Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Druhý nejsilnější výpad proti silné koruně. ČNB nakoupila eura za 28 miliard

Ekonomika

  11:20
PRAHA - Česká národní banka v srpnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně. Na devizovém trhu utratila 28,6 miliardy korun za nákup eur. Jde letos o druhý nejvyšší objem za jeden měsíc. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila v pátek.

České koruny. foto: Shutterstock

Více letos ČNB intervenovala jen v lednu, kdy nakoupila eura za 58,2 miliardy korun.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro. Od té doby do konce letošního srpna intervenovala v objemu zhruba 592 miliard korun.

ZÁPORNÉ SAZBY?

  • Členové bankovní rady se ve čtvrtek 29. září shodli, že není možné vyloučit zavedení záporných úrokových sazeb pro podporu režimu devizových intervencí nebo jeho hladkého ukončení.
  • Vyplývá to ze záznamu jednání bankovní rady, který ČNB zveřejnila.
  • "Panoval konsensus, že není možné vyloučit zavedení záporných měnověpolitických sazeb jako nástroje na podporu kurzového závazku či hladkého průběhu opuštění závazku," uvádí záznam.
  • Zároveň se ale členové rady shodli, že určité segmenty finančního trhu již fungují za podmínek poměrně hluboce záporných úrokových sazeb, které na trhu vznikají spontánně a pomáhají odrazovat spekulativní kapitál.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013 nákupem eur za zhruba 200 miliard korun. Další zásah přišel loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu koupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun.

Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun, a v intervencích pokračovala i v dalších měsících.

„Vzhledem k poměrně dobrému výkonu tuzemské ekonomiky a pokračujícím značným přebytkům zahraničního obchodu lze ovšem čekat silný tlak na zhodnocení koruny, a tím i intenzivnější aktivitu ČNB v oblasti aktivní intervence v nadcházejících měsících,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Upozornil, že objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu se nyní pohybuje kolem 41 procent. „To je stále z hlediska ČNB poměrně komfortní úroveň. I při aktuálně pozorovaném a také vyhlíženém citelném zesílení spekulativních tlaků tak má ČNB stále dostatečný manévrovací prostor, aby závazek uhájila,“ dodal.

Bankovní rada na konci září zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Autor: