8. března 2010 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Elektronické přiznání se vyplatí. Případný přeplatek vám vrátí rychleji

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Elektronické daňové přiznání vám ušetří čas i peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronické daňové přiznání vám ušetří čas i peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Finanční úřady budou rychleji vyplácet případné přeplatky na dani těm, kteří podají daňové přiznání přes internet. Letos je to možné i bez elektronického podpisu -pomocí datové schránky. Pravidelné fronty, které se koncem března vytváří před finančními úřady v Česku, by tak letos mohly být kratší.

Daně raději platit dva dny předem

Letošní novinkou, tentokrát spíše k neprospěchu poplatníků, kteří rádi odvádějí daně na poslední chvíli, je loňská změna zákona o správě daní a poplatků. Oproti předchozím letům totiž finanční úřady považují daň za zaplacenou až v den připsání peněz na jejich účet v České národní bance. U většiny bank tedy nestačí peníze odeslat až 31. března - aby měl poplatník jistotu, že na účet finančního úřadu dojdou bez problémů, je nutné je poslat o den až dva dříve. U poštovní poukázky je pak lhůta, do které pošta vyplatí částku příjemci, dokonce třídenní. V případě nezaplacení může stát vyměřit za pozdě zaplacenou daň i penále.

Přiznání k dani z příjmů je totiž možné podat elektronickou formou pomocí datové schránky. Lidé tak k podání přiznání přes internet nepotřebují mít zřízený elektronický podpis jako v předchozích letech.

Mít datovou schránku je sice pro fyzické osoby nepovinné, ušetří jim to ale čas. "Pro fyzické osoby je tam velká úspora času. Podat datovou schránkou je možné daňové přiznání i přehled pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Poplatník tak ušetří tři cesty na úřad," uvedl poradce náměstka ministra vnitra Petr Stiegler.

Schránku si lidé mohou zřídit na kterémkoli Czech Pointu - tedy kontaktním místě veřejné správy, které je na obecních úřadech či na poštách. Přístupové údaje pak přijdou na trvalou adresu poplatníka během několika pracovních dní.

Oproti komunikaci pomocí datové schránky s ostatními úřady se v elektronickém podání daňového přiznání pomocí schránky skrývá jeden háček. Ministerstvo financí totiž omezilo množství formátů pouze na ten, který si rozumí s jejich aplikací "Elektronické podání".

Poplatník tak může využít buď formulář samotného ministerstva či formulář, který nabízí společnost Software602 na některých internetových serverech, například Businessinfo.cz. Finanční úřad by nemusel akceptovat přiznání vytvořené například v Excelu, které mu přijde datovou schránkou, ačkoli v tištěné podobě mu nevadí.

Odměnou ale bude zjednodušení celého procesu. "Formulář vyrobí sám obálku datové zprávy, podle vyplněného finančního úřadu se vybere i příslušná datová schránka. Stačí, aby se poplatník jenom přihlásil do své datové schránky, a formulář se odešle," řekl obchodní ředitel společnosti Software602 Pavel Nemrava. "Loni se formulář stáhl 240tisíckrát. Letos chceme toto číslo zněkolikanásobit," dodal Nemrava.

Přiznejte se elektronicky, přeplatek dostanete rychleji

 Elektronické přiznání se vyplatí hlavně těm, kteří mají na daních přeplatek. Úředníci finančního úřadu totiž nemusí daňové přiznání přepisovat do počítače ručně, ale jednoduše nahrají soubor, který jim přijde do datové schránky.

"Elektronické podání přiznání může urychlit vrácení případného přeplatku poplatníkovi," řekla LN mluvčí ministerstva financí Zuzana Chocholová. "Je ale nutné mít na paměti, že vracení přeplatků začíná až po termínu podání přiznání, nelze tak vracet přeplatky už v průběhu března," dodala Chocholová. Ministerstvo počítá s tím, že přiznání elektronicky podá více lidí než v minulých letech. Například loni podalo přiznání k dani z příjmů elektronicky něco přes patnáct tisíc lidí.

Poplatník nicméně stále musí naskenovat přílohy, které musí spolu s přiznáním dodat.  "Vlastnictví skeneru je častá komplikace pro využívání elektronických podání," řekl LN šéfredaktor finančního serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal. "Na druhou stranu si naskenováním vytváří člověk elektronický archiv důležitých dokumentů, jako je potvrzení o příjmech ze zaměstnání, potvrzení o úrocích a podobně, které si dříve stejně pro vlastní potřebu obvykle kopíroval," dodal Chvátal.

Najdete na Lidovky.cz