Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Majetek po Bakalovi. Důl firmy OKD, ve kterém vybuchl metan, od letoška patří státu

Ekonomika

  10:37aktualizováno  11:29
PRAHA - Důl ČSM, ve kterém během čtvrtečního večera došlo k výbuchu metanu, vlastní ministerstvo financí. Důl spadá pod OKD, to převzala letos 4. dubna státní firma Prisko, která již OKD pomáhala finančně v roce 2017. Doly zůstaly ve špatné hospodářské situaci po předešlých majitelích, mezi kterými byl i Zdeněk Bakala.

Zdeněk Bakala při rozhovoru v roce 2014. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Problémy OKD

  • Společnost OKD se dostala do úpadku v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel.
  • Věřitelé, insolvenční správce i soud firmě schválili reorganizační plán. Jeho součástí bylo převedení dolů i se zaměstnanci na novou společnost OKD Nástupnická, což se stalo 27. března. Firma se pak přejmenovala na OKD a její akcie dnes převzalo Prisko. Původní společnost OKD změnila svůj název na Správce pohledávek OKD, v této firmě zůstaly pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

Stát se pustil do záchrany dolů OKD po hospodářských problémech, které nastaly v roce 2016. OKD dlužilo více než 550 věřitelům, kteří dohromady požadovali přes 23 miliard korun.

Privatizace OKD

V červnu 1998 stát ztratil za dosud nevyjasněných okolností v OKD majoritu. Tu získala společnost Prosper Trading. A o tři měsíce později se největším vlastníkem stala společnost Karbon Invest podnikatelů Antonína Koláčka, Petra Otavy a Jana Przybyla.

V roce 2004 se novým vlastníkem Karbon Invest stala investiční skupina RPG Industries vedená Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od 9 do 12 miliard korun. Společnost Karbon Invest přitom od státu odkoupila akcie za 4,1 miliardy korun. Podle žalobce státu tak vznikla při prodeji minoritního balíku akcií škoda 5,7 miliardy korun. Někteří politici označují odkoupení OKD Zdeňkem Bakalou za marketingově promyšlený tah, který měl cenu srazit co nejníže.

Stát již v roce 2017 poskytl dolům OKD skrze Prisko provozní úvěr 700 milionů. Vláda nejdříve nechtěla ztrátové doly OKD odkoupit, případné náklady na okamžité ukončení činnosti by ale podle studií mohly vyjít na více než osm miliard korun. Proto bylo mnohem jednodušší odkoupit doly za zhruba 80 milionů korun a začít s postupným útlumem. Důl ČSM, kde se stalo neštěstí, měl být právě posledním uzavřeným dolem.

Převzetím akcií OKD podnikem Prisko 4. dubna 2018 mělo dojít k završení procesu reorganizace po úpadku v roce 2016, kdy se OKD dostalo do velkých dluhů. Stát převzal OKD po vleklých potížích, které vznikly ještě v době, kdy bylo v soukromých rukou.

Historie Priska

Hlavní činností podniku Prisko bylo v minulosti vypořádání všech práv a závazků po privatizaci společnosti Škoda Auto, která byla privatizována v roce 1991, de facto kvůli tomu v roce 1992 podnik vznikl. To obnášelo například spory se společností Volkswagen Group.

Volkswagen vymáhal po Prisku úhrady části pohledávky za společnost Motokov ve výši 150 milionů korun. Kromě toho se podle poslední výroční zprávy z roku 2015 Prisko zabývalo také výkupem pozemků od vládních institucí.

Jak stát prodával OKD

  • V červnu 1998 stát ztratil za dosud nevyjasněných okolností v OKD majoritu. Tu získala společnost Prosper Trading. A o tři měsíce později se největším vlastníkem stala společnost Karbon Invest podnikatelů Antonína Koláčka, Petra Otavy a Jana Przybyla.
  • V listopadu 2003 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) rozhodla o zahájení jednání o prodeji státního minoritního balíku akcií (45,88 procenta). Rozhodla současně, že tato jednání budou probíhat výhradně a exkluzivně s firmou Karbon Invest.
  • V únoru 2004 vznikl posudek společnosti Vox Consult, který ocenil podíl státu v OKD na 2,08 miliardy. O měsíc později Špidlův kabinet, v němž byl ministrem financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), rozhodl o prodeji akcií firmy Karbon Invest za 2,25 miliardy korun.
  • V dubnu 2004 zastavil prodej antimonopolní úřad kvůli možné nedovolené podpoře státu a porušení pravidel Evropské unie. Státu doporučil, aby neprodával akcie za méně než 3,5 miliardy.
  • V září 2004 vláda Stanislava Grosse definitivně rozhodla prodat balík akcií společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.
  • V listopadu 2004 se jako nový vlastník ohlašuje RPG Industries Zdeňka Bakaly. Ovšem Bakalova jiná společnost Charles Capital vyjednávala o prodeji akcií OKD s firmou Karbon Invest už od května 2004.
  • V květnu 2006 se majitelem OKD stala NWR, registrovaná v Nizozemsku. Tu od loňska ovládají tři neprůhledné britské investiční společnosti.
  • V říjnu 2015 začalo líčení se třemi obžalovanými, jsou to soudní znalec Rudolf Doucha a dva exmanažeři Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek.
  • Podle žalobce státu vznikla při prodeji minoritního balíku akcií škoda 5,7 miliardy korun.
  • V květnu 2016 soud poslal důlní firmu OKD do úpadku. U soudu uplatnilo pohledávky přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. 
  • Pohledávky za více než 17 miliard insolvenční správce popřel.
  • V srpnu 2017 věřitelé schválili reorganizaci. Doly a provozní majetek budou vloženy do nové společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií letos v dubnu získala státem vlastněná společnost Prisko. A to za 80 milionů korun.
  • V OKD, v nichž i s dodavatelským řetězcem pracuje 9500 lidí, se nyní dál těží uhlí. V roce 2023 dojde k uzavření posledního dolu.
Autor: