Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ruský vývoz ropy do Česka je na pětině plánu

Ruští vývozci ropy zatím nahlásili dodávky do České republiky přes ropovod Družba jen v objemu 73.000 tun z naplánovaných 345.000 tun, termín ale mají do 15. května. Sdělil to po zprávách v ruských médiích tamní monopolní přepravce ropy Transněfť. Dodávky ruské ropy na český trh tak zřejmě budou druhý měsíc po sobě výrazně nižší.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

L. Šarina

6. 5. 2012 11:08
Jo,

Kdo má ropu,nepotřebuje zbraně,satčí fungující vetily.

0 0
možnosti

P. Fiala

5. 5. 2012 9:10
Nekvalitní informace

O prodejní ceně ropy a kvalitě ropy z Ruska ani zmínka, prodává se na nějakém tržišti zvaném "burza"? Ta ropa typu "brent" (ze dna Severního moře) se obchoduje na burzre v Londýně.

Tedy jaká je "výrobní" a první prodejní cena od těžařů v RUSKU (v jaké měně), jaká je cena za dopravu (v jaké měně), jaká je ta na vstupu firmy Unipetrol (v jaké měně), jakou si vybírá daň vláda, jaká je cena v Kč na pumpách máme přehled. A že jde o korporátní úmluvu v ČR (dokonce v celostátních veřejných médiích propagovaných cenách) a dokonce tichým souhlasem vlád (výkonná moc občanů).

""Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Paták sdělil, že dodávky ropy do ČR zajišťují vlastníci České rafinérské, http://produkty.topkontakt.idnes.cz/p/najdeme-vam-jakoukoliv-firmu-10950071/10950071?rtype=V&rmain=7827340&ritem=10950071&rclanek=13231266&rslovo=419606&showdirect=1" target="_blank">firmy Unipetrol, Shell a Eni. "Stát do jejich kontraktů nemůže žádným způsobem vstupovat, ani je ovlivňovat," řekl.""

Nemít alespoň částečnou kontrolu nad takovou strategickou surovinou (či dalšími) je neodpovědné až dětinské. Či šlo a stále jde o záměrné předání strategické "kompetence" do zahraničí, což nikomu, když platí u pumpy, nevadí?

0 0
možnosti

J. Mrázek

5. 5. 2012 11:23
Kompetence jsou předány už dávno....

viz macekvbotach.cz v pátek, poslední třetina článku

Ekonom Pavel Kohout na Finmag:

Poslanecká sněmovna včera o týden odsunula rozhodnutí, zda Česká republika přistoupí ke smlouvě o Evropském stabilizačním mechanismu. Zastupitelé mají ještě sedm dní na to, aby si uvědomili, že pro stabilitu republiky je kriticky důležité tuto smlouvu odmítnout.…

Veřejná debata o Evropském stabilizačním programu (ESM) byla ututlána. Proč: obsah smlouvy je natolik skandální, že se téměř vzpírá uvěření. Pro začátek: „Členové Evropského stabilizačního mechanismu se tímto neodvolatelně a bezpodmínečně zavazují zaplatit jakýkoliv kapitálový požadavek, který vůči nim bude učiněn, a to do sedmi dnů od obdržení požadavku.“…Co se stane, když nezaplatíme? „ESM má plnou právní kompetenci zahájit právní řízení. ESM, jeho majetek, financování a aktiva požívají imunity vůči všem formám soudního procesu. Majetek, financování a aktiva ESM požívají imunity vůči prohlídce, záběru, konfiskaci, vyvlastnění nebo jiné formě exekuce, odebrání nebo zabavení exekutivním, soudním, správním nebo legislativním aktem.“

Velikost možných požadavků? Závazek České republiky vyplývající z Evropského stabilizačního mechanismu bude zahrnovat zhruba 40 miliard korun splaceného kapitálu a povinnost dodat dalších cca 310 miliard korun v případě potřeby. Rada guvernérů ESM může tento kapitál ještě navyšovat.

0 0
možnosti