Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

EET zasáhne míň živnostníků. Horní limit pro udělení výjimky se zvýší

Ekonomika

  17:30
PRAHA - Start třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb (EET) se zpozdí. Poslanci odložili až na prosinec první část projednávání novely zákona, který zavádí pravidla pro pokračování evidence. Ale už teď je jisté, že politici původní návrh ministerstva financí a vlády v některých věcech změní. Například bude zřejmě přístupnější většímu počtu nejmenších podnikatelů alternativní forma EET – offline režim papírových účtenek bez elektronické kasy a­ připojení k­ internetu. Oproti návrhu ministerstva financí lze totiž očekávat, že poslanci zvýší horní limit hotovostních ročních tržeb, který je jednou z podmínek pro přiznání této výjimky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto:  Petr Topič, MAFRA

Limit evidentně dozná změny směrem ke zvýšení horní částky tržby. Do výjimky z elektronického účtování se tak vejde větší počet podnikatelů. Pro LN to připustila sama ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Limit? Půl milionu i 750 tisíc

Do parlamentu přes vládu Schillerová poslala verzi s horním limitem tržeb přijatých v hotovosti do­200 tisíc korun za posledních 12 měsíců podnikání. To splňuje podle přibližného odhadu ministerstva až 340 tisíc živnostníků. Jenže malých podnikatelů je mnohem víc.

„Jsem přesvědčená, že u toho se na parlamentní půdě povede debata o změně limitu směrem nahoru,“ vyjádřila se Schillerová pro LN. Je prý sama připravena o tom také diskutovat.

Přitom během přípravy novely ministerstvo financí nedalo na požadavky některých profesních organizací, které vyšší hranici, a tudíž příležitost pro vyšší počet malých podniků od počátku preferovaly. Třeba Asociace malých a­středních podnikatelů a živnostníků navrhovala, aby se úleva z­elektronického účtování vztahovala na podnikatele s tržbami do 500 tisíc, hospodářská komora pak prosazovala až 750 tisíc.

Mezi politiky má změna podporu. Zřejmě ji podpoří nemalá část vládní koalice i opozice. „To je v­podstatě návrh KSČM, už od vzniku zákona jsme to vždy vztahovali k DPH,“ reagoval poslanec a předseda komunistů Vojtěch Filip.

Zvýšení limitu chválí i Piráti, kteří ale jinak mají podobně jako ODS nebo TOP­09 mnoho jiných výhrad. „Navýšení limitu pro nejmenší podnikatele rozhodně podpoříme. Zákon jako celek ale rozhodně nepodpoříme, pokud bude zavádět třetí a čtvrtou vlnu EET, pro které nevidíme důvod,“ vyjádřil se pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

To, že se roční hotovostní tržby (platby kartou se nezapočítávají) podnikatele musí vejít do určitého limitu, je jen jednou z podmínek. Dotyčný také nesmí být plátcem DPH, musí být poplatníkem daně z příjmů fyzických osob a­může mít maximálně dva zaměstnance.

Berní úřad mu pak umožní, pokud o to podnikatel bude stát, používat místo elektronické kasy papírové účtenky, přidělené zdarma na finančních úřadech. A po čtvrt roce je s­papírovou evidencí tržeb předkládat finančnímu úřadu.

Sporná úleva

Je pak ovšem otázka, zda se tato papírová byrokracie vyplatí a jestli ta dosavadní, elektronická, za cenu jednorázového nákupu tiskárny a aplikace do mobilu bez další komunikace s úřadem, není výhodnější. Někteří už mají jasno, že návrat k papírové účtence je hloupost.

„Skvělý bizár. Snížení podnikatelské zátěže drobných živnostníků prostřednictvím zasílání papírových účtenek na finančák. Jsem zvědavý, co s nimi budou úředníci dělat,“ napsal na Twitteru v­létě po schválení návrhu vládou bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht. Nedávno byl zvolen do Senátu – paradoxně právě za Piráty.

Daniel Morávek, zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz, zas připomíná, že díky offline evidenci se sice podnikatel vyhne nákupu tiskárny a případně aplikace k­EET, ale z hlediska administrativy mu však nakládá stát řadu dalších povinností. „Podnikatel nemusí sice žádat o autentizační údaje, musí ale požádat o zvláštní režim. V žádosti pak musí doložit, že splňuje výše zmíněné podmínky, což znamená nutnost získání a­doložení dalších dokumentů,“ uvedl na webu Morávek.

Návrh novely zákona o EET, který řeší kompletní problematiku dalšího fungování evidence, doputoval do Poslanecké sněmovny v­červnu. Dodnes neprošel ještě ani prvním čtením, aby se o­něm mohlo po projednání ve výborech začít hlasovat. Pak zákon čeká debata a hlasování v Senátu, ve kterém vládní koalice značně oslabila, a lze očekávat, že Senát změny v EET vrátí zpátky poslancům k­opakovanému hlasování. Pak by zbýval ještě podpis prezidenta.

Ministerstvo financí původně plánovalo, že třetí a čtvrtá fáze EET (zahrnující například lékaře, právníky, řemeslníky či trhovce) začne platit od poloviny příštího roku. To se teď posouvá, protože novela zákona po nyní odloženém projednávání ve sněmovně a­po hlasování v Senátu začne platit (pokud vůbec) až na jaře. A­podnikatelé a firmy pak mají ještě půlroční lhůtu na přípravu.

Autor: