Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Německo slaví nejúspěšnější rok ve vývozu od konce války

Německu loni zůstal na účtu zahraničního obchodu přebytek 188,1 miliardy eur (asi 4,75 bilionu korun). To je podle tamního statistického úřadu nejvíce v poválečné historii země, tedy za více než 60 let. Čilé obchodní vztahy se světem tak naznačují, že největší evropská ekonomika zvládá dluhovou krizi v eurozóně mnohem lépe než ostatní členské země.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

11. 2. 2013 7:53
To je dobře, můžou nám konečně zaplatit

válečné reparace.

0 0
možnosti

9. 2. 2013 19:35
Krásné

výrobky vyrábějí.

0 0
možnosti

I. Pokorný

9. 2. 2013 10:23
Když neovládli svět válkou

ovládnou ho aspoň politicky a ekonomicky. Schopný, pracovitý a nadprůměrný národ je holt schopný, pracovitý a nadprůměrný národ. Češi se svým bordelem, zlodějinami, mafiány se mohou poměřovat jen s východními zeměmi, ale i těch ubývá. Polsko a Slovensko jsou určitě spořádanější a progresivnější krajiny. Českému bordelu se ve světě máloco vyrovná.

0 0
možnosti

9. 2. 2013 8:48
Dôvodom je nepriamo aj euro - pokračovane

Samozrejme prebytky zahraničného obchodu nie sú primárne spôsobené samotným eurom, ale výkonnosťou nemeckej ekonomiky, ktorá dokáže využívať lacnejšie euro.

Vo Francúzsku a ďalších južanských štátoch však euro pôsobí presne opačne. Ich ekonomiky nie sú stavané na silu súčasného eura, preto strácajú konkurencieschopnosť, čo sa okrem iného prejavuje oj obrovskými deficitmi zahraničného obchodu.

Tieto nožničky hospodárskeho vývoja sa do budúcna budú stále viac a viac otvárať - Nemecko a sever Európy na tom bude stále lepšie a lepšie a južanské štáty stále horšie a horšie.

Ale európski super lídri určite niečo múdre vymyslia, ako "pustiť Nemecku žilou" a odčerpané prostriedky darovať juhu.

0 0
možnosti

9. 2. 2013 8:48
Dôvodom je nepriamo aj euro

Nemecko od konca druhej svetovej vojny dodržovalo prísnu menovú politiku, čo sa okrem iného prejavovalo aj pevnou markou a nemeckým hospodárskym zázrakom. Nemecké hospodárstvo je teda zvyknuté na pevnú menu.

Ale euro už nie je také pevné ako by bola teraz marka,. Lebo súčasťou eurozóny je aj veľa pomerne veľkých južanských štátov s menej výkonnou ekonomikou - vrátane Francúzska. A tak nemecké hospodárstvo funguje v prostredí mäkšej meny, než na akú je prispôsobené. Slabšia mena znamená vždy podporu exportu, pretože slabšia mena spôsobuje, že výrobky sú v zahraničí lacnejšie a teda je o ne väčší záujem. Dôsledkom eura pre Nemecko sú obrovské prebytky zahraničného obchodu. Pri takýchto veľkých prebytkoch by sa nemecká marka automaticky výrazne posilňovala a prebyky by klesali. Ale pri spoločnej mene je vplyv jednej ekonomiky na posilňovanie spoločnej meny oveľa menší ako pri vlastnej mene. Ale aj tak ten vplyv Nemecka na euro cítiť - euro je najsilnejšie za posledných niekoľko rokov

0 0
možnosti

10. 2. 2013 14:09
Samozřejmě, že slabší euro je pro exportéry obrovskou výhodo

A vzhledem k tomu, že Německo bylo vždycky průmyslovou zemí, jsou Němci klasickému tržnímu hospodářství daleko víc přizpůsobeni, umí v tomto systému solidně hospodařit. Je to logické. Byli průmyslovou zemí a Marshalův plán jim pomohl tento systém obnovit i vylepšovat převzetím zkušeností i z Ameriky. Potud je vše v pohodě.

Jenže jednotná měna pro země s velmi rozdílnou efektivitou svých ekonomik je pro ty méně vyvinuté hrobem !!!

A něm. hospodářství to velmi pomáhá. Německé firmy (i jiné záp) bohatě investovaly v chudších zemích i v nově přistoupivších z býv. RVHP, což se jim bohatě vyplácí !!! Udělaly si z nich velmi levné subdodovatele součástí pro německou finální výrobu. Mají tím významnou konkurenční výhodu v nižších nákladech, což ve spojení se slabším eurem (a tím s měnovou výhodou) tvoří jejich export velmi žádoucí. I proto nechtějí přistoupit na to, aby některé země "odešly" z EZ.  A to už fér není.

0 0
možnosti