Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Řecké referendum v praxi: hlas lidu, či sebevražda?

Řecká vláda premiéra Jorgose Papandrea má většinu už jen jednoho hlasu. Navrhované referendum nemusí být ani vypsáno, předčasné volby jsou pravděpodobnější.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Fiala

2. 11. 2011 18:15
Inspiroval ho pan Nečas?

0 0
možnosti

I. Simacek

2. 11. 2011 13:41
Nelíbí se jim referendum?

Nedivte se.Za chvíli by mohli lidi také chtít rozhodovat sami o svých penězích ve státních pokladnách a nakládání s nimi. Současný systém se tváří jako demokracie,ale ve skutečnosti žádná vláda lidu neexistuje.Oč jde v první řadě jsou peníze daňových poplatníků a o nich rozhodují politici, nikoli plátci daní.Proto jsou dluhy ve státní kase astronomické a je obrovská korupce. Navíc se peníze používají i pro vojenské a politické účely a posílení politické moci.

0 0
možnosti

I. Hlaváček

2. 11. 2011 12:20
Všechno se děje......

Všechno co se děje, tlačí Evropu k vytvoření centralistického superstátu. Ať je to skrze bankrot a nebo vykoupení dluhů. Narovnání ekonomik a decentralizace společností a výrobních prostředků je asi utopie.

0 0
možnosti

J. Kliment

2. 11. 2011 12:07
Je třeba si uvědomit, že referendum

je jedním z nástrojů demokracie. A mělo by nástrojem zůstat, nikoli se stát zbraní. Je zajisté zcela regulérní uspořádat plebiscit o závažných rozhodnutích v otázkách, které nebyly součástí volebních programů a tedy se k nim voliči nemohli vyjádřit formou volby. Ovšem i užití lidového hlasování musí mít svá omezení. V otázkách ryze odborných je žádoucí ponechat rozhodnutí na odbornících, které si lidé zvolili právě pro jimi prezentovaný způsob řešení. Podobně jako si zvolím lékaře a operační postup nechám na něm, či zedníka kterému nebudu v polovině omítání měnit zadání na druh materiálu, je kontraproduktivní měnit v polovině dění politické zadání vzešlé z voleb. Pak se totiž z referenda stává nástroj vydírání a politického boje, z výsostně demokratického institutu se může stát spouštěcí mechanizmus konfliktu. QA to i konfliktu s fatálními následky.

0 0
možnosti

J. Chaloupka

2. 11. 2011 11:42
politicí mají stále plná ústa svrchovanosti lidu ale běda

když se někdy některý z nich pokusí zavést v praxi jak to nyní navrhl Papandreu. Přitom kdo jiný je lépe povolán rozhodnout o otázce své budoucnosti než lidé  kteří ji budou muset prožít.  Politici ovšem rozeznávají dvojí lid . Vždy před volbami jsou lidé ti nejmoudřejší kterým oni politci budou oddaně sloužit . Po volbách jsou lIdé ovšem jen pitomé stádo dobré na to aby drželo hubu a krok .  A TOTO SE ZCELA VÁŽNMĚ OZNAČUJE ZA DEMOKRACI AČ JE TO JEN FRAŠKA.  NYNÍ EU ZJISTILA , ŽE VLASTNĚ  LIDI ANI NEPOTŘEBUJE  VŽDYŤ TO ZA NĚ VŠE BOHATĚ ZVLÁDNOU DVA MUDRCI MERKELOVÁ A SARKOZY. LIDI JSOU ZDE VLASNĚ JEN NA PŘEKÁŽKU  PROZÍRAVÝM ROZHODNUTÍM  OSVÍCENÝCH POLITIKŮ A TEN PAPANDREU SI S TÍM REFERENDEM PROSTĚ PŘÍLIŠ DOVOLUJE  - JE TO V PODSTATĚ DRZOST A KAM BYCHOM TO PŘIŠLI ,TO BY NÁM NAKONEC MOHLI LIDÉ CHTÍT KECAT DO VŠEHO . 

0 0
možnosti

R. Buršík

2. 11. 2011 11:27
jsou ve srabu a vypadá to, že potopí ostatní

neměli lhát na začátku!

0 0
možnosti

V. Stejskal

2. 11. 2011 11:24
bravo

Nejedna se o recko, ale o banky, ktere Recku pujcovaly, ackoliv dobre  vedely, jak na tom Recko je. Jedna se o asi 200 miliard Euro. Kdyz Recko rekne ne, banky prijdou o vsechno, jako kazdy normalni podnikatel. Zatim jsou ochotny odpustit asi 50%, ale Recko chce pravem pofstatne vic.

0 0
možnosti

O. Dvořák

2. 11. 2011 11:02
Respekt demokracii

Referendum je nejdemokratičtější institut - je to samotná podstata demokracie, tudíž ať o tomto rozhodnutí napíše kdo chce co chce, zůstane faktem, že je to rozhodnutí správné, jelikož je to nejdemokratičtější možné. Víc se k dané věci z hlediska opodstatněnosti a důvodnosti referenda dle mého názoru nemá smysl vyjadřovat, jelikož jakýkoliv útok na referendum je zároveň i útokem na samu demokracii.

0 0
možnosti

M. Taneček

2. 11. 2011 12:00
Re: Respekt demokracii

Za ideálního případu ano, ale uvědomte si, že většina lidí tam nemá absolutně páru o co jde, co z toho může být. Referendum je pouze mytí rukou, které dá lidem iluzi, že se rozhodli podle svého, ale rozhodují se tak, jak jim bylo naservírováno. To už pak můžeme označit za demokratické lidové soudy, které zde probíhali v padesátých letech.

0 0
možnosti

F. Pavlis

2. 11. 2011 10:04
Pane Palato,

mohl byste také naznačit  kterak k tomu došlo ?  Také by bylo zajímavé vědět, jak veliký státní aparát byl a jaký zůstává a proč je současný dluh malé země tak neskutečně veliký ? Žurnalistické povídánky už přestávají zajímat. Fakta labuntur, říkávali latiníci....

0 0
možnosti

F. Pavlis

2. 11. 2011 10:05
Re: Pane Palato,

samozřejmě facta... omlouvám se.

0 0
možnosti