4. března 2008 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Emma v lesích ničila méně než Kyrill

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Vichřice Emma způsobila Lesům ČR značné škody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vichřice Emma způsobila Lesům ČR značné škody. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Víkendová vichřice Emma podle posledních odhadů poničila asi 1,7 milionu metrů krychlových dřeva. V porovnání s loňským lednovým orkánem Kyrill jde zhruba o třetinovou škodu. Nejvíce vichřice ničila lesy v jižních Čechách.

Poničené dřevo z nynější větrné kalamity představuje přibližně čtvrtinu z celoročních plánovaných těžeb Lesů ČR, které přesahují sedm milionů metrů krychlových. Firmy již v postižených lesích dřevo naplno těží.

"Plánované úmyslné těžby byly zastaveny a kapacity byly přesunuty na kalamitu. Její likvidaci chceme zvládnout do léta," řekl tiskový mluvčí Lesů ČR Radek Drahný. Kalamitu po Kyrillovi lesníci likvidovali celý loňský rok.

Nejvíce vichřice ničila lesy v jižních Čechách, které evidují asi půl milionu metrů krychlových vývratů a zlomů. Výrazněji vichr zasáhl také západní a východní Čechy. Naopak minimální škody jsou například na Zlínsku.

České dráhy ráhy odhadují škodu na 30 milionů
Vichřice způsobila milionové škody i na českých železnicích. Podle Českých drah se  vyšplhaly až na 30 milionů korun, tedy zhruba o deset milionů korun méně než po řádění orkánu Kyrill. Vítr škodil především prostřednictvím stromů, které kvůli němu popadaly na koleje či trolejové vedení. Z odhadovaných 30 milionů korun připadá 4,5 milionu na vagony a lokomotivy.

Vítr ničil také drážní infrastrukturu, jako jsou troleje, sloupy elektrického vedení, nebo střechy budov. Celkem kvůli tomu dráhy uzavřely o víkendu čtyři desítky úseků.
Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské
Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské

Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou, za jakých podmínek vám na ně vzniká nárok a kolik peněz měsíčně dostanete? Kompletní přehled jsme pro vás připravili s Petrem Novákem z Právní poradny pro odškodnění a náhradu škody.