27. července 2009 12:02 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Do Mostu se sjedou tisícovky 'kachen', začíná mezinárodní sraz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Citroën 2CV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Citroën 2CV | foto: Reprofoto

MOST Do Mostu se dnes začnou sjíždět první majitelé a příznivci vozů Citroën 2CV, kterým se lidově přezdívá kachna. Organizátoři prvního mezinárodního srazu těchto nezaměnitelných francouzských automobilů v Česku očekávají, že do areálu mosteckého dostihového závodiště - hipodromu - zavítá na 10.000 majitelů a příznivců kachen ze 36 zemí.

Připravili pro ně až do 2. srpna pestrý doprovodný program, v pátek a v sobotu se brány hipodromu otevřou i veřejnosti.

"První den bude areál patřit posádkám 1800 kachen, jejichž majitelé se zaregistrovali předem a zaplatili poplatek. Tím nám umožnili se finančně nadechnout. Jako bonus si proto mohou vybrat nejlepší místa v areálu hipodromu. Ostatní účastníci srazu se do Mostu začnou sjíždět v úterý," řekl Tomáš Neruda z organizačního týmu.

Citroën 2CV měl být původně nenáročným autem pro francouzský venkov. Jednoduchá koncepce, čtyřtaktní, vzduchem chlazený motor se dvěma protilehlými válci, pohodlná sedadla, nízká cena, spolehlivost a snadná opravitelnost z něj však udělaly nejprve komerční hit a postupně i kult.

Vyráběl se od roku 1948, poslední auto tohoto typu sjelo z výrobní linky v Portugalsku v květnu 1990. Vyrobeno jich bylo přes pět milionů a automobil se stal legendou.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz