Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Elektřina zdraží o 10 procent

Ekonomika

  16:29
PRAHA - Elektrická energie pro domácnosti v příštím roce podraží v průměru okolo deseti procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to odhadl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.
Elektřina - ilustrační foto.

Elektřina - ilustrační foto. foto: Michael SohnČTK

Přesné číslo úřad oznámí na pondělní tiskové konferenci. Poplatky za přenos a distribuci elektřiny, tedy jedna ze složek konečné ceny, vzrostou podle analytiků v příštím roce o čtyři až pět procent. Fiřt
neočekává, že by tento nárůst byl pod úrovní inflace. Podle posledních odhadů České národní banky by se přitom inflace v září příštího roku měla pohybovat mezi 4,4 až 5,8 procenta. Konečnou cenu energie podle šéfa ERÚ ovlivní zejména nákup silové elektřiny.

Energetická společnost ČEZ, která dodává elektřinu zhruba třem pětinám českým domácností, zdraží od ledna elektřinu o 14,4 procenta. Další velcí domácí prodejci elektřiny zatím cenu pro příští rok neoznámili a vyčkávají na pondělní rozhodnutí regulačního úřadu. U cen plynu úřad odhaduje nárůst v příštím roce vyšší, než byl letos.

Regulovaná část, kterou ERÚ stanovuje, bude na poměrně nízké úrovni a bude pod inflací, dodal Fiřt. Ceny pro všechny kategorie konečných odběratelů si určují přímo sami dodavatelé, úřad reguluje jen ceny za distribuci a přepravu.

Plyn může zdražit až o 20 procent

Při posledním zdražování na začátku října RWE Transgas zvýšil ceny v průměru o 4,8 procenta, Pražská plynárenská o 6,2 procenta, ceny na čtvrté čtvrtletí tak domácnostem neměnil pouze E.ON. Do cen tepla, které je především regionální záležitostí, se podle Fiřta promítají otázky spojené se zdražením uhlí, ekologickou daní a změnou sazby DPH. Zdražení se tak bude pohybovat v závislosti na oblasti, v rozmezí čtyř až 20 procent.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) v diskuzi o budoucí soběstačnosti České republiky v zásobování energií zmínil, že diskutuje s hejtmanem Jihočeského kraje o změně územního plánu v okolí jaderné elektrárny Temelín. Podle Římana je to první podmínka, aby se mohlo uvažovat o případném rozšíření jaderné elektrárny o další bloky. Podle Fiřta je jaderná energie perspektivní vzhledem k stávajícím zásobám uhlí na desítky let, ale i navzdory zdražování uranu, který je stále k dispozici.

Autoři: ,