30. srpna 2010 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dobrá zpráva pro domácnosti: plyn už letos nepodraží

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Češi odhodili zábrany. Nebojí se jít za levnějším plynem k jiné firmě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi odhodili zábrany. Nebojí se jít za levnějším plynem k jiné firmě | foto: Shutterstock

PRAHA  Dodavatelé zemního plynu na podzim zdražovat nebudou. Zachování stávajících cen pro domácnosti i po 1. říjnu v pondělí oznámily energetické skupiny RWE a E.ON. Podle informací Lidových novin nebude zdražovat ani Pražská plynárenská.

Stejně tak se nemění ani ceníky alternativních dodavatelů, tedy například společností Bohemia Energy a Centropol Energy.

"Na základě vývoje cen ropných derivátů bychom museli jít s cenou nahoru, ovšem koruna v posledních měsících vůči dolaru výrazně posílila a vliv ropy smazala. Ceny plynu proto před topnou sezonou nebudeme měnit," řekl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod.

Jeden z menších dodavatelů na českém trhu, RSP Energy, dokonce uvažuje o redukci cen. "V současné chvíli se finalizujeme cenové analýzy pro případné snížení ceny. Důvodem možného snížení ceny je vývoj kurzu koruny vůči dolaru," zmínil vedoucí úseku prodeje RSP Energy Jan Kovalský.

Plynárenské společnosti mění ceny pro maloodběratele až čtyřikrát ročně. V předchozích čtvrtletích šla cena mírně nahoru. Například skupina RWE od začátku roku navýšila průměrnou cenu pro domácnosti o osm procent.