Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Odchod od jádra se Němcům prodraží, zelená přirážka žene ceny nahoru

Cena elektřiny v Německu příští rok stoupne až o 11 procent, což by bylo nejvíce za posledních deset. Na vině je další navýšení ekologické přirážky na rozvoj obnovitelných zdrojů na dosud rekordních 5,3 centu (1,3 Kč) za kilowatthodinu (kWh).
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Svoboda

11. 10. 2012 21:53
Proč odstavit JE?

Proč začali němečtí politici po rakouských "bojovat" proti jaderné energetice? Odpověď je za otázkou - komu to prospěje? Jak známo, o peníze jde až v první řadě. Je jasné, že opatření Německu, ani EU neprospěje a že všem zkomplikuje život (zdražení energií, stálé zhoršování prostředí aj.). Argumentace jaderným nebezpečím je slabá, ničím nepodložená, zemětřesení kombinované tsunami je v Německu velmi nepravděpodobná. Technická úroveň JE je neustále prověřována s dobrými výsledky. Odmítnutí JE tedy není na technickobezpečnostním základě. Jedná se o vůli politiků bez reálného základu. Politici se sami nepustí do ničeho, co jim nepřinese zisk. Zisk politikům může nabídnou ten, kdo by na provozu mnoha JE tratil. To jsou producenti uhlí, plynu a nafty, jimž by poklesl zisk. Nákup vlivných politiků, případně jejich vydírání je levnější, než ztráty zisku. Příslušné dezinformační oddělení vytvoří v mysli voličů povědomí jaderných katastrof, před kterými je jejich politici zachrání, pokud budou zvoleni. Voliči odsouhlasí konec JE, politici inkasují slíbené prebendy a Rusové dodají ropu, plyn a uhlí a shrábnou eura od zasmrděné a zapopílkované EU, která jim bude panáčkovat jak budou carové pískat.( Domněnka, že v EU korupce neexistuje je naivní)

Všichni zdejší "bojovníci" proti JE si kálejí do vlastního hnízda a z neznalosti a naivity pomahájí ničení vlastní země pro zájmy ruské říše.

0 0
možnosti

P. Vinš

11. 10. 2012 18:08
Zajímavé.

Vypsal jsem náklady na likvidaci jedné FTV elektrárny a příspěvek mi nebylo umožněno zveřejnit. Nebylo tam žádné vulgární slovo.

Zřejmě zelení fašisti mají pod palcem i toto...

0 0
možnosti

P. Vinš

11. 10. 2012 18:09
Re: Zajímavé.

No a teď jsem použíl vulgarismus "zelení fašisti" a to prošlo.

0 0
možnosti

F. Doušek

11. 10. 2012 15:55
U nás se ženou ceny nahoru i bez toho odchodu od jádra.

Stačí pár blbců v parlamentu.

0 0
možnosti

L. Šarina

11. 10. 2012 15:32
No,

až bude v německu dražši prout než u nás,tak tam pošleme náš u nás ho bude málo,tak se zdaží i tady,aby se to dorovnalo zisk je zisk.

0 0
možnosti

R. Langer

11. 10. 2012 15:13
Copak Němcům,

ti mají 3x větší platy jak my, ale jak se to zatraceně prodraží nám!

Ale řešení bych měl - do zahraničí prostě prodávat elektřinu dráž.

0 0
možnosti

J. Kadeřábek

11. 10. 2012 17:06
To samozřejmě není žádné řešení.

Mezi cenou za komoditu neboli silovou elektřinou a cenou na faktuře není téměř žádná spojitost. Takže i kdyby se nakrásně podařilo ČEZ prodat silovou elektřinu dráž než nyní na ceně u konečného zákazníka v Česku se to neprojeví. Jen by měl ČEZ vyšší hrubý zisk.

0 0
možnosti

R. Hledík

11. 10. 2012 14:53
Samozřejmě

že se to Němcům neprodraží,, jenom přestanou živit evropské lenochy a lháře, kteří se přestanou cpát na cizí účet

0 0
možnosti

J. Kostelanský

11. 10. 2012 14:33
Psy brešú a karavána ide ďalej...

Nie som ekológ a v podstate ani moc netriedim odpad, ale postoj Nemecka je hodný minimálne chvíľku uvažovania. Ak by taký razantný príklon k obnoviteľným zdrojom zvolil nejaký iný štát, tiež by som to považoval za fantazmagóriu. Ale u Nemcov si to nedovolím tvrdiť. Stačí si len spomenúť, že hlavne vďaka Nemcov po 2.svetovej vojne nastal obrovský rozmach prúdových lietadiel a raketovej techniky. Američania aj Rusi totiž len okopírovali a zdokonalili nemeckú techniku.

Príklon k alternatívnym zdrojom má aj jednu veľmi pozitívnu stránku, o ktorej sa vôbec nehovorí - podporu domáceho priemyslu a zamestnanosti. Namiesto toho, aby Nemecko bolo v budúcnosti odkázané na dovoz drahých fosílnych palív a uránu, podporuje stavbou veterných či slnečných elektrární vlastný priemysel. Vybudovanie zelenej infraštruktúry síce niečo stojí, ale je to obrovská investícia do budúcnosti Nemecka, ktorá začne prinášať ovocie až o 10-15 rokov.

Ale sú tu aj iné aspekty - zvyšovanie energetickej sebestačnosti a rozvoj nových technológií. Masívna podpora štátu do zelenej energie znamená samozrejme aj masívny rozvoj technológií. A tak sa môže stať, že o pár rokov nemecké firmy konkurenčne tak utečú iným krajinám, že im zase zostanú len oči pre plač. Tak ako to je teraz v automobilovom priemysle.

Nemci sú národ, ktorý dokáže myslieť ďaleko dopredu, a to nielen na úrovni štátu, ale aj jednotlivých občanov. Vidieť to aj na tej nemeckej štatistike, kde 93 % podporuje alternatívne zdroje energie. A pochybuje snáď niekto, že by Nemci nerozumeli tomu, čo robia? Takého Nemca je problém nájsť.

0 0
možnosti

R. Tichý

11. 10. 2012 14:40
Re: Psy brešú a karavána ide ďalej...

Podle dnešních zkušeností se mýlíte v jedné věci. Tento přechod nepodpoří německý průmysl. Podpoří průmysl čínský. Hodně peněz z Německa odteče právě tam. I němečtí inženýři budou bez práce, protože už i vývoj technologií se koná v Číně.

0 0
možnosti

V. Novák

11. 10. 2012 13:50
Tak to už "zelená přirážka" převýší cenu silové elektřiny

na burze. Jakpak dlouho ještě budou Němci postupovat podle obdoby předválečného hesla "děla místo sádla"?

Resp. docvakne tentokrát Němcům dřív, než převorají celou Evropu?

0 0
možnosti

J. Salek

11. 10. 2012 13:46
za blbost se musi platit

To zjistili uz i v zelene Britanii, kde uvazuji o omezeni dotaci na vetrne elektrarny. 

0 0
možnosti