Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dovoz do Číny se po dvou letech vrátil k růstu. Překvapení, říkají analytici

Ekonomika

  8:36aktualizováno  9:12
PEKING - Dovoz do Číny v srpnu meziročně vzrostl o 1,5 procenta, zaznamenal tak první nárůst za téměř dva roky. Podpořily ho nákupy uhlí a dalších komodit, vyplývá ze čtvrtečních údajů čínského celního úřadu. Data signalizují oživení čínské poptávky.

Vlajka Čínské lidové republiky. foto: Reuters

Srpnový nárůst dovozu byl překvapením pro analytiky, kteří v anketě agentury Reuters počítali v průměru s poklesem o 4,9 procenta. V červenci se import propadl o 12,5 procenta.

Naše první letadlo vzlétne letos, řekli Číňané. Chtějí dohnat Airbus a Boeing

„Zlepšení dovozu odráží především silnější domácí poptávku. Čínské podniky doplňují zásoby (surovin) a očekávají, že začnou růst ceny,“ uvedl analytik Wang Ťien-chuej ze společnosti Capital Securities. „Jsou tu rovněž určité vyhlídky na zlepšení stavu ekonomiky. Očekáváme, že export zůstane stabilní a import se zlepší,“ dodal. K růstu importu podle něj přispěly mimo jiné vyšší ceny ropy a železné rudy.

Pokles exportu v srpnu zpomalil na 2,8 procenta z červencových 4,4 procenta. Údaje signalizovaly určité zlepšení poptávky ve Spojených státech, Evropě i Japonsku. „Postupné oživování světové poptávky pravděpodobně znamená větší prostor pro export v příštích čtvrtletích,“ uvedl analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics.

Uhlí z Austrálie je kvalitnější

Objem dovozu uhlí meziročně vrostl o více než polovinu, protože Čína omezila spotřebu domácího uhlí ve prospěch kvalitnějších dodávek ze zahraničí, například z Austrálie. Dovoz železné rudy se pohybuje v blízkosti rekordních maxim, neboť čínské ocelárny doplňují zásoby v očekávání vyšších výnosů.

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service v srpnu zlepšila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,6 procenta z dříve předpokládaných 6,3 procenta. Loni čínská ekonomika vykázala růst o 6,9 procenta, což představovalo nejslabší celoroční růst za čtvrt století. Obavy ze zpomalování hospodářského růstu v Číně vedly začátkem roku k výrazným výkyvům na světových finančních trzích.

Autor: