9. dubna 2017 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dítě s klíči na krku je minulost? Ztracený svazek se dá ‚prozvonit‘ a lokalizovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Zná to každý rodič. Dítě začne chodit do školy a nastává čas, kdy mu musíte svěřit klíče od domu či bytu. Zatímco vaše ratolest se na tuto novou zodpovědnost těší, pro vás to znamená starosti. Jak se s nimi vypořádat?

V prvé řadě naučte dítě správně zamykat i odemykat. Vysvětlete mu, jak zacházet s klíči šetrně, aby se v zámku nezalomily. Natrénujte s ním pravidelné zamykání dveří v situaci, kdy za sebou zavře dveře a vyrazí do školy.

Zdůrazněte, že je vždy důležité zkontrolovat, zda je opravdu zamčeno. Stejně tak naučte dítě dávat klíče do konkrétní kapsy ve školní aktovce či je nosit na krku.

A to je právě ten okamžik, kterého se rodiče obávají nejvíce. Aby dítě klíče někde nezapomnělo nebo neztratilo. Jednak kvůli nutnosti měnit zámek, a především pak z obavy před vykradením.

Zabezpečovací prvky pro domy.

Vyzrát nad zapomětlivostí můžete pomocí moderních technologií. Třeba můžete dítěti na klíče pořídit chytrý elektronický přívěsek (lokalizační čip). Ten je možné spárovat s vaším mobilem. Pak budete moci své ztracené klíče „prozvonit“. Aplikace v telefonu vám navíc ukáže přibližnou polohu, kde se klíče nacházejí.

Ceny se liší podle dosahu. Ty nejzákladnější v ceně od 500 korun mají dosah jen kolem 40 metrů. Pro ty dokonalejší budete muset sáhnout do kapsy hlouběji.

Existuje však i mnohem komfortnější řešení, které vás zcela zbaví nutnosti zamykat a odemykat konvenčním způsobem.

„Takový chytrý zámek svým způsobem myslí za vás. Automaticky zamkne pokaždé, když za sebou zavřete dveře a opustíte obydlí, což samo o sobě přispívá k zabezpečení domácnosti,“ říká Jan Pospíchal z firmy Mul-T-Lock. „A pohodlné je rovněž ovládání přístupu do domu – dveře si otevřete mobilem, dálkovým ovladačem nebo čtečkou otisku prstů.“

Právě odemčení zámku přes čtečku otisku prstů je nejoblíbenější variantou. „Systém umožňuje ve spojení s elektromotorickou vložkou nebo zámkem odemknout dveře bez použití klíče, stačí pouze přiložit prst,“ vysvětluje Ivan Pavlíček z firmy NEXT.

Čtečka ve standardním zápustném provedení se instaluje přímo na křídle dveří. Lze však použít i verzi skrytou v madle. A existuje i chytrý zámek, kdy je čtečka umístěná přímo na něm. Mobilem pak můžete dveře odemknout i na dálku.

Když jsou děti doma samy

Stejně jako ohledně klíčů je děti potřeba poučit i tom, jak by se měly chovat, když jsou doma samy. Především že by neměly otevírat nikomu cizímu. Jenže jak poznat, kdo stojí za dveřmi? Opět vám s tím mohou pomoct moderní technologie.

Stačí do dveří nainstalovat digitální kukátko. Díky zabudované kameře poskytuje širokoúhlý pohled před váš vchod. Na LCD displeji, který máte třeba v kuchyni, pak automaticky zobrazí kohokoliv, kdo se přiblíží.

Dana Jakešová
  • 6Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj