7. června 2010 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dodavatele elektřiny už letos vyměnilo přes 90 tisíc zákazníků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Elektřina (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Celkem 90 813 českých zákazníků využilo od počátku roku do konce května možnosti změnit dodavatele elektřiny. Vyplývá to z aktuálních čísel operátora trhu s energiemi, společnosti OTE, které mají Lidové noviny k dispozici. Jedná se o výrazně vyšší číslo než v předchozích letech, které se již přiblížilo počtu 96 744 změn dodavatele za celý loňský rok.

Změnu dodavatele během prvních pěti měsíců provedlo 8393 velkoodběratelů, 47 723 domácností a 34 642 firemních a ostatních maloodběratelů. Právě v poslední jmenované skupině je již počet změn vyšší než za celý minulý rok.

Jak ušetřit?

Oproti minulým rokům se prohloubily rozdíly v cenových nabídkách. Podle srovnávací kalkulačky, kterou má na svém webu Energetický regulační úřad, může například průměrná domácnost v Praze s roční spotřebou okolo dvou tisíc kilowatthodin ušetřit změnou dodavatele až 16 procent z ceny samotné elektřiny, což odpovídá úspoře 7,5 procenta z celkových výdajů za elektřinu.

Statistika se týká počtu převedených odběrných míst. Značná část firem i domácností však platí účty za několik odběrných míst. Skutečný počet zákazníků, kteří se odhodlají k této změně, je tak nižší.

Za poslední půlrok vstoupilo na trh s elektřinou pro koncové zákazníky několik nových dodavatelů. Skupina RWE dodává proud velkoodběratelům od počátku roku, od května svoji nabídku rozšířila i na maloodběratele.

V témže měsíci spustily prodej elektřiny domácnostem také společnosti RSP Energy a České Energetické Centrum. Domácnosti si tak nyní mohou vybírat mezi nabídkami nejméně 14 energetických společností, v případě firem je konkurence na trhu ještě silnější.

Najdete na Lidovky.cz