25. ledna 2010 22:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Do běloruských rafinerií neproudí prakticky žádná ruská ropa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ropná rafinerie v Mozylu, Bělorusko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinerie v Mozylu, Bělorusko | foto: VASILY FEDOSENKO Reuters

MOSKVA/MINSK Přísun ruské ropy do běloruských rafinerií se o víkendu prakticky zastavil. Uvedly to zdroje agentury Reuters. Obě země se od konce loňského roku ještě nedokázaly dohodnout na podmínkách, za kterých bude Bělorusko letos ropu z Ruska odebírat.

Jednání se podle Reuters dnes večer v Moskvě obnovila. Bělorusko má pouze dvě velké rafinerie, v nichž se zpracovává ruská ropa.

Rafinerie Naftan v neděli podle zdrojů obdržela asi 6000 tun ropy, což je hluboko pod dohodnutým objemem. Dodávky do rafinerie Mozyr jsou prakticky na nule.

Spor mezi Ruskem a Běloruskem pozorně sleduje hlavně Polsko s Německem, které dostávají ruskou ropu severní větší ropovodu Družba. Právě ta jde přes Bělorusko. Pokud by se spor vyhrotil, mohla by se opakovat situace ze začátku roku 2007, kdy se kvůli podobnému sporu snížil objem ropy určené k tranzitu do západní Evropy.

Ruská společnost Transněfť, která přepravu ropy zajišťuje, o víkendu do Běloruska dodala jen asi 15.000 tun ropy. Dohoda na první čtvrtletí přitom stanoví, že Bělorusko má dostávat asi 50.000 tun ropy denně.

"Dodávky ropy do rafinerie Mozyr klesly na nulu, dodávky do Polacku v neděli dosahovaly nějakých 6000 tun," řekl jeden ze zdrojů, na který se odvolává Reuters. Polack je jiný název rafinerie Naftan.

Transněfť měla podle dohody dodat do Běloruska v prvních 24 lednových dnech zhruba 1,2 milionu tun ropy. Ve skutečnosti ale dodala ropy mnohem méně, podle zdrojů asi 592.000 tun. Původní rozpis dodávek na první čtvrtletí stanovoval, že Rusko do Běloruska dodá až 4,5 milionu tun ropy typu Urals.

Jednání o nových podmínkách dodávek ropy mezi oběma zeměmi opakovaně váznou už od začátku roku, kdy už Rusko také krátce zastavilo přísun ropy do běloruských rafinerií. Jádrem sporu je výše cel, která musí Bělorusko platit za ruskou ropu a reexport produktů.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz