16. srpna 2010 17:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy nakoupí brzdové špalíky za 400 milionů, vyhověla jen jediná firma

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Brzdové špalíky pro České dráhy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brzdové špalíky pro České dráhy. |

PRAHA České dráhy nakoupí brzdové špalíky za více než 400 milionů korun přes prostředníka, kterým je společnost Estate & Investment. Jako stoprocentní subdodavatel špalíky dodá firma v insolvenčním řízení Ferex-ŽSO. Vyplývá to z oznámení v Informačním systému o veřejných zakázkách a z informací Českých drah.

Do tendru na dodávku špalíků se přihlásili čtyři uchazeči včetně zahraničních, z toho dva zprostředkovatelé. Dráhy tři z nich vyřadily, neboť jejich špalíky nesplňovaly technické podmínky. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského vykazovaly některé špalíky nepřípustné tvarové odchylky nebo měly nízký obsah fosforu.

Estate & Investment se k zakázce dostal jako jediný uchazeč, který splnil technické podmínky, i když nabízená cena u ostatních firem byla nižší. "Ale jimi dodané vzorky brzdových špalíků nedosahovaly požadované kvality, což je v případě brzdících prvků základní a rozhodující prvek. Jde o přímý vliv na bezpečnost provozu a cestujících," uvedl Šťáhlavský.

"Vzhledem k tomu, že zbyl pouze jeden uchazeč, jehož nabídka splnila všechny zákonné požadavky i požadavky ze zadávací dokumentace, byla s ním uzavřena kupní smlouva," doplnil mluvčí. Podle něj je nákupní cena o pět procent vyšší, než dosavadní cena, za kterou dráhy špalíky nakupovaly.

Ferex-ŽSO má provozovnu v Liberci, oficiálně sídlí v Brně na stejné adrese jako Estate & Investment.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz