Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rozhazovačné vlády krizi nezavinily, říká ekonom

Dluhovou krizi eurozóny nezapříčinila rozpočtová nezodpovědnost členských zemí z periférie bloku, nýbrž systémové faktory, to znamená samo zavedení eura - to vedlo k ohromnému přílivu kapitálu do těchto zemí a poté k jeho náhlému zastavení, což spustilo krizi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RH

R. Hledík

26. 9. 2011 18:51
Samozřejmě

návrat k národním měnám bude velmi nákladný,-- ale za 5 let to všichni ocení, bohužel socialisté se rozhodli chránit a bránit vysoce ztrátové Euro, protože milují a zbožňují utrácení a potom pochvaly lenochů

0 0
možnosti

d. Šimáček

26. 9. 2011 17:00
no eur o teda fakt nemusim

ale tohle bych mu nepricital, ano umoznilo to ale zodpovednost za to nesou vlady a banky, euro jim k tomu jen pomohlo to delat rychleji a efektivneji.

0 0
možnosti
IS

I. Simacek

26. 9. 2011 16:27
ekonomů je tolik,že

by se s nima dalo dláždit.Bohužel žádný ekonom jaksi nedokázal zabránit současné krizi. Tedˇse vykecávají a myslí si,že jim to někdo bude baštit. Stejně tak si ale počínají politikové.Všichni jsou čistí a stále se snaží poučovat.

0 0
možnosti
RL

R. Langer

26. 9. 2011 16:02
No to jsou zase moudra,

od "ekonoma". Ještě se dozvíme, že kdyby se šetřilo, tak by krize přišla dřív... :-P

0 0
možnosti
JH

J. Heincl

26. 9. 2011 15:40
Možná to bylo naopak.

Možná rozhazovačné a nezodpovědné vlády zemí EU krizi oddálily. Ani bych se nedivil, kdyby pan Mansori s takovou myšlenkou přišel.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

26. 9. 2011 15:25
Jiný názor ke vzniku "krizí"

Ještě jsem nečetl žádný komentář "světových" ekonomů o tom, že skončila 3.t.zv.studená válka v západní Evropě. Kdy vlastně skončlila, a jak změnila ekonomiky? Skončila po podpisu smlouvy o jaderném odzbrojení a sjednocení Německa a o svobodě obyvatel satelitů SSSR ve střední Evropě (Rejkavík r.1986, USA a SSSR, Regan - Gorbačev).

Jaké byly tehdy ekonomiky před a za Železnou oponou? Copak jsme to zapoměli? Na obou stranách byly raketové jaderné zbraně, spousta výzbroje a lidí ve vojenské pohotovosti pustit se do sebe. Ekonomiky na obou stranách byly zařízeny na zbrojní výroby, na východnější straně jsme byli vyzbrojeni po zuby, ale neměli jsme ani na hajzlpapír.

Copak nechápeme, že veškeré ekonomiky se musily předělat z válečného systému na mírový? Nechápeme, že to není zadarmo, ale že to stojí spoustu práce navíc, která se nemusila dělat? Co nových škol či zdravotních zařízení, či dálnic mohlo být postaveno! Snad již chápeme, že se musilo více investovat do mírovějších ekonomik, hlavně na té východnější straně Železné opony.

A výsledek po 20 rocích? Oněch spojených 27 států západní a střední Evropy vytváří stejný GDP jako USA a má svoji téměř jednotnou měnu, kterou uznává v současnosti nejobjemnější globální trh v Čínské lidové republice, a čeká se na otevření trhu v Africké Unii, který doroste k velikosti EU či USA či Číny někdy kolem půlky třetího tisicíletí.

K finanční krizi v USA a následně v EU. Dle mne, vznikla stahováním US dollarů ze všech států světa (za federální dluhopisy) a to pro rychlé odstranění příčin katastrofy přírodní "Katrina" a několika dalších. Bylo odhadnuto, že bylo zničeno území odpovídací ostrovům Velké Británie a to se vším všady: s domy, infrastrukturami, bankami, pojišťovnami, školami, zdravotnickými zařízeními, atd. Vzpomínám si, že pomoc poskytla nejříve VB a vzápětí EU. Peněžní měna US dollar byla převedena do USA, takže chyběla na trhu v EU, což brzdilo ekonomiky v obchodování či investování, o pár procent v několika rocích". 

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

26. 9. 2011 21:15
Bože, vy jste fakt ..ůl...

0 0
možnosti