáří."" toto platilo v době, kdy produktivita práce člověka na poli byla na setině či tisícině produktivity práce dnešní (představte si jak se obdělávala pole pro obilniny před 100 lety, jak se sklízelo před sto lety, jaké byly výnosy před sto lety, jak se obilí zpracovávalo, atd., atp.

Dnes polovina populace žije ve městech (pracují v průmyslu a službách). Pokud důchodové systémy a jejich "parametry" nebudou reflektovat "produktivitu práce lidí spolu se stroji", bude důchodový systém "umělý" systém nereflektující hospodářské dění. Pokud poroste produktivita práce bude "nezaměstnaných" stále více. Od vlády pana Bismarka uplynulo hodně a hodně vody a mnoho a mnoho pracovních lidí dělání jeho doby již neexistuje. 

0 0
možnosti

O. Pola

19. 3. 2011 11:21
Re: Produktivita práce lidí a strojů

presne, at plati taky stroje

0 0
možnosti

j. sloup

19. 3. 2011 7:38
nejlepsi bude

poslat deti do Plzne na prava a pak je poslat do parlamentu , aby mi nakradli na duchod .

0 0
možnosti