Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pod Krušnými horami leží poklad za stovky miliard, lithium ale nebude zadarmo

Z rozjitřené debaty o nedozírném bohatství, které v podobě lithia leží v Krušných horách, člověk nabývá dojmu, že těžit se začne zítra. A nejpozději pozítří se v Česku rozjedou pohádkové obchody se strategickým kovem. Otázek je však zatím víc než jistých odpovědí. Nakolik bude těžba až šesti procent světových zásob rentabilní? Jaké mohou být dopady na životní prostředí? Budeme umět z lithia i vyrábět baterie? A kdo vlastně bude lithiové bohatství dobývat?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PP

8. 9. 2017 9:26

>OKD je pro soukromé koncerny zářným vzorem jak postupovat při těžbě surovin v ČR včetně pěkné spolupráce s politiky, kteří v této zemi vše rozhodují a za nic neručí.

>Mám nepříjemný pocit, že se chystá další loupež za bílého dne. Občanům stačí předhodit pár pitomých kauz, ty jejich okrádání o miliardy nezajímá jak se ukazuje i v diskusích.

0 0
možnosti
IN

I. Našinec

8. 9. 2017 8:48

Naše nerostné bohatství musí patřit LIDU!

Neomarxističtí vrazi z Wall Streetu a Bilderbergu natahují své krvavé pařáty po našem lithiu: BRAŇME SVÉ NÉROSTNÉ BOHATSTVÍ!!

Co by s naším lithiem udělali imperialisti a sionisti, kdyby se ho zmocnili? Nejdřív by se na něm odporně obohatili, potom by ho použili v příkrém rozporu se zájmy Česka a Ruska, i se zájmy světového proletariátu.

Proto musíme těžbu lithia zahájit až po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace. Ano, teprve po odsunu Euroameričanů a znárodnění majetku vykořisťovatelů (raději připomenu, že náš Babiš není žádný vykořisťovatel) můžeme začít využívat všech našich přírodních zdrojů ve prospěch lidu.

Volte ANO a KSČM!

0 0
možnosti
JL

J. Lepka

8. 9. 2017 9:12

To myslíš, že ho rusáci zase ukradnou jako uran ?

0 0
možnosti
FN

F. Navr8til

8. 9. 2017 8:44

Dopadne to jako s OKD! Tajemným způsobem přejde vlastnictví lithia do rukou zahraniční firmy, která zisk odvede na svá zahraniční konta a státu zbude jen hradit odstranění ekologické zátěže. Nikdo za nic nemůže, jen politici se napakují a daňoví poplatníci zaplatí.

0 0
možnosti
IN

I. Našinec

8. 9. 2017 9:00

Musíme zabránit opakování zločinů havlismu, STŮJ CO STŮJ!

Ano, drahý soudruhu a soukmenovče Navrátile, kdybychom měli VLASTNÍMI TĚLY bránit vykořisťovatelům v zahájení těžby, kdybychom měli zahynout v boji se zahraničními žoldáky nadnárodních společností, tak se to vyplatí našim dětem.

Vždyť v nadcházejících volbách zvítězí náš Babiš a náš Miloš, a v následujícím referendu si zvolíme osvobození od EU a NATO. Pak bude válka (EU a NATO nás napadnou, protože dravci si nenechají utéct kořist bez boje), ale nepřemožitelná Armáda Ruské federace přijde včas, jak legendární vojska z dávných kronik.

Načež bude vše pokračovat jako po osvobození z let 1945 a 1968.

Pak bude lithium těžit Agrofert-důlní, státní podnik, a my všichni budeme ÚŽASNĚ bohatí, ještě před přechodem od socialismu ke komunismu.

Čest a Nazdar!

0 0
možnosti
AH

8. 9. 2017 8:43

Není to žádná legrace, jak si to někteří "miliardáři" představují. Ceny lithia na druhu budou určovat jiní těžaři, my jsme jen drobotinou s 6% špatně zpracovatelných zásob. Nejprve je zapotřebí vytěžit velké množství materiálu a z něho separovat lithnou slídu. V té je lithium jen příměsí ve výši cca 3-5%. Lithná síla se musí ve vhodném prostředí při teplotě cca 1000 stupňů rozložit na ve vodě rozpustnou sloučeninu, například síran lithný. Spečenec se musí rozemlít a vyluhovat. Roztok se koncentruje a se pak z něho vysráží uhličitan lithný, což je obchodní produkt.

Celá technologie je pěkná prasečina vyžadující množství energie, značné množství vody a silně zamořující odpadovými materiály a výpary okolí.

Ve stávajícím cinvalditovém odpadu je asi 0,21% Li a lze jej koncentrovat na obsah cca 1,5% Li.

Dosavadní pokusy, a nebylo jich málo, byly díky špatné ekonomii ukončeny. Celkem se zatím v ČR podařilo vyrobit asi 20 kg kovového lithia. Současná cena Li je asi 9.000 USD/t a výhledově se d

0 0
možnosti
AH

8. 9. 2017 8:44

do roku 2020 očekává zvýšení lehce nad 10.000 USD/t

0 0
možnosti
PS

P. Skokan

8. 9. 2017 8:10

Jak se vždy vyrojí plno bolševiků, kteří by rádi ukrojili pro sebe bohatství.... Nas..at soudruzi. Bohatství patří těm kdo to dokáže zpeněžit.... Stát dosyane daně, dph apod...

0 0
možnosti
JN

J. Nový

8. 9. 2017 6:14

Ani bych se nedivil, kdyby z toho měl stát nakonec jen náklady. Zisky zmizí do zahraničí a díky špatně sepsaným smlouvám bude stát platit náklady spojené s následky těžby.

Ba ne. To se nemůže stát. Že ne?

0 0
možnosti
FD

8. 9. 2017 7:37

To víte, že se to nestane. Stejně, jako se to nestalo po ukončení těžby uranu pro rusáky, nebo krachujícího OKD, kde stát platí všechno.

0 0
možnosti
RG

R. Gattringer

8. 9. 2017 5:43

Chystají se to rozkrást. Tento stát z toho bude mít minimální užitek.

0 0
možnosti
DI

D. Inzenyr

8. 9. 2017 6:57

Ano

0 0
možnosti
PM

P. Maleček

8. 9. 2017 5:27

Brzděte, z pohledu geomchaniky a vnějších vztahů, lze z té megatuny lithia vytěžit sotva třetinu. A ke všemu dodnes není známa ekomicky efektivní technologie na zpracování tamního typu lithiové slídy.

No a že tamní starosta Pípal kňučí o tom, že by to měl celé řídit a provozovat stát - no divte se, dle drbů z Dubí dříve zaměstnanci komoušské STB.

0 0
možnosti