Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Důchodci se mohou 'těšit' na vyšší důchod, ale jen o pár korun

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Důchody se od nového roku v Česku zvyšují, a to v průměru o 45 korun. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, se zvedá o desetikorunu. Procentní díl, který se vypočítává podle příjmu a doby placení odvodů, roste o 0,4 procenta - tedy průměrně o 35 korun. Zvyšují se také dávky na bydlení či náhrady za ztrátu výdělku při pracovním úrazu. Nemocným pracovníkům budou zaměstnavatelé vyplácet náhradu mzdy ne za první tři týdny stonání, ale za dva týdny. Od 15. dne ji bude poskytovat správa sociálního zabezpečení.
Důchod - ilustrační foto

Důchod - ilustrační foto foto: MAFRA - Tomáš Krist

Podle zákona se důchody zvyšují od počátku roku o třetinu růstu reálných mezd a procentní část penze od loňska po tři roky o třetinu růstu cen. Omezení valorizace patřilo ke škrtům, díky nimž chtěla bývalá Nečasova vláda udržet schodek rozpočtu a zemi dál nezadlužovat. Vznikající kabinet ČSSD, ANO a lidovců se v koaliční dohodě zavázal k tomu, že se k původnímu vyššímu přidávání vrátí o rok dřív - tedy ne až v roce 2016, ale už od roku 2015.

Nejvíc přidáno dostali senioři v roce 2008. Penze se valorizovaly hned dvakrát. Celkem se v průměru zvedly o 816 korun, z toho 600 korun putovalo do pevného dílu. Aby i v příštím roce nerostly důchody jen v lednu, ale podruhé také od července, navrhuje i ministr práce v demisi František Koníček. Už dřív řekl, že přidání o 45 korun považuje za nemravné.

Zvyšují se i dávky na bydlení

Od ledna se zvýší i dávky na bydlení. Vláda v prosinci schválila nařízení, které zvedá částky za náklady na byt. Podle těchto normativů se pomoc potřebným od státu vypočítává. Částky se zvýšily o několik desetikorun až stokorun.

V Praze od nynějška činí podle velikosti bytu a podle počtu osob, které v něm žijí, v nájmu od 7711 do 18.899 korun a ve vlastním od 4448 do 11.792 korun. V dalších místech republiky se podle velikosti bydliště náklady postupně snižují. Výhrady k částkám měla rada seniorů. Podle ní jsou nedostatečné. Starým lidem, kteří zůstali sami, peníze z důchodu na uhrazení nákladů za byt často nestačí.

V Česku se vyplácejí dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek. Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí 30 procent jeho příjmu či příjmu jeho rodiny. V Praze je to 35 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi náklady na bydlení, které podle velikosti bydliště, počtu osob v domácnosti a cen energií stanovuje vláda, a mezi 0,3 násobkem či 0,35 násobkem příjmu člověka nebo rodiny v tísni. Doplatek získají ti, co mají nárok na příspěvek na bydlení. Dávka má dorovnat výdaje na bydlení tak, aby lidem zbylo na živobytí.

ČTĚTE TAKÉ:

Ode dneška se zvedají také náhrady za ztrátu výdělku kvůli pracovnímu úrazu, při nemoci z povolání či invaliditě, a to o 0,4 procenta. Stejně vzrostly i náhrady nákladů na výživu pozůstalých po lidech, kteří zahynuli v zaměstnání či na následky zranění z nich. S úpravou nejsou spokojeny odbory. Podle nich je malá, předáci navrhovali růst aspoň o procento.

Do loňska poskytovali zaměstnavatelé nemocnému pracovníkovi náhradu mzdy za prvních 21 dní stonání, pak ji platila správa sociálního zabezpečení. Nyní to budou firmy dělat jen za prvních 14 dní, od 15. dne vyplácení převezme sociální správa.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!