Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Dražší Česko. Ceny vyskočily u vepřového masa, pečiva nebo nealko nápojů

Nákup. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - V Česku stoupaly spotřebitelské ceny rychleji než loni. Růst se v květnu zvýšil na 2,4 procenta z dubnových dvou procent. Rostly hlavně ceny potravin, zdražování pohonných hmot zpomalilo, oznámil v pátek Český statistický úřad.
  11:15

Meziroční inflace se tak nadále držela nad dvouprocentním inflačním cílem České národní banky. Analytici přitom očekávali podstatně mírnější meziroční růst inflace, jen na zhruba 2,1 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu stouply o 0,2 procenta.

Podle statistiků stálo za růstem zejména zvýšení cen ovoce, vepřového masa, pečiva a obilovin či nealkoholických nápojů.

DALŠÍ ČTENÍ:

Páteční údaje o vývoji inflace v květnu naznačují podle analytiků, že inflace ve zbytku roku zůstane nad dvěma procenty. Zároveň údaje i očekávaný vývoj vedou ekonomy k přesvědčení, že centrální banka začne úrokové sazby zvyšovat ve druhé polovině letošního roku.

„Silnější koruna zatím růst cen viditelně nebrzdí. I v dalších měsících bude inflace nad inflačním cílem centrální banky. Ve druhé polovině roku začne centrální banka diskutovat zvýšení úrokových sazeb. První zvýšení sazeb po téměř deseti letech lze tedy čekat nejspíše v listopadu,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Zvyšování cen neustane

I podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela by se spotřebitelské ceny měly i ve zbytku roku držet nad dvouprocentním inflačním cílem České národní banky.

„ČNB sice ve své poslední prognóze z května předpokládala, že cenový růst v květnu dosáhne ještě vyšší úrovně, nicméně vzhledem k vývoji v předchozích měsících se jedná o proinflační překvapení i pro centrální bankéře. Náš výhled pro zvyšování sazeb ještě tento rok tak získává další podporu,“ uvedl.

Česko začalo rok výborně, rostlo nejrychleji za dva roky. Lidé více utráceli

V následujících měsících by tak podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka měla inflace setrvat v rozmezí dvou až 2,5 procenta.

„Inflace by se tak měla v dalších měsících nadále pohybovat nad cílem ČNB, což společně se začínajícím přehříváním ekonomiky bude dle našeho názoru vyžadovat další zpřísnění měnové politiky. Zahájení cyklu zvyšování sazeb tak očekáváme již v letošním roce,“ uvedl rovněž hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Průměrná míra inflace za celý letošní rok by tak měla být podle analytičky Raiffeisenbank Moniky Junicke s ohledem na růst ekonomiky a mezd zhruba 2,3 procenta, a to při průměrném kurzu koruny 26,50 Kč/EUR. „Přestože je květnová inflace pod prognózou ČNB, v případě, že koruna bude v příštích měsících posilovat jen mírně, je možné, že k zvýšení úrokových sazeb dojde již během letošního roku,“ uvedla.

Naopak hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč se domnívá, že k prvnímu zvýšení úrokových sazeb přistoupí ČNB až na jaře 2018. „ČNB má do značné míry volné roce. Její vlastní prognóza argumentuje ve prospěch růstu úroků v letošním druhém pololetí. Vývoj inflace napříč Evropou, dopady pro měnovou politiku v eurozóně a taktéž vývoj kurzu koruny naopak naznačují, že ČNB nemusí se zvýšením svých úroků spěchat,“ uvedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!