Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Dvanáctku uchazečů o vedení České televize čeká síto

Média

  6:47
Uchazeči o křeslo generálního ředitele České televize se přiblížili k prvnímu sítu. Až do dnešního dne jich bylo dvanáct, na jeho konci ale zbude jen zhruba polovina kandidátů. Zbytek televizní radní v počátečním kole volby vyřadí. „Výběr se bude zužovat na pět lidí podle počtu bodů, které od členů Rady ČT dostanou,“ říká její místopředseda Jiří Závozda. V případě shody bodů na některém z­ postupových míst je možné, že nepostoupí pět, ale třeba šest zájemců o práci šéfa veřejnoprávní televize.

Přihlášku podal současný ředitel Petr Dvořák, který by rád svou práci obhájil a současně si zajistil ředitelský plat na dalších šest let. Dvořák do veřejnoprávních služeb přišel ze soukromé Novy. Z ­komerční televize je i jeden z ­jeho nynějších soků – Martin Konrád byl rok nejvýše postaveným mužem Primy. LN v den prvního kola volby přinášejí jeho profil.

ČT musí zkrotit finance

Vizi budoucnosti ČT pod svým případným vedením opírá Konrád o nutnost šetřit. „Posledních několik let Česká televize hospodaří v ­nemalém minusu,“ varuje. Jako jednu z variant řešení navrhuje opuštění současného sídla na Kavčích horách a stavbu úplně nové budovy, která by byla úspornější a více vyhovovala současným standardům (viz samostatný rozhovor na této stránce).

Možnosti ale vidí i ve snižování výdajů na provoz a výrobu pořadů, která je podle něj v současnosti nákladná. V tom mu prý pomohou zkušenosti z komerční Primy. „Když jste v této branži pracoval, víte, na kolik co vyjde. Zjistíte, že jeden díl seriálu nemusí stát navrhovaných osm milionů, ale třeba jenom šest,“ popisuje Konrád. V ­projektu, který ke své přihlášce do soutěže o ředitelské křeslo připojil, hledá úspory také v programu sportovního kanálu ČT4.

Zbavme se Ligy mistrů

Chce na to jít „českou cestou“. A ­to doslova. Z vysílacího schématu by totiž rád dostal soutěže, v nichž nemají domácí sportovci výrazné zastoupení nebo letitou tradici. Takovým kláním je podle něj třeba fotbalová Liga mistrů. „Práva na ni stojí obrovské peníze. Chápu, že ČT ji tradičně vysílala, ale žádný český tým v ní nehraje,“ říká Konrád.

Navrhuje proto peníze za práva na prestižní fotbalovou soutěž ušetřit a místo ní se věnovat „druhořadé“ Evropské lize. „Tam naše mužstva hrají a ­hrát budou,“ míní. A jde ještě dál. Zatímco Ligu mistrů by klidně přenechal konkurenci, pro ČT naopak vidí příležitost v ­nákupu práv na nižší fotbalové soutěže v Česku. „Proč ne, lidi to zajímá,“ říká Konrád.

A zmíněnou „českou stopu“ chce hledat i při výrobě pořadů. ČT by proměnil ve vzdělávací televizi, která by diváky měla poučovat o historii země a jejích osobnostech. Inspiraci nachází v ­britské BBC a její dokumentární tvorbě. Naopak tvrdí, že by utlumil výrobu komerčních seriálů, jako jsou různé detektivky.

Ostrovní televize je pro něj vzorem i v dalších oblastech. Oceňuje třeba její přístup k vyhrocené debatě, jež provázela odchod Velké Británie z EU. „BBC byla v té době naprosto korektní a nestranná. Dokonce ji za to některé kruhy kritizovaly, ale já bych chtěl, aby právě taková byla ve svém zpravodajství ČT,“ zdůraznil. Kromě něj a Dvořáka doručili přihlášky do soutěže bývalý šéfredaktor zpravodajství Karel Novák, exposlanec ODS Daniel Petruška, šéf české účasti na Expu v­Dubaji Jiří Potužník, režisér Českého rozhlasu Stanislav Vaněk, lídr Strany práce Radoslav Štědroň, dramaturg Milan Vacek, bývalá dramaturgyně sportu Alena Dlabačová, organizátorka Zlaté Prahy Gabriela Dousková, auditor Petr Vinklář a­Tomáš Kopečný.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!